До Дня Української Державності: столиця вшановує тисячолітню традицію державотворення
До Дня Української Державності, що відзначається щороку 15 липня у день вшанування пам’яті князя Володимира Великого та річниці Хрещення Київської Русі, у столичних музеях і бібліотеках проводять тематичні заходи, покликані нагадати про багатовікову історію становлення української державності.
Українська державна традиція має понад тисячу років. Її початком вважають утворення Давньоруської держави князем Олегом у 882 році. Саме в цю добу формувалася давньоукраїнська мова, виникли перші самоназви народу («русичі», «русини»), було започатковано використання кирилиці, виникли символи державності – тризуб, гривня, назва «Україна» (згадується з 1187 року).
Найбільш визначною подією тих часів стало Хрещення Київської Русі 15 липня 988 року. Прийняття християнства київським князем Володимиром Великим визначило подальший розвиток не лише релігійного, а й культурного, правового та політичного устрою держави. У цей період збудовано перлини світової архітектури – Софійський собор, Києво-Печерську лавру та інші сакральні пам’ятки.
Державницька традиція збереглася в Галицько-Волинському князівстві, Великому князівстві Литовському, козацькій державі часів Богдана Хмельницького, а також у боротьбі за незалежність у XX столітті. Попри численні поразки, український народ не припиняв боротьбу за державу. Це вилилось у створення УНР, ЗУНР, а згодом – у відновлення державності під час визвольних змагань 1917–1921 років.
У роки Другої світової війни боротьбу за суверенітет продовжили Карпатська Україна. Історичним завершенням цього етапу стало проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року та підтвердження цього вибору на референдумі 1 грудня, коли понад 90% громадян підтримали Акт незалежності.
Історія довела: наявність власної держави – єдина гарантія існування українського народу як нації. Агресія рф проти України, що триває з 2014 року, а особливо повномасштабне вторгнення у 2022 році, ще раз підтвердили цю істину. Сучасні Збройні Сили України, нащадки січових стрільців, козаків, воїнів УПА, щоденно боронять державність, свободу та незалежність.
Захисники держави продовжують традиції національного війська, а українці доводять світові: ми – народ вільних, сильних і незламних. Саме тому в Конституції України закріплено: «Український народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади», а «право на самовизначення» – це непорушна основа української нації.
Сьогодні Україна – незалежна, демократична держава, яка живе не з дозволу супердержав, а завдяки власній боротьбі та підтримці міжнародних партнерів.