Фейк: Американські вчені працювали над вірусом COVID-19 в Україні, — головний епідеміолог США Фаучі
Ентоні Фаучі ніколи не говорив про те, що американські вчені працювали над вірусом COVID-19 у Китаї та в Україні. Його цитата, яка нібито свідчить про це, є вигаданою і її немає в жодному достовірному джерелі інформації. Ба більше, заяви про наявність американських біолабораторій в Україні також є хибними. Українські дослідні лабораторії фінансуються з державного бюджету й підпорядковуються Міністерству охорони здоров’я України.
У соціальних мережах та на російських сайтах поширюють інформацію про те, що американські вчені нібито працювали над вірусом COVID-19 в Китаї та Україні. Це начебто визнав колишній головний епідеміолог США Ентоні Фаучі в інтерв’ю Fox News, пишуть російські ЗМІ. «На запитання, навіщо було відкрито спецлабораторії в Україні, Фаучер (написання збережено – ред.) заявив, що «там проводилися дуже потрібні в інтересах нацбезпеки США експерименти. Вони украй небезпечні, і проводити їх на території штатів заборонено законом. А українцям ми платили добрі гроші, вони були задоволені… Київ переконати було зовсім нескладно. Ми зуміли відкрити кілька лабораторій навіть у Китаї, в Ухані зокрема. Китайці були обізнані лише щодо кількох, відносно безпечних робіт, але не про всі. Українці ж не мали уявлення про більшість наших дослідів», — масово повідомляють користувачі соцмереж.
Насправді головний епідеміолог США Ентоні Фаучі ніколи не говорив про те, що американські вчені працювали над вірусом COVID-19 у Китаї та в Україні. Ця цитата є, швидше за все, вигаданою, і її немає ані в статті, яку користувачі соцмереж називають першоджерелом цієї «новини», ані в інших відкритих джерелах. Ба більше, твердження про те, ніби в Україні існують американські біолабораторії, які фінансує уряд США, також є хибними.
Як джерело цієї «новини» користувачі соцмереж наводять скриншот авторської колонки республіканця Джеймса Комера на сайті Fox News від 27 серпня під назвою «Фаучі зобов’язаний дати американцям відповіді щодо походження COVID-19, і Палата представників має намір їх отримати». Однак у цьому матеріалі немає не лише цитати Ентоні Фаучі про «спецлабораторії в Україні», а й взагалі жодної згадки про Україну. Автор статті маніпулює фактами та закликає головного епідеміолога США розкрити «справжнє походження коронавірусу».
Щодо питання походження вірусу SARS-CoV-2, який викликав пандемію COVID-19, то дослідження вказують на те, що він був природного походження і вперше зафіксований на оптовому ринку морепродуктів Хуанань в китайському місті Ухань. Також дослідження засвідчили, що ранні кластери вірусу були зосереджені саме в певній області ринку Хуанань.
Втім, низка російських сайтів також заявила, що Фаучі «звинуватили у роботі над вірусом COVID-19 у Китаї та в Україні». На доказ цього вони цитують інший матеріал авторства Такера Карлсона, політичного коментатора на телеканалі Fox News, від 22 серпня під назвою «Фаучі має за що відповісти». Карлсон, зокрема, стверджує, що США проводили свої експерименти «у багатьох біолабораторіях в Україні», але не наводить будь-яких доказів своїх слів. Крім того, у цій статті Fox News немає жодної цитати самого Ентоні Фаучі про «біолабораторії США в Україні» та про те, що вони нібито «працювали над COVID-19». Видання Science відреагувало на велику авторську колонку Карлсона і підкреслило, що майже все, що сказав коментатор Fox News про Фаучі – це недостовірна інформація або відверта брехня. Це стосується й заяв про біолабораторії США в Україні.
У результаті нам не вдалося знайти жодного, насамперед англомовного, джерела зі гаданою «цитатою» Ентоні Фаучі про лабораторії США в Китаї та Україні, які працювали над коронавірусом. Найімовірніше, цей вислів було вигадано і приписано Фаучі. Його самого користувачі соцмереж до того ж помилково називають «Фаучером». Крім того, критика Ентоні Фаучі у США є одним із компонентів майбутньої передвиборчої кампанії. Республіканські політики та консервативні ЗМІ постійно критикують його зусилля щодо уповільнення поширення COVID-19, ставлять під сумнів його мотиви у просуванні вакцинації проти цього вірусу та спекулюють на тому, що йому відомо «щось більше» про походження вірусу. Члени Конгресу від Республіканської партії пообіцяли провести розслідування щодо Фаучі та змусити його дати свідчення перед Конгресом, якщо республіканці повернуть контроль над Палатою представників чи Сенатом наступного року. При цьому противники Ентоні Фаучі часто розповсюджують свідомо неправдиву інформацію, яку неодноразово спростували сайти з перевірки фактів.
Щодо «біолабораторій США в Україні», то насправді всі лабораторії, які знаходяться на території України, перебувають під управлінням українського уряду. За інформацією сайту USA Today, у серпні 2005 року уряди України та США уклали партнерство з метою «запобігання поширенню небезпечних патогенів і відповідного досвіду та мінімізації потенційних біологічних загроз». Видання Інтерфакс-Україна повідомило у травні 2020 року, що частина угоди була спрямована на модернізацію державних лабораторій в Одеській, Харківській, Львівській, Київській, Вінницькій, Херсонській та Дніпропетровській областях. Ці зусилля включали проведення ремонту, оновлення обладнання та закупівлю матеріалів. Служба безпеки України заявила, що ці лабораторії фінансуються з державного бюджету, підпорядковуються Міністерству охорони здоров’я та державній службі з безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів.
Посольство США в Україні раніше відреагувало на заяви про «свої» біолабораторії в Україні, назвавши ці теорії «дезінформацією, яка є частиною російської пропаганди щодо сильного американо-українського партнерства зі зниження біологічних загроз». Ба більше, твердження про нібито таємні американські біолабораторії є частиною ширшої дезінформаційної кампанії Кремля з дискредитації США в очах прозахідних сусідів Росії — України та Грузії.
StopFake неодноразово спростовував фейки про «західні біолабораторії на території України» у матеріалах «Фейк: У біолабораторіях України проводили досліди з коронавірусом кажанів», «Фейк: На території України діяли лабораторії з розробки біологічної зброї», «Фейк: В Маріуполі знайшли біолабораторію НАТО », «Фейк: Україна за підтримки США реалізовує таємні біологічні програми».