Фейк: В Австрії знайдено мертвою «вбивцю Дар’ї Дугіної»

Основним джерелом інформації для цього фейку стали анонімні телеграм-канали, а його поширенню сприяв австрійський таблоїд, який використав стару фотографію – 2020 року. Російські ЗМІ, у свою чергу, використали цей фейк для підкріплення наративу про те, що у смерті Дугіної нібито винна Україна, і потім самі ж спростували, що Наталю Вовк убили.

Користувачі соцмереж, різні телеграм-канали, а також прокремлівські ресурси поширили «новину» про те, що в Австрії нібито було вбито Наталію Вовк, яку в Росії напередодні звинуватили у вбивстві пропагандистки Дар’ї Дугіної. «У жінки виявлено 17 ножових поранень і записку в руці», – написали пропагандисти.

Скриншот – novorosinform.org Скриншот – politikus.info

Першоджерелом інформації про «вбивство» Наталії Вовк стало австрійське видання Exxpress. Сам сайт позиціонує себе як «елітний таблоїд», але медіаексперти називають його виданням, яке порушує журналістські стандарти. У новині ж про вбивство Вовк уже сам заголовок містить елемент маніпуляції, оскільки в ньому вказано, що Вовк лише «імовірно мертва»: «17 ножових ран: убивця у справі Дар’ї Дугіної ймовірно мертва». У самому тексті новини також відсутній будь-який фактаж – джерелом інформації виступають лише анонімні телеграм-канали, звідки також було взято світлини. Крім того, автор використав у матеріалі як ілюстрацію посвідчення Нацгвардії — але з фотографією головної російської пропагандистки із МІА «Россия сегодня» Маргарити Сімоньян. Цей «документ» — насправді популярний жартівливий мем-пародія, який поширювали у відповідь на «неспростовні» докази ФСБ про причетність українців до вбивства Дугіної, що швидко з’явилися в мережі.

Скриншот – exxpress.at

Показово, що і телеграм-канали, і користувачі в соцмережах, які першими почали поширювати інформацію про вбивство Наталії Вовк, всіляко давали зрозуміти читачам, що таким чином «спецслужби України замітають сліди» і що, можливо, такі новини допоможуть «заховати Вовк десь у Європі». Та незабаром після поширення статті австрійського таблоїду російські ЗМІ самі ж поспішили спростувати свій фейк і масово поширили його спростування. Зокрема, російські журналісти звернули увагу на те, що таблоїд використав стару фотографію в цій новині – її публікував російський РЕН ТВ ще в липні 2020 року. На фотографії, якою проілюстрували «вбивство» Вовк, була 26-річна москвичка, вбита її нареченим. А пізніше російські ЗМІ масово поширили і спростування всієї цієї історії від МВС Австрії, яке з’явилося з подачі РІА «Новости». 

Варто також зазначити, що закидання фейків та дезінформації через анонімні телеграм-канали, щоб їх пізніше підхопили традиційні ЗМІ, — поширений метод російської пропаганди.

Скриншот – exxpress.at Скриншот – ren.tv Скриншот – ria.ru

Отже, російські ЗМІ використали цей фейк для того, щоб підкріпити свою версію про причетність України до вбивства дочки Дугіна. Так, на сайті Комсомольская правда один із російських «експертів» заявив, що «для Києва було б ідеально, якби виконавиця вбивства Дар’ї Дугіної просто зникла. Вона вже нікому не потрібна і навіть небезпечна. Це традиційна тактика терористичних угруповань, що ліквідують кілерів. Їй було б варто здатися російській владі. Це хоча б зберегло їй життя». Цю ж тезу повторює інший «політолог» на сайті Взгляд: «Так чи інакше, я припускаю, що смерть Наталії Вовк неминуча. Швидше за все, її особа не становить більше ніякої цінності для українських спецслужб, тому буде цілком логічно, якщо її захочуть позбутися».

Нагадаємо, що Дар’я Дугіна загинула 20 серпня під час вибуху автомобіля, за кермом якого вона перебувала. Спочатку Росія почала звинувачувати в тому, що сталося, Україну, хоча українська влада заявила, що не має до цих подій стосунку і не є терористичною державою, на відміну від Росії. Версія ж ФСБ РФ має безліч нестиковок, як, наприклад, «доказ» «вини» України у вигляді підроблених документів.

Джерело