Подружжя з України представило на Синоді УГКЦ досвід відновлення родин у час війни
1 липня на Синоді Єпископів УГКЦ, що триває в Римі, відбулася співдоповідь подружжя Романа і Наталії Прокопівих — лідерів спільноти «Рух християнських сімей», які понад 20 років працюють із сім’ями в лоні Церкви. Їхня доповідь, присвячена темі «Досвід праці з сім’ями в часі війни», стала свідченням болю, віри та сили, що тримає українське суспільство.
«Українська сім’я в часі війни… Якою вона є? Це сім’я, яка здригається від вибухів і руйнувань… Це сім’я, яка народжує і виховує дітей в суцільному стресі… яка неустанно молиться… яка гуртується, служить, волонтерить, щоб наблизити перемогу», — описали нинішню ситуацію доповідачі.
У своєму виступі подружжя згадало про завдання, отримане ще на Синоді у Зарваниці у 2019 році, — масштабувати їхній досвід через навчання інших сімей. Так виникла програма «Від сім’ї до сім’ї. Зростати. Свідчити. Служити», покликана творити середовище для регулярних зустрічей сімей на парафіях. «Для того, щоб такі зустрічі відбувалися, потрібне хоча б одне активне подружжя і бажання та участь священика», — наголосили вони.
Програма охоплює дві частини: теоретичну (богословську, психологічну, мотиваційну) і практичну — з готовими матеріалами для проведення зустрічей, таборів, свят, навчань. Від старту програми у 2020 році нею скористалося понад 100 сімей, включно з мирянськими і священичими родинами з України та діаспори. Участь у навчанні взяли також катехити, студенти УКУ та подружжя, які готуються координувати сімейне служіння.
Особливу увагу доповідачі приділили питанню малої спільноти сімей як опори у часі війни. Роман і Наталя Прокопіви поділилися результатами опитування, яке показало, що «малі спільноти є значною силою і підтримкою для сімей». Сім’я в такому середовищі черпає силу, досвід, приклади подолання труднощів.
У своєму виступі Прокопіви з тривогою згадали про загибель у травні 2022 року Олега Воробйова, співорганізатора програми, який перед повномасштабною війною активно впроваджував зустрічі сімей на парафії. Попри втрату, у 2023 році проект було відновлено. «Ми зрозуміли, що ця програма, в яку Олег свято вірив, має жити», — зазначили доповідачі.
Особливо зворушливими стали приклади змін у житті сімей: одна пара після участі у зустрічах вирішила взяти шлюб, інша — переглянула рішення про розлучення. «Віримо, що таких свідчень набагато більше… Зустрічі з іншими сім’ями надихають, підтримують, дають сил, щоб робити свій шлюб кращим і сильнішим», — підкреслили Прокопіви.
Серед рекомендацій для Синоду — інформаційна та інституційна підтримка сімейних ініціатив на парафіяльному, єпархіальному та патріаршому рівнях. «Трохи підсилити зусилля цих сімей з боку Церкви, з боку єпископів — і масштаби можуть бути неспівмірними до сьогоднішніх», — переконані доповідачі.
На завершення Прокопіви звернулися до образу з книги Неємії, який став символом відбудови: «Сьогодні багато наших міст спалені, а сім’ї зранені, розпорошені і зруйновані… Ми віримо, що цей досвід програми «Від сім’ї до сім’ї» може стати інструментом укріплення суспільного фундаменту». Найголовніше ж завдання для кожної родини — «свідчити про Христа… бо лише Він є найкращий будівничий, цілитель і утішитель».
Нагадуємо, з 30 червня по 10 липня в Українській папській колегії святого Йосафата в Римі відбувається Синод Єпископів УГКЦ. Головна тема — «Душпастирство родини в умовах війни». Цього року Синод розпочався 29 червня Святою Месою під проводом Папи Лева XIV в базиліці Святого Петра у Ватикані. Перед цим, 28 червня, за участю всіх єпископів УГКЦ відбулося Ювілейне паломництво нашої Церкви до гробу апостола Петра.
Департамент інформації УГКЦ