Фейк: В Україні хочуть заборонити пускати російськомовних у бомбосховища і слухати російську музику у своєму автомобілі

  • Автор допису:

В Україні не існує жодного закону чи розпорядження, що забороняє російськомовним громадянам користуватися бомбосховищами; навпаки, за недопуск людей в укриття передбачені штрафи та кримінальна відповідальність незалежно від мови. Також відсутня і заборона на прослуховування російської музики в особистих автомобілях — обмеження стосуються лише публічного відтворення, а не приватного прослуховування.

Користувачі в соцмережах розповсюджують твердження про те, що в Україні нібито спостерігається новий виток русофобії — тепер російськомовних хочуть не пускати до бомбосховищ під час повітряної тривоги, а також заборонити слухати російську музику у власному автомобілі. Порушник нібито має заплатити штраф за любов до російської пісні. 

Скриншот – facebook.com Скриншот – pressa24.ru

Обидва твердження активно поширюються в російських і проросійських медіа та соціальних мережах як частина інформаційної війни проти України. Мета таких фейків — викликати недовіру, роз’єднаність та посилити негативне ставлення до України серед російськомовного населення. Один із поширених наративів, який просувається за допомогою таких фейків, — що Україна нібито дискримінує російськомовних громадян і порушує їхні права.

Що ж до буцімто заборони на допуск у бомбосховища російськомовних, то цей фейк базується на єдиному коментарі із соцмереж. Немає жодного офіційного документа, закону чи розпорядження, який забороняв би російськомовним громадянам України користуватися бомбосховищами. Українське законодавство не передбачає дискримінацію за мовною ознакою при наданні доступу до сховищ чи інших об’єктів цивільного захисту. Навпаки, за недопуск людей до укриттів передбачено штрафи та кримінальну відповідальність незалежно від мови.

Щодо російської музики, то в Україні дійсно діє заборона на її публічне відтворення у громадських місцях та транспорті, а також на концерти російських виконавців, які не засудили війну проти України. Проте заборона прослуховування російської музики в особистому автомобілі – фейк. Закон стосується лише публічної демонстрації (наприклад, якщо музика звучить голосно і з вікна чутна іншим людям). В приватному порядку, із зачиненими вікнами, слухати будь-яку музику в автомобілі не заборонено.

Раніше StopFake спростовував також інші фейки про нібито прояви русофобії в Україні, які Росія використовує для виправдання своєї агресії.

Джерело