Володимирчани поширюють повідомлення про підозрілі трекери

  • Автор допису:

Володимирчани активно поширюють допис про начебто підозрілий передавач-трекер, який передає дані про місце дислокування наших військових.

Фактчекери Район.Володимир помітила таке повідомлення у багатьох фейсбук-групах Володимирщини та на особистих сторінках володимирчан. Проаналізувавши інформацію, фактчекери дійшли висновку, що це – ПРАВДА!

МЕСЕДЖ

«А ось такий передавач-трекер знайшли серед волонтерської допомоги правоохоронці. Під виглядом гаджетів передають дані про місце дислокування наших хлопців. Відстежити на якому етапі він міг опинитися в посилці неможливо. Передайте, кому можете, щоб пильнували», – саме такий допис із фото поширюють користувачі соцмереж.

ПРАВДА

Як вдалося з’ясувати, судячи з фото, це трекер Apple AirTag, який використовують для пошуку загублених речей.

Ще на початку березня 2022 року Центр протидії дезінформації при РНБО попереджав українців, що диверсанти можуть користуватися геомітками Apple Airtag аби відстежувати автівки з гуманітарною допомогою. 

Попереджали, що диверсанти ховають геомітки Apple Airtag у вантажах гуманітарної допомоги. Сповіщення про виявлення такої мітки приходять на смартфон лише за кілька годин після перебування мітки біля смартфона. Центр протидії дезінформації радив волонтерам вимикати всі засоби геолокації та функцію «знайти iPhone» на девайсах Apple. Те саме бажано робити і на Android-пристроях. Також у відомстві радили користуватися спеціальним додатком Tracker Detect, який виявляє чужі мітки. Його можна звантажити в App Store та Google Play. 

«Якщо у вас смартфон Apple – лише через кілька годин перебування мітки біля гаджета на нього прийде push-повідомлення про виявлення мітки. Тому на цей спосіб розраховувати не варто. Для виявлення «чужих» міток компанія Apple розробила додаток Tracker Detect. Додаток доступний в App Store та Google Play. Встановлюйте додаток та перевіряйте гуманітарні вантажі для військових», пишуть на сторінці ЦПД.

Харківські волонтери у своєму Telegram-каналі kharkiv_1654 також повідомляли, що диверсанти для виявлення наших позицій можуть використовувати геомітки Apple Airtag, приховано розміщуючи їх у вантажах гуманітарної допомоги. Мітка дуже схожа за розміром на стару гривневу монету і працює автономно протягом року.

На початку березня Командування Медичних сил Збройних Сил України на своїй сторінці у фейсбуці повідомили, що в одній з бригад тероборони, при отриманні гуманітарної допомоги було знайдено кілька маячків-трекерів, які нібито «дають наводку». Проте трекер мав зовсім інший вигляд ніж подавав Центр протидії дезінформації і офіційного коментаря по цьому випадку не було жодного.

ВИСНОВОК

Російські окупанти та їхні диверсанти підступні, тому треба бути вкрай уважними і звести до мінімуму ризики, пов’язані з визначенням геолокації. Проте слід поширювати інформацію, яку оприлюднюють офіційні джерела. В цьому випадку – Генштаб ЗСУ, ГУР,  Центр протидії дезінформації.

Читайте також: На Волині поширюють фейковий допис про загублене фото