Фейк: Український біженець намалював свастику в торговому центрі Британії – відео
Це відео поширюється в мережі принаймні з грудня 2018 року – тобто ще до початку міграційної кризи, спричиненої початком відкритої воєнної агресії Росії проти України 24 лютого 2022 року. На ньому – найімовірніше, житель Лондона.
«Біженець з України здивований тим, що охорона торгівельного центру в Великій Британії змушує його прибрати свастику, яку він щойно намалював на підлозі», – з таким підписом користувачі мережі активно поширюють двохвилинне відео, на якому чоловік під наглядом охоронців стирає символ нацизму, намальований на підлозі.
Цим відео на своїй офіційній сторінці у Twitter також поділився заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський. StopFake раніше неодноразово ловив Полянського на поширенні неправдивої інформації про війну Росії проти України та викликану внаслідок цього гуманітарну кризу. Цей випадок не став винятком, оскільки відеоролик, що поширюється в мережі, не має ніякого стосунку до українців, які рятуються від війни.
StopFake вдалося з’ясувати, що це відео поширюється в мережі принаймні з грудня 2018 року – тобто ще до початку міграційної кризи, спричиненої початком відкритої воєнної агресії Росії проти України 24 лютого 2022 року.
Відомий ізраїльський активіст і правозахисник Хананя Нафталі (Hananya Naftali), який 23 грудня 2018 року опублікував це відео у себе на сторінці у Facebook, підписав його так: «Східний Лондон: чоловіка змусили стерти свастику, яку він намалював на підлозі торгівельного центру Stratford» . Те, що відео не відображає сучасні події, свідчить і закадровий коментар — імовірно, автора відео. Жіночий голос за кадром стверджує, що цей «ганебний вчинок» стався на Різдво.
Автор відео, а також присутні у кадрі люди не стверджують, що чоловік, який намалював свастику, є біженцем з України. Крім цього, у публікаціях цього відеоролика 2018 року, з якими ознайомився StopFake, також не йдеться про те, що чоловік на відео – українець. Найімовірніше, нацистський символ намалював місцевий житель Лондона.
Деякі користувачі звертають увагу на те, що на голові у чоловіка пов’язаний шарф, на якому нібито вгадуються кольори українського прапора. Однак це твердження безпідставне. Найімовірніше, це фанатський шарф якоїсь спортивної команди, на що вказує напис «sport fight», що видніється на ньому. Хоча журналістам StopFake не вдалося відшукати такий самий шарф, у мережі можна знайти безліч аналогічних прикладів фанатської атрибутики в жовто-синіх кольорах (що збігається з кольорами прапора України) – тут, тут і тут. Показово, що заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський ретвітнув цю дезінформацію з Twitter-акаунту @ivan_8848. Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в німецькому Бремені нібито «затримали українців», які намагалися продати зенітно-ракетні комплекси Stinger. Тоді ця дезінформація також спочатку була опублікована акаунтом @ivan_8848, після чого Полянський скопіював її на свою офіційну сторінку в Twitter. Найімовірніше, цей акаунт із більше ніж 27 тисячами передплатників цілеспрямовано використовується кремлівським агітпропом з метою поширення дезінформації на англомовну аудиторію.