День українського спортовця у США та Канаді

Олексій Лях-Породько

Є події та дати, які тривалий час комуністична пропаганда замовчувала. Тож маємо чудову нагоду відновити, відродити, згадати й на майбутнє не забути про День українського спортовця!

Зазирнувши у минуле, бачимо, що з попередніх років ця традиція має міцне українське коріння. 1926 року часопис “Діло” повідомляв: “З кожним днем спорт набирає все більшого розуміння серед нашого громадянства. Ідея українського спорту втискається насильно в рамки нашого щоденного життя, але – на жаль – не вкорінилася ще глибоко і не виплекала в громадянстві належного і всестороннього зрозуміння. Спорт виховує націю! Цей клич повинен залунати голосно по цілій Західній Україні… До ще більшої пропаганди на користь спорту і щоб показати нашому громадянству, що молодь, згуртована у спортивних товариствах, працює в користь свого духа та діла. Український Спортивний Союз у порозумінні з усіма спортивними товариствами в краю організує дня 23 травня ц. р. свято українського спортовця…”

Ось така місія, плани та масштаби були на початку зародження цієї ідеї. Чи припускали засновники, що День українського спортовця житиме десятиріччями? Чи уявляли вони, що його відзначатимуть в іншій частині світу, в іншій країні? Мабуть, вони цього прагнули. Інформацію про відзначення та проведення Дня українського спортовця у США активно поширювали. Наприклад, у часописі “Свобода” 1934 року повідомляли: “День українського спортовця. Львів. У неділю, 17 червня, відбувся на площі Сокола-Батька, заходом Українського Спортивного Союзу “День Українського Спортовця”. Свято лишило по собі тривалий спомин у глядачів. День Спортовця зачавсь імпонуючою дефілядою змагунів усіх львівських клубів. Клуб “Плай” добув першість Львова. Зусиллям українських змагунів приглядалися понад 1,000 осіб. Свято виявило, що український спорт добуває собі чимраз більші горизонти, та що перед українським спортом велике майбутнє”.

У наступному 1935 році цей же ж часопис писав: “День українського спортовця. Перемишль (Галичина). Відбувся “День Українського Спортовця”, в якім взяли участь 13 спортивних товариств Перемиської Спортивної Округи. У програму входили різні спортові змагання”.

Так українська діаспорна журналістика описувала спортивні ініціативи українців у поневоленій поляками тогочасній Україні. Звісно, що у часі радянської окупації України про такі національні спортивні Дні нічого було й мріяти. Одним словом, всі, хто окуповував Україну, здійснювали геноцид українського народу й українського спорту.

Коли саме у США почали проводити День українського спортовця достеменно не відомо. Одні з найперших згадок відносимо до 1962 року. Про це писали: “Ще активними були ланки: — відбиванки, що відбула змагання в рамках СУАСТ, Легкоатлетики, що вперше за ініціативою п. В. Дигдала відбула перші в Дітройті елімінаційні змагання під час Дня Українського Спортовця на оселі Діброва, минулого літа”.

Враховуючи те, що українська спортивна діаспора в США та Канаді були у єднанні – Українська Спортова Централя Америки та Канади. Відповідно такі традиційні для українців спортивні змагання проводили й у Канаді. Коли ж змагання відбувались у США, то у них брали участь представники з Канади. Водночас коли змагання відбувались у Канаді, то учасниками були спортсмени США. Це був приклад єднання українців у різних країнах світу.

Отже, 1969 року у Торонто (Канада) відбувся “День спортовця” (це те ж, що й “День українського спортовця”). “День спортовця” відбувався із футбольним турніром за першість УСЦАК. 21 та 22 червня Українське Спортивне Товариство “Тризуб” влаштувало вже третю спортивну імпрезу, у програмі якої провели футбольні першості юнаків, турніри відбиванки команд жінок та чоловіків, змагання футбольних команд “Олд Боїв”.

Перемогу серед команд “Олд Боїв” здобули представники “Черника” з Детройту. Вони здолали команду Українського Спортивного Товариства (Рочестер) й “Тризуб” (Торонто).

Першість УСЦАК з футболу серед юнаків здобула команда Спілки Української Молоді Америки “Крила” (Чикаго). Далі місця посіли: “Львів” (Клівленд), “Тризуб” (Судбурн), “Тризуб” (Торонто), “Черник” (Детройт). Нам і понині відомі результати тих матчів: “Тризуб” (Судбурн) – “Тризуб” (Торонто) 3:0; “Львів” (Клівленд) – “Черник” (Детройт) 3:1; “Крила” (Чикаго) – “Тризуб” (Торонто) 3:1; “Черник” (Детройт) – “Тризуб” (Судбурн) 1:1; “Крила” (Чикаго) – “Львів” (Клівленд) 5:3; “Тризуб” (Торонто) – “Черник” (Детройт) 1:0; “Львів” (Клівленд) – “Тризуб” (Судбурн) 2:0; “Крила” (Чикаго) – “Черник” (Детройт) 1:0; “Львів” (Клівленд) – “Тризуб” (Торонто) 1:1; “Крила” (Чикаго) – “Тризуб” (Судбурн) 1:0.

Футбольний турнір УСЦАК проводила комісія у складі: Я. Кусіль (Рочестеp), О. Стецьків (Торонто), Я. Коваль (Торонто). У суддівській комісії, яку очолював Олександер Скоцень, були: О. Стецьків, Л. Дичківський. В. Скоцень, Д. Ощудляк. Склад організаторів турніру та суддів направду вражає, бо серед них – зірки не тільки українського футболу, а й світового. Тобто, українці (Олександер Скоцень, Остап Стецьків), які своїми виступами у різних командах зарекомендували себе якнайкраще. Варто зазначити, що Остап Стецьків грав за національну збірну Канади з футболу. Тож рівень організації турніру був дуже високий.

У відбиванкових турнірах перші місця здобули: серед чоловічих команд: “Тризуб” з Торонто, серед жіночих – команда СУМ з Торонто. В турнірі чоловіків змагалося шість команд: переможець “Тризуб” (Торонто), СУМ (Торонто), “Тризуб” (Судбурн), “Динамо” (Ст. Кетринс) і дві команди ОДУМ (Торонто). Серед жіночих команд грали лише три: переможець СУМ (Торонто), МУН (Торонто), “Тризуб” (Торонто).

Наприкінці змагань відбулась церемонія вручення нагород, команда “Крил” переможниця турніру УСЦАК, одержала кубок з рук Олександра Федька, рекордсмена Канади з плавання на спині: команда відбиванки чоловіків “Тризуба” кубок переможця турніру – з рук Ярослава Марунчака, голови Екзекутиви МУНО на Канаду, команді жінок СУМ з Торонто вручив кубок переможниць адвокат Орій Бен, посол до Онтарійського парламенту, який теж виголосив коротку промову. До учасників змагань промовив теж Ярослав Хоростіль, голова СУACT на Канаду, делегатури УСЦАК. Змагунам команди  юнаків “Львова” з Клівленду вручив пам’ятні нагороди за друге місце УСЦАК Михайло Ромах, голова філії УНО міста Торонто. Серед почесних гостей були також: заступник голови Екзекутиви УHО на Канаду Юрій Карманін і гість з далекої Франції інженер Володимир Малинович.

Підсумовуючи змагання, слід погодитись з автором огляду турніру. Він писав : “Ця вдала спортивна імпреза молоді із участю 280 змагунів виявила ще раз, що наша молодь радо бере участь у змаганнях такого характеру та що спортивні товариства повинні влаштовувати більше таких імпрез із змаганнями в різних ділянках спорту”. Саме так і діяли надалі українські спортивні активісти. Вони продовжували організовувати “Дні українського спортовця”.


1970 року “День українського спортовця” мав масштабну програму й був невід’ємною складовою більш глобального заходу – 30-річчя заснування і праці Українського Конгресового Комітету Америки. Ювілейні імпрези, окрім спортивних, включали фестиваль української пісні і танців та бенкет. Про це писали: “Екзекутива на своїх нарадах віддала багато уваги запланованим імпрезам з нагоди 30-річчя УККА, що мають відбутися у Філадельфії 24 і 25-ого жовтня ц. р. Справу цих ювілейних імпрез реферували мґр Іван Базарко, секретар УККА ред. Ігнат Білинськнй та координатор молоді в Екзекутиві УККА інж. М. Семанишин. Відбудуться три головні імпрези: “День Українського Спортовця” в суботу, 24-го жовтня, о год. 10.30 рано на спортивних площах Олней Гайскул при Фронт і Данкенон вулицях; “Фестиваль Української Пісні і танку” того ж дня о год. 5:30 вечора в Тавн Голл при 150 Норт Брод вулиці з участю наших хорів “Думка” ім. Митрополита Андрея Шептицького та “Жайворонки” з Нью Йорку, хору церкви св. Івана Хрестителя з Ню-арку, хору “Боян” з Елізабету і Перт Амбою та чоловічого хору “Прометей” з Філадельфії. Виступлять солісти Марта Кокольська-Мусійчук та мгр Осип Стецура. Збірним хором диригуватиме проф. Андрій Гнатишин з Відня, що перебуває на відвідинах у ЗСА. У Фестивалі візьме участь танцювальна група при Осередку СУМА в Нью- Йорку “Верховинці” та група при Осередку СУМА у Філадельфії. Фестиваль відкриє голова місцевого Відділу УККА д-р Іван Скальчук, а ювілейне слово виголосить д-р Григор Лужницький. Ювілейні святкування завершить Ювілейний Бенкет, що відбудеться в неділю, 25-го жовтня о год. 6-ій вечора в готелі Бенджаміна Френкліна, з виступами представників Уряду і Конгресу ЗСА, адв. Івана Панчука, проф. Лева Добрянського і Йосипа Лисогора. В мистецькій програмі бенкету виступлять солісти Галина Андреадіс і Лев Рейнарович. Майстром церемонії буде віце-президент УККА о. шамб. Мирослав Харина”. З такою організацією ці заходи мали відбутись успішно.

Часопис “Свобода” з нагоди передорганізаційних планів “Дня українського спортовця” писав: “Конференція Центральних Українських Молодіжних Організацій влаштовує в cyбoту, 24-го жовтня 1970 р. на стадіоні Олні Гайскул у Філадельфії “День Українського Спорту” для відзначення 30-річчя Українського Конгресового Комітету Америки. Програма цього “Дня Українського Спорту” включатиме футбольні змагання українських аматорських команд та легкоатлетичні змагання юнаків і юначок у двох вікових групах: до 15-го року життя та від 15-го року вгору. Зголошуватись футбольним командам до участи в цих змаганнях варто до 21-го жовтня, до голови УСО “Тризуб” п. Новаківського на адресу: 4917 N. 12 th Street, Philadelphia, Pa. 19141 або телефоном на число; (215) GL 5-9789. Разом із зголошенням тренери команд повинні надіcлати поіменні списки своїх спортсменів”.

Ретельно готувався організаційний комітет і до легкоатлетичних змагань. Про це свідчать факти й детальна підготовка: “Легкоатлетичні змагання в молодших групах юнаків і юначок відбуватимуться в ось таких видах: біг 50 ярдів, стусан кулею (8 фунтів – юнаки, та 6 фунтів – юначки), стрибок у довжину. Юначки у віці понад 15 років змагатимуться в таких видах: біг 50 ярдів, стусан кулею (8 фунтів), стрибок у довжину і стрибок у висоту. Юнаки у віці понад 15 років зміряють свої сили в бігу на 100 ярдів, в стусані кулею (12 фунтів), стрибку у довжину та у висоту, в бігу на 1 милю і в гінцях 4 X 100 ярдів. Зголошення легкоатлетів до участи в змаганнях “Дня Українського Спортовця” прийматиме до 21-го жовтня д-р Я. Бернадин на адресу: с/о “America” 817 Franklin St. Philadelphia, Pa. 19123. Його телефон: (215) MA 7-2445”.

Варто додати, що всі молодіжні організації та спортивні клуби й товариства отримали від Конференції Центральних Українських Молодіжних Організацій повідомлення із детальною програмою змагань. Водночас була ще також створена Спортивна Комісія Конференції, яка сповіщала учасників у своїх повідомленнях про найновіші зміни чи доповнення у правилах та програмі змагань.

Отже, 24 жовтня 1970 року у Філадельфії (США) відбувся “День українського спортовця”. У спортивних заходах брали участь українські молодіжні організації Пласт, СУМА, ОДУМ, а також спортивні – “Чорноморська Січ” (Нюарк), “Тризуб” (Філадельфія). Всього учасників було 120 осіб. Результати змагань такі: копаний м’яч (чотири команди) – переможець УСО “Тризуб”; відбиванка/волейбол (чотири команди) – переможець у команді юначок 44-го Куреня із Нюарку, в юнаків 5-ий Курінь із Нюарку.

Загальні результати змагань з легкої атлетики такі: 1 місце – Пласт (Нюарк), 2 – Пласт (Нью-Йорк), 3 – СУМА (Філадельфія).

У наступні роки продовжувалась традиція проведення “Дня українського спортовця”. Наприклад, 1971 року відбувся шаховий турнір УСЦАК. Зокрема, індивідуальні шахові першості УСЦАК 1971 року відбулися 18-20 червня на оселі УРСоюзу “Верховина” у зв’язку з “Днем спортовця”.

Таким чином, українські спортивні традиції у США та Канаді мали своє втілення в організації унікальних змагань “День українського спортовця”. Ці змагання започатковано в Україні, а продовжено в діаспорі. Нам є чим і ким пишатись!


  

Джерело