Фейк: Україні нічого експортувати до ЄС у 2025 році – через неврожай

Твердження про повне припинення українського агроекспорту – неправда. Незважаючи на погодні ризики, в Україні зберігається високий урожай, і вона залишається одним із ключових агроекспортерів до країн Європи.

Користувачі в соцмережах, як і російські «новинні» ресурси, поширюють новину про те, що в 2025 році Україні нічого буде експортувати до ЄС – через «тотальний неврожай».

«За прогнозами експертів, через два-три роки Україна імпортуватиме сільгосппродукцію з Росії на свій ринок, щоб нагодувати хоча б своїх людей», – пише агітпроп.

Скриншот – t.me 

Росія періодично поширює такі дезінформаційні наративи, маючи на меті посіяти сумніви щодо стійкості української економіки та підірвати довіру до її аграрного сектору.

Насправді ці заяви про врожай цього року та рівень агроекспорту в ЄС не відповідають дійсності. Так, навіть за найбільш песимістичною початковою оцінкою Міністерства аграрної політики України, валовий збір зернових у 2025 році міг знизитися на 10% порівняно з 2024 роком – до 51 млн т проти 56,7 млн т минулого року. Але вже у липні 2025 року цей прогноз було покращено. «Ми по зернових бачимо умовно 54,5-53,5 млн т. Це плюс-мінус 5%», – повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Прогнозованого обсягу врожаю Україні достатньо як для власного споживання, так і для формування експортного потенціалу, про що говорять в Українській аграрній конфедерації.

Що ж до агроекспорту України до країн ЄС, то, за даними профільного українського міністерства, станом на 2025 рік 52% аграрного експорту України припадає саме на країни Євросоюзу (до повномасштабного вторгнення – лише 29%), далі 14% – на Близький Схід, 10% – на країни Африки, ще 9% – на країни Азії. Також зараз затверджуються нові умови експорту України до ЄС, оскільки пільговий режим (так званий «торгівельний безвіз») для українських експортерів було скасовано з червня 2025 року. В будь-якому разі стверджувати про відсутність чи зниження українського агроекспорту, тим більше, до країн Європи, – вкрай неправильно.

Раніше StopFake спростовував фейк про те, що Київ та Євросоюз нібито «погіршили становище фермерів» у Херсонській області.

Джерело