Фейк: Україна «обстріляла» Запорізьку АЕС

Збройні сили України не обстрілюють Запорізьку атомну електростанцію у місті Енергодар. Аналіз траєкторій польоту боєприпасів і характеру пошкоджень об’єктів підтверджують, що удари здійснювалися з територій, контрольованих російськими окупаційними військами. А на пропагандистському відео замість Запорізької атомної станції демонструються кадри іншого об’єкта – Запорізької теплової електростанції, яка знаходиться на відстані близько 7 кілометрів від атомної станції і припинила роботу ще у травні через дефіцит вугілля в умовах окупації.

«Докази стрілянини українських військових по ЗАЕС»  показав головний пропагандистський ресурс Russia Today. Це повідомлення також підхопили й інші прокремлівські ресурси.

Скриншот – rt.com

Розглянемо детально сюжет пропагандиста із RT Олексія Рєпіна. У ньому він показує пошкоджену будівлю і називає її «однією з насосних станцій». Рєпін стверджує, що «від серйозних наслідків АЕС врятувало лише те, що обладнання було у підвалі».

Скриншот – rt.com

Як доказ глядачам демонструють (на відео з 00:04) залишки снаряда, який зруйнував насосну станцію на початку липня. Майданчик біля станції бетонний, але снаряд влучив у відкритий ґрунт із газоном. І влучив він туди не наприкінці липня, як стверджує пропагандист Рєпін, а 5 серпня. Про це повідомило Міноборони РФ. Тоді російські військові намагалися звинуватити Україну в обстрілі «олійно-мазутного господарства та кисневої станції». І як доказ продемонстрували (на відео з 00:16) уламки того ж снаряда, що й Рєпін.

Те, що на обох відео показано одні й самі уламки снаряда, підтверджує низка  доказів:  однакова подряпина у формі довгастого хреста на хвостовику снаряда (1); чотири вцілілі направляючі; ідентичні газон і ґрунт (2) на місці вибуху; павутина в соплі: на відео міноборони від 5 серпня її немає, а на відео RT, знятому за два тижні – вже видно (3). Отже, уламки лежали тривалий час на тому самому місці.

Колаж StopFake

На зображенні 1 видно залишки снаряда, кут падіння та місце його приземлення. На зображенні 2 видно траєкторію польоту снаряда. На зображенні 3 позначено територію ЗАЕС, яка знаходиться під контролем ЗС РФ. Саме крізь неї проходить траєкторія польоту снаряда.

Колаж StopFake

В «Енергоатомі» України 6 серпня спростували звинувачення у тому, що Україна «обстрілювала об’єкти ЗАЕС» реактивними снарядами.

Зокрема, в «Енергоатомі» повідомили, що удару було завдано «поряд із сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива». Внаслідок обстрілу один із співробітників станції отримав осколкове поранення. Інформація пропагандистів про те, що удар був спрямований по «олійно-мазутному господарству та кисневій станції», а також по «одній із насосних станцій» не підтвердилася.

Пропагандист RT Рєпін протягом 30 секунд показав дві різні будівлі, «що постраждали внаслідок ударів». Спочатку він знаходиться біля об’єкта із будівельним сміттям, який називає «насосною станцією». Але після обстрілу козирок над дверима і кондиціонер на стіні не мають ознак пошкоджень. Варто зазначити, що залишків снаряда, який стирчить із землі, на бетонному майданчику теж не видно.

Коллаж StopFake

Через певний час Рєпін опиняється вже біля іншої будівлі (на відео з 00:23), на землі поряд з якою безліч битого скла.

Коллаж StopFake

Якщо будівлю, за словами Рєпіна, обстріляли наприкінці липня, то чому скло, яке майже місяць лежить на вулиці, прозоре і чисте? Важливо зауважити, що на газоні поруч із будівлею також не видно залишків реактивного снаряда.

Скриншот – rt.com

Останні 10 секунд сюжету глядач бачить (на відео з 00:40) один і той самий кадр – дві труби, ворота, бетонний паркан, інформаційний стенд, напис «Стоянка заборонена», сіру Toyota Camry та ґратчастий паркан.

Скриншот – rt.com

Якщо збільшити інформаційний стенд, на ньому можна розгледіти напис «Схема руху транспорту територією Запорізької ТЕС». Також над стендом видно табличку з логотипом української енергетичної компанії ДТЕК.

Скриншот – rt.com

За допомогою сервісу Google maps StopFake виявив цей об’єкт. Ним виявився один із пунктів пропуску на Запорізьку теплоелектростанцію. Станція належить приватній українській енергетичній компанії ДТЕК. Востаннє на сайті компанії про станцію згадували напередодні окупації російською армією Енергодару – 3 березня. За словами мера Енергодару, Запорізька ТЕС припинила роботу на початку травня через дефіцит вугілля, доставку якого блокують окупанти.

Скриншот – Google Maps

Запорізька ТЕС знаходиться на відстані 7 кілометрів від Запорізької АЕС. Але це не завадило пропагандисту із RT видати її за ЗАЕС, яку нібито обстрілює українська сторона.

Джерело