У Києві починається перший етап реставрації Садиби Зеленських на вул. Олександра Кониського, 22
У столиці починається реставрація Будинку Євменія Зеленського (Садиби Зеленських) на вул. Олександра Кониського, 22. Усі необхідні дозволи, експертизи та погодження для старту реставраційних робіт отримані. На першому етапі планують виконати протиаварійні та невідкладні консерваційні роботи. Зокрема, відсортують збережені автентичні елементи будівлі, встановлять тимчасове дахове покриття, облаштують систему водовідведення для запобігання підтопленню фундаментів і проникненню вологи в приміщення. Завершити перший етап реставрації планують наприкінці серпня. Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
«Початок реставраційних робіт на вул. Олександра Кониського, 22 – це важливий крок до збереження історичної архітектурної спадщини Києва, а також потужний сигнал усім власникам відповідально ставитися до таких будівель. Ми ретельно контролюємо процес, підтримуємо постійний діалог із фахівцями та громадськістю. А також вимагаємо неухильного дотримання всіх положень Меморандуму про відновлення Садиби, укладеного з власниками будівлі. Для міста принципово, щоб реставрація відбувалася професійно, відповідально, прозоро, під контролем громадськості та з урахуванням усіх вимог пам’яткоохоронного законодавства. Наразі ми вже отримали всі необхідні погодження для старту першого етапу і починаємо працювати на конкретний результат», – зазначила Ганна Старостенко.
Проєкт консерваційних робіт публічно презентували на засіданні Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА, де він отримав схвальний висновок експертів. Проєкт пройшов комплексну будівельну експертизу та отримав позитивний висновок. Також його погодив Департамент охорони культурної спадщини, який надав дозвіл на проведення комплексу протиаварійних і консерваційних робіт. Державна інспекція архітектури та містобудування надала дозвіл на виконання будівельних робіт. Крім того, у Департаменті територіального контролю м. Києва відкрили контрольну картку на порушення благоустрою.
«Ми починаємо з найкритичнішого – комплексу протиаварійних і консерваційних заходів, спрямованих на стабілізацію технічного стану будівлі, запобігання подальшим руйнуванням і максимальне збереження її історичної автентичності. Встановлюємо тимчасове дахове покриття, захисні конструкції та інженерні підсилення. Також проводимо ретельний відбір автентичних матеріалів для подальшого реставраційного відтворення. Усі роботи виконуються відповідно до затвердженої науково-проєктної документації та з дотриманням вимог законодавства про охорону культурної спадщини», – підкреслила директорка Департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова.
У науково-проєктній документації передбачені такі роботи:
- встановлення бандажів для підсилення фрагментів стін;
- демонтаж фрагментів перекриття, що нависають над частиною сходової клітки;
- відбір автентичної жовтої цегли (розміром від чверті цеглини) без пошкодження цоколя з подальшим зберіганням на піддонах;
- прибирання та вивезення будівельного сміття після встановлення підпірок під провислі перекриття;
- монтаж тимчасового дахового покриття на металевому каркасі;
- облаштування системи водовідведення для запобігання підтопленню фундаментів, проникненню вологи в приміщення та розтріскуванню дорожнього покриття біля будівлі.
Нагадуємо, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА підписав із власниками будівлі Меморандум про її відновлення. Документ зобов’язує власників повернути будівлі автентичний вигляд і провести всі необхідні реставраційні роботи за власний кошт. Роботи відбуватимуться під пильним контролем представників Департаменту й активної громадськості.