20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії

20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії

12 липня минає 20 років з того часу, коли у празник верховних апостолів Петра і Павла, у Катедральному соборі Воскресіння Христового, урочисто був введений на престіл Івано-Франківської Єпархії (тепер — Архієпархії) Владика Володимир Війтишин, Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський. Про те, як відбулася інтронізація, а також основні віхи розвитку Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ під проводом нашого архіпастиря упродовж 20-ти років — читайте у нашому матеріалі.

Насамперед варто відзначити, що сьогодні вірні та духовенство Івано-Франківської Архієпархії та Митрополії УГКЦ підносять щирі молитви вдячності Всевишньому Господу за дар життя та благословенний шлях служіння нашого Архієрея — Митрополита Володимира. За цих 20 років самовідданого служіння нашого Архієпископа, Івано-Франківська Архієпархія та Митрополія пережила період значного розквіту, а віра наших вірних — зміцнилася та поглибилася, що приносить рясні плоди зараз.

З історії інтронізації на Франківську Катедру

Після багатолітнього служіння Владики Софрона Мудрого, ЧСВВ (1997-2005 рр.) на престолі Івано-Франківської Єпархії, у червні 2005 року Святіший Отець Бенедикт XVI задовольнив його прохання про емеритуру. Цього ж року Верховний Архієпископ Любомир Гузар, за згодою Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, призначив Владику Володимира Війтишина Єпископом Івано-Франківським.

12 липня, на свято верховних апостолів Петра і Павла, у Катедральному соборі Воскресіння Христового відбулася інтронізація нового Єпарха Кир Володимира на місце емеритованого Кир Софрона Мудрого.

У такий спосіб провід управління Єпархією перейшов, як згадував Владика Софрон Мудрий, «з благословення Святішого Отця Івана Павла ІІ…, в надійні руки молодого, але заслуженого борця підпільної УГКЦ, Преосвященного Владики Володимира Війтишина».

Цього ж дня Блаженніший Любомир Гузар уділив єпископські свячення багатолітньому настоятелю собору, нині вже покійному, Владиці Миколаю Сімкайлу. Тоді ж його призначили на Коломийсько-Чернівецьку Катедру.

Невдовзі Івано-Франківський Єпископ, як учасник Синоду Єпископів УГКЦ, був обраний економом Патріаршої Курії УГКЦ в Києві.

20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії

Основні віхи розвитку та піднесення Івано-Франківської Архієпархії

Сьогодні Івано-Франківська Архієпархія є однією з найстарших Єпархій (після Львівської Архієпархії) в структурі Києво-Галицького Верховного Архієпископства в Україні. Заснована як Станиславівська Єпархія на основі декрету імператора Франца Йосифа І від 29 січня 1884 р. та папської булли Папи Лева ХІІІ від 25 березня 1885 р., зазнала насильної ліквідації у 1946 р., пережила «катакомбний» час випробування віри, відродила свої структури 1989–1991 рр. й досягнула рівня Митрополії у 2011 р.

Упродовж 2005-2010 рр. Архієпископ Володимир Війтишин, керуючись нормами ККСЦ та Партикулярного права УГКЦ, подбав про розвиток організаційної структури Івано-Франківської Єпархії. За короткий період Владика Володимир провів реорганізацію єпархіального управління, у складі якого, поряд з наявними, було створено нові відділи та комісії. Так, у травні 2007 р. Архієрей благословив початок «Руху за тверезий спосіб життя», а 23 лютого 2009 р. створив Паломницький центр Івано-Франківської Єпархії.

Відтак, в структурі єпархіального управління, станом на 2009 р., діяли Церковний суд в дисциплінарних і подружніх справах, Економічний відділ, Фінансово-проєктна комісія, Рада з економічних справ, Капеланський відділ, Колегія єпархіальних радників, Пресвітерська рада, Комісія з питань євангелізації, Катехитична комісія, Молодіжна комісія, Літургійна комісія, Комісія сакрального мистецтва, Душпастирська місія у сфері охорони здоров’я, підкомісія «Рух за тверезість життя», Комісія священничого виховання в семінаріях, Комісія у справах монашества, Комісія у справах реституції церковного майна, Комісія соціальної комунікації, Комісія у справах справедливості і миру, Комісія в справах мирян, Комісія у справах сім’ї, Екологічний центр, Єпархіальна місійна група, Єпархіальне бюро з питань екзорцизму.

До єпархіальних структур належали також засоби масової інформації  (видавництво «Нова Зоря», телерадіоорганізація «Дзвони», єпархіальний інтернет-сайт), навчальні заклади (Івано-Франківська теологічна академія та духовна семінарія ім. свщмч. Йосафата, приватна ЗОШ «Католицька школа імені святого Василія Великого»), єпархіальні центри (паломницький центр, молодіжний християнський центр св. Дон Боска), благодійні організації (Благодійний фонд «Карітас Івано-Франківської Архієпархії», соціальний підрозділ допомоги малозабезпеченим, благодійна організація «Мальтійська служба допомоги»), єпархіальні молодіжні осередки (осередок передшлюбної катехизації, молодіжна християнська організація «Лицарі Милосердя», товариство українських студентів-католиків «Обнова», спільнота віднови у Святому Дусі «Як Марія», молитовна спільнота «Рух Матерів у молитві»).

У листопаді 2010 р. Владика Володимир Війтишин створив Місійно- єванеглізаційний відділ Івано-Франківської Єпархії УГКЦ, керівником якого став Владика Йосафат Мощич (тоді ще священник). Регулярними стали збори деканів Івано-Франківської Єпархії УГКЦ, на яких обговорювалися актуальні питання душпастирського служіння. Обов’язковим елементом духовної формації духовенства стали реколекції, які регулярно проводились в урочищі «Підлюте» с. Осмолода Рожнятівського району.

За дорученням Синоду Єпископів УГКЦ Владика Володимир Війтишин провів 5 квітня 2009 р. в Катедральному соборі першу сесію беатифікаційного процесу о. Єремії Ломницького ЧСВВ, першого ректора духовної семінарії в Станиславові.

Серед основних досягнень у розвитку Івано-Франківської Єпархії УГКЦ на 2010 р. було будівництво нового корпусу теологічної академії, становлення Католицького ліцею святого Василія Великого, доброчинна гуманітарна та консультативно-правова праця благодійного фонду «Карітас Івано-Франківської Архієпархії», підтримка ЗМІ — видавництва та часопису «Нова Зоря» і радіо «Дзвони», розвиток відпустових Марійських центрів у Крилосі, Гошеві та Погоні.

У грудні 2009 р. Президент України Віктор Ющенко нагородив Владику Володимира Війтишина орденом «За заслуги» 3-го ступеня «за вагомий особистий внесок у реалізацію державних соціальних програм, активну благодійну діяльність та з нагоди дня благодійництва».

Підсумовуючи 5-ліття свого служіння в Івано-Франківській Єпархії (2005 – 2010 рр.), Владика Володимир Війтишин в інтерв’ю головному редактору газети «Нова Зоря» підкреслив, що «за цей час відбувся помітний якісний зріст: «Єпархія почала працювати більш повноцінно, різноманітно. Після часів підпілля, коли Церква не мала жодних прав, спостерігаємо справді дуже великий поступ… прийшовши в Івано-Франківську Єпархію, яку в свій час очолювали такі великі духовні постаті як Владики Юліан Пелеш та Андрей Шептицький, Єпископи-мученики Григорій Хомишин, Симеон Лукач та Іван Слезюк, Владики-ісповідники Іван Лятишевський, Софрон Дмитерко та Павло Василик, а в останні кільканадцять років — Єпископи Софрон Мудрий та Іриней Білик, я бажав лише продовжити те, що вони здобули, до чого змагалися і чого прагнули для добра і спасіння людських душ, Церкви та України…».

А далі окреслив перспективу: «…духовна й історична традиція Галичини логічно спонукає нас до розбудови церковної інфраструктури, зокрема піднесення нашої Івано-Франківської Єпархії до гідності Митрополії. Це було турботою і бажанням наших попередників Владик Софрона Дмитерка та Софрона Мудрого. Зрештою, такий статус стане ще одним кроком до утвердження Патріаршого устрою помісної Української Греко-Католицької Церкви».

13 грудня 2011 року, у день святого Андрія Первозванного, Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук, вслід за Львівською Митрополією, проголосив утворення Івано-Франківської Митрополії УГКЦ і ввів на престол її першого Митрополита — Владику Володимира Війтишина. Піднесення Івано-Франківської Єпархії до статусу Митрополії було наслідком інтенсивного розвитку організаційної структури, релігійно-духовного та суспільного життя цієї «частини Божого народу», органічної складової УГКЦ упродовж понад столітнього її розвитку.

Про розвиток Івано-Франківської Архієпархії з 2011 року ви зможете дізнатися, переглянувши фільм:

Станом на 2025 рік в Івано-Франківській Архієпархії, завдяки старанням та за благословення Митрополита Володимира, успішно функціонують та розвиваються понад 400 парафій, навчальні заклади, такі як: Івано-Франківська духовна семінарія ім. свщмч. Йосафата, Івано-Франківська академія Івана Золотоустого, Католицький ліцей святого Василія Великого, Католицький садочок святого Василія Великого. Крім того, діють медичні заклади: Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» та Реабілітаційний центр при «Клініці святого Луки».

Здійснюють волонтерську та соціальну роботу благодійні організації та фонди: «Мізерікордія», «Лицарі Колумба Івано-Франківської Митрополії», «Карітас Івано-Франківської Архієпархії» та «Мальтійська служба допомоги». Функціонують реколекційні центри та багатофункціональні комплекси, такі як готель «Станіславів», реколекційний центр «Підлюте», архієпархіальний прихисток у с. Заріччя, прихисток у с. Войнилів (Карітас Івано-Франківської Архієпархії).

Невіддільною частиною Архієпархії є паломницькі місця та відпустові центри, які щомісяця збирають велику кількість вірних, об’єднуючи їх у спільній молитві. На території Архієпархії знаходиться відпустове місце Крилоської чудотворної ікони Матері Божої у с. Крилос (Патріарший двір с. Крилос та Патріарший Прокатедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці). Також активно розвивається Відпустовий центр блаж. свщмч. Симеона Лукача у с. Старуня, монастир Преображення Господнього ЧСВВ у с. Гошів, Погінський монастир Успіння Матері Божої ЧСВВ у с. Погоня, духовний осередок «Духова Криниця» в урочищі Вишновець.

Владика Володимир Війтишин пройшов непростий, тернистий і водночас Богом благословенний шлях: від підпільного душпастиря до очільника великої Івано-Франківської Митрополії. Нині Митрополит продовжує самовіддано служити своєму народові, надихаючи молодь своїм багатим досвідом та незламною вірою. Його постать нагадує українцям про важливість збереження національної самобутності. Проте найголовніше — він є тим добрим пастирем, який, за прикладом Ісуса Христа, веде довірений йому люд до Царства Божого.

20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії20 років невтомного служіння: цього дня у 2005 році відбулася інтронізація Митрополита Володимира на престіл Івано-Франківської Єпархії

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ

за матеріалами статті Архієпископа Володимира Війтишина «Івано-Франківська Єпархія – Митрополія (1989–2011 рр.): етапи відродження та особливості становлення (канонічно-правовий аспект)», опублікованій у науковому віснику ІФАІЗ «Добрий Пастир»

Джерело