Фейк: Українці радіють ударам по ТЦК і масово здають їхні координати

Заяви про «масову підтримку» ґрунтуються на окремих коментарях, які легко можуть бути написані ботами чи провокаторами і не відображають настроїв суспільства. Відео, яке російські ЗМІ видають за радість українців з приводу удару по ТЦК, насправді є відомим інтернет-мемом Bar Goes Wild і не має жодного стосунку до подій в Україні.

Російські Telegram-канали масово зловтішаються з приводу того, що українці нібито стали «здавати» координати ТЦК (територіальні центри комплектації та соціальної підтримки — прим. ред.), щоб армія рф могла завдавати ударів. Деякі канали почали поширювати і відео, на якому натовп радіє відео влучання по одному з таких центрів.

Скриншот – t.me

Джерелом тверджень про те, що українці нібито радіють російським обстрілам по ТЦК (територіальних центрах комплектування) та масово здають їх координати для нових атак, є російські військові кореспонденти та низка анонімних Telegram-каналів, що вже вказує на цілеспрямовану дезінформацію. За допомогою такого наративу агітпроп намагається створити ілюзію масового невдоволення українців власною владою та мобілізацією, а також виправдати атаки на об’єкти цивільної інфраструктури, видаючи їх за «законні цілі» на прохання самих українців.

Як «докази» російські військкори використовують окремі коментарі, які легко можуть бути написані ботами, фейковими акаунтами чи провокаторами. Вибіркове використання скриншотів коментарів із соціальних мереж або форумів — один із найбільш поширених прийомів російської пропаганди. Цей спосіб дає можливість створити ілюзію масової громадської думки чи підтримки потрібного наративу, навіть якщо насправді таких настроїв немає. Також часто для створення потрібних коментарів можуть використовуватися спеціально створені акаунти або боти, щоб посилити ефект «масовості».

Ще одним доказом є відео, на якому нібито українці радіють влучанню дрона в ТЦК. Насправді це відео взяте з популярного інтернет-мема під назвою «Bar Goes Wild» («Бар тріумфує»). Оригінальне відео було знято у спортивному барі у Брістолі (Велика Британія) і вперше стало вірусним у 2016 році. На ньому відвідувачі бару радіють якійсь події на екрані — спочатку це була спортивна трансляція. За минулі роки це відео стало основою для багатьох мемов: його накладають на будь-які новини чи події, щоб показати «бурхливу реакцію натовпу».

У Центрі протидії дезінформації також повідомили, що це нова інформаційна кампанія, організована росією для зриву мобілізаційного процесу в Україні. Крім того, створені Telegram-боти, куди нібито можна скинути координати місцевих ТЦК, — це ще один спосіб агітпропу зібрати особисту інформацію про людей для подальшого тиску на них та шантажу.

Раніше StopFake спростовував також інші фейки, які російські пропагандисти поширюють з метою зриву мобілізаційного процесу в Україні. Наприклад, у матеріалах «Фейк: В Україні без оновлених в ТЦК  даних відмовляють у меддопомозі», «Фейк: В Україні чоловіки утікали від ТЦК з великодніми кошиками — відео» та інших.

Джерело