Фейк: Пентагон створив дрон для поширення біологічної зброї – заражених комарів
Патент, про який згадують у Міноборони РФ, існує насправді. Документ під номером № 8 967 029 – патент на безпілотний літальний апарат, який здатний випускати в повітрі комарів, що містять токсин. Однак оприлюднена інформація без додаткового контексту може ввести в оману. Вже в самому тексті патенту зазначається, що військове використання наразі є незаконним, оскільки біологічна зброя повністю заборонена міжнародним правом – Женевським протоколом 1925 року та Конвенцією про біологічну зброю 1972 року. Натомість цей винахід може бути використаний в охороні здоров’я – наприклад, коли заражені комарі можуть бути випущені у повітря для імунізації груп ризику від малярії. Саме існування такого патенту не може свідчити про те, що США розробляють чи тим паче застосовують біологічну зброю, оскільки кожен охочий може запатентувати свій винахід.
Російські ЗМІ з посиланням на заяву Міноборони РФ поширили інформацію про те, що Пентагон нібито виготовив спеціальний дрон, який може розповсюджувати заражених комах. Про це, як повідомляють пропагандисти, свідчить документ № 8967029, виданий агентством США з патентів і товарних знаків. Згідно з описом цього документа, літальний апарат нібито може знищити або вивести з ладу війська супротивника без ризику для американської армії.
Кремлівська пропаганда регулярно продукує дезінформацію про те, що США нібито таємно розробляють та розповсюджують біозброю на території країн Східної Європи. Повідомлення про винахід спеціального дрона для поширення заражених комах також доповнюють цей наратив.
Документ, про який заявляють у Міноборони РФ, насправді існує. Це патент «Повітряна система випуску токсичних комарів» (Toxic mosquito aerial release system) під номером US8967029B1. Він був виданий у США ще 2015 року. Однак інформація, оприлюднена російською стороною, є напівправдою і без додаткового контексту вводить в оману.
У патенті описується керований дистанційно безпілотний літальний апарат, призначений для випуску комарів з повітря. Згідно з описом пристрою, безпілотник оснащений блоком, в якому знаходяться комарі та корм, що містить токсин, включно з будь-яким агентом, який може переноситися та вводитися через укус комахи. Блок оснащений випускною трубкою для комарів і керується дистанційно. Тобто в патенті йдеться не про бактеріологічну зброю, а про безпілотний апарат, здатний доставляти комах.
Російські ЗМІ цитують лише ту частину документа, в якій автор описує переваги цього дрона як зброї. «Пристрій може вивести з ладу або знищити війська противника без шкоди для армії США», – пишуть ЗМІ. Однак у цитованому тексті також йдеться про гуманітарне застосування безпілотного апарату, яке повністю ігнорують пропагандисти. Повна необрізана цитата має такий вигляд: «За допомогою повітряної системи викиду заражених комарів великі маси людей можуть бути імунізовані, а ворожі війська тепер можуть бути знищені або виведені з ладу без необхідності ризикувати або наражати на небезпеку наші власні війська». Зокрема, в описі патенту також зазначено, що одне із законних застосувань токсичної системи доставки комарів – це імунізація, яка стане можливою завдяки додаванню до комарів токсину, здатного активувати імунну систему людини. Наприклад, заражені комарі можуть бути випущені з повітря для імунізації груп ризику проти малярії.
Що стосується застосування системи доставки токсичних комарів як зброї, то з нею також все не так однозначно. У тексті документа йдеться про те, що на поточний момент ця система не може бути використана у військових цілях, доки не буде «змінено або усунуто юридичні обмеження». Сьогодні біологічна зброя повністю заборонена міжнародним правом. Йдеться про Женевський протокол 1925 року і Конвенцію про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної (біологічної) і токсинної зброї та про їхнє знищення (зазвичай іменовану Конвенцією про біологічну зброю 1972 року )). Ці міжнародні документи забороняють застосування біологічної зброї на війні, а також забороняють виробництво мікробних та інших біологічних агентів або токсинів та засобів їхньої доставки. США є підписантами обох документів, і неухильно дотримуються їхніх норм – про що вони неодноразово заявляли.
Слід також зазначити, що існування такого патенту не може свідчити про те, що США розробляють або використовують біологічну зброю, оскільки кожен охочий може запатентувати свій винахід. У цьому випадку дрон із контейнером було винайдено Кальвертом Міллом (Calvert S. Mill), а заявку на патент подала компанія TMARS Associates. На рахунку Кальверта Мілла десятки патентів – «Мішок для трупів з місця злочину», «Система підводної вогнепальної зброї», «Штабельований магазин боєприпасів», «Гелікоптер із залізничним полотном» тощо. Також публічна інформація про патент та його заявників не підтверджує висунуті проти Пентагону звинувачення в тому, що вони нібито хоч якось причетні до цієї розробки.
Схожі системи доставки комах вже застосовуються в галузі охорони здоров’я. Наприклад, у 2018 році Міжнародне агентство з атомної енергії ООН (МАГАТЕ) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) проводили випробування, під час яких за допомогою безпілотних літальних апаратів було випущено стерильних комарів, спрямованих на придушення комах, що поширюють вірус Зіка та інші хвороби. Дослідники за допомогою дронів поширювали стерилізованих самців комарів для парування з дикими самками. Оскільки вони не виробляють потомства, популяція комах з часом скорочувалася. Схожу форму контролю над народжуваністю комах, які розповсюджують лихоманку денге, вірус Зіка та жовту лихоманку також схвалили в Агентстві з охорони навколишнього середовища США у березні 2022 року.
Раніше StopFake неодноразово спростовував подібну дезінформацію про нібито розробку США біологічної зброї – «Фейк: Американці хотіли використовувати в Україні кліщів як біологічну зброю», «Фейк: Національна колекція мікроорганізмів України опинилася в руках Пентагону», «Фейк: «Зловісні контейнери для біоматеріалів» виявлено у підземеллях Маріуполя» тощо.