Маніпуляція: Країни Європи «відмовилися від військових обіцянок Україні»
У статті видання Politico немає інформації про те, що країни Європи відмовилися від військових обіцянок Україні. У матеріалі розглядають дві проблеми: виснаження запасів зброї на поточний момент у тих країнах, які від початку війни активно допомагали Україні, та затягування передачі озброєння з боку Німеччини і Франції. З цих двох причин шість країн Європи не дали Україні нових військових зобов’язань у липні, однак вони не відмовлялися від попередніх. Навіть більше, пауза у нових двосторонніх зобов’язаннях не є точкою неповернення, і вони можуть з’явитися у майбутньому.
У соціальних мережах та на сайтах розповсюджують інформацію про те, що країни Європи нібито «відмовилися від військових обіцянок Україні». Про це, за повідомленнями російських сайтів, написало видання Politico.
«ЗМІ повідомили про відмову країн Європи від військових обіцянок Україні», «Стало відомо про відмову країн Європи від військових обіцянок Україні», – пишуть деякі російські ЗМІ.
Насправді у матеріалі сайту Politico під назвою «Європейські держави не дали Україні нових військових обіцянок у липні, як свідчать дані» йдеться про те, що шість європейських країн «протягом липня не запропонували Україні жодних нових двосторонніх військових зобов’язань». Про це свідчать дані Кільського інституту світової економіки. Однак це не означає, що країни Європи відмовилися від військових обіцянок Україні, як стверджують низка ЗМІ – усі попередні військові зобов’язання, укладені з Україною, залишаються чинними.
За інформацією Politico, тенденція до зниження темпів військової допомоги Україні «ілюструє точку зору, яку неодноразово висловлювали українські військові чиновники та політики: що великі європейські держави не встигають за військовою допомогою, яка надходить зі США, і що Британія та Польща, які очолили цей процес, можуть виснажитися». Насправді ця тенденція є передбачуваною, оскільки багато європейських країн просто не мають потрібної кількості озброєння для такої повномасштабної війни, як війна Росії проти України.
Крістоф Требеш, керівник групи зі складання «Відстеження підтримки України» наголосив у коментарі Politico, що попри вступ війни у критичну фазу, нові ініціативи щодо надання допомоги поступово вичерпуються. Тоді як Польща, Словаччина та Чехія відправили в Україну велику кількість озброєння, пропорційно до наявного в них, деякі країни, зокрема Німеччина та Франція, могли б зробити набагато більше. Таку думку висловив у статті міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс.
Ба більше, у матеріалі один із акцентів зроблено на критиці Німеччини, яка «багато пообіцяла і мало зробила» для військової підтримки України. «Україні потрібні технічні засоби, а не гаряче повітря», – сказав щодо цього аналітик з питань європейської оборони із Vrije Universiteit Brussel Даніель Фіотт. Він також наголосив, що обіцянки не мають жодного значення, якщо вони не доходять до справи.
Отже, стаття Politico побудована на двох основних ідеях. Перша — про те, що деякі країни Європи, наприклад, Великобританія та Польща, втрачають можливість допомагати Україні зброєю на достатньому рівні через те, що їхні запаси вичерпуються. Друга ідея полягає в тому, що інші країни, зокрема Німеччина та меншою мірою Франція, повинні перейти від слів до дій і якнайшвидше надати Києву необхідне озброєння.
«Ми повинні сподіватися, що європейські виробники зброї зможуть задовольнити зростання попиту, але ми також повинні сподіватися, що уряди не перешкоджатимуть поставкам, коли військове обладнання стане доступним», – підсумовує Даніель Фіотт. Отже, твердження російських ЗМІ про те, що країни Європи «відмовилися від військових обіцянок Україні» є маніпуляцією.
StopFake продовжує спростовувати фейки про війну Росії проти України в матеріалах «Фейк: У Британії вирішили, коли «позбудуться» українських біженців», « Маніпуляція: Українське зерно вивозять «на Захід, а не в країни Африки, які його потребують», «Маніпуляція: Пентагон заявив, що Україні більше «не варто чекати» на HIMARS та ракети до них» тощо.