Фейк: Іноземні «спостерігачі» підтвердили «прозорість» російських «референдумів» в Україні
Серед «незалежних спостерігачів» російських псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України зафіксовано російських «журналістів», «бізнесменів», «політолів», а також проросійських громадян третіх країн, у тому числі й авторитарних. Кремлівський незаконний фарс на українських теренах не визнає жодна демократична країна у світі.
Під час проведення російських «референдумів» під дулами автоматів на тимчасово окупованих українських територіях прокремлівські медіа кинули основні сили на висвітлення візиту «офіційних делегацій спостерігачів з усього світу». РосЗМІ присвятили темі «спостерігачів» десятки матеріалів, наголошуючи на цьому, що «неприпустимо розповідати небилиці» про «референдуми». Усі матеріали прокремлівських медіа зводилися до одного: проросійські «візитери» нібито довели «легітимність» та «прозорість» псевдореферендумів на захоплених територіях України.
Російські медіа продовжили спроби «намалювати легітимність» псевдореферендумів. Для цього Росія завезла на тимчасово окуповані території України «іноземних спостерігачів» – насправді акторів і давніх шанувальників Кремля, які не мають ніякого стосунку до офіційних делегацій західних країн. Головне управління розвідки Міністерства оборони України ще 7 вересня назвало прізвища деяких іноземців, яких Росія готувалася видати за «політиків», – левова частка з них виявилася російськими маріонетками, призначеними Кремлем з метою «представлення інтересів» терористичних угруповань «ЛДНР» за кордоном. Ніякої реальної політичної чи дипломатичної ваги – окрім як в окупаційному «уряді», встановленому Росією на захоплених українських територіях, – ці маргінали не мають.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець 26 вересня оприлюднив список іноземців, які, порушуючи українське законодавство та міжнародне гуманітарне право, взяли участь у російських «референдумах» у тимчасово окупованих областях України. Серед європейських «бізнесменів», «політологів» і «активістів» у списку виявилася велика кількість іноземних кореспондентів державних російських ЗМІ, які сидять на прямому кремлівському фінансуванні.
Наприклад, Елізео Бертолазі, якого російські ЗМІ скромно називали «італійським журналістом» і «офіційним іноземним спостерігачем», виявився кореспондентом пропагандистського ресурсу Sputnik. Приблизно така сама історія і з «офіційним спостерігачем із Латвії» Аліною Герлінею, яка не лише навчалася у російському МДІМВ, а й обійняла посаду заступника шеф-редактора державного російського видання Baltnews, що також фінансується з російського бюджету. Цікавий персонаж – «спостерігач від Великої Британії» Ванесса Вілі, яка вважається редактором сайту 21st Century Wire. На ресурсі публікуються не лише проросійські та антизахідні матеріали, а й пропагуються теорії змови різної тематики – від масонів у британському уряді до «вигаданої пандемії» COVID-19.
Також російські медіа активно хваляться тим, що за перебігом псевдореферендумів стежили «незалежні спостерігачі з Сирії, Венесуели й навіть Афганістану». Усі ці три країни перебувають під західними санкціями за авторитаризм, зловживання владою, утиски прав власного народу. Усі три згадані країни також перебувають у самому низу рейтингу за рівнем розвитку демократії. Згідно з індексом демократії Economist Intelligence Unit за 2021 рік, Сирія опинилася на 162 місці за рівнем розвитку демократії, Венесуела – на 151 місці, а Афганістан – на останньому, 167 рядку. Приблизно такі ж показники у цих країн і у сфері свободи слова і свободи преси: зі 180 країн Венесуела опинилася на 159 місці, Афганістан – на 156 місці, а Сирія – на 171. Саме тому «незалежні спостерігачі» з цих країн ніяк не можуть вважатися незалежними та достовірними джерелами.
Російські псевдореферендуми на захоплених українських територіях – так само як і «референдум» під дулом російських автоматів у Криму в 2014 році – не визнає жодна демократична країна у світі. Представники Європейського Союзу, а також Сполучені Штати заявили, що демократичні країни ніколи не визнають ніякого псевдореферендуму. Так звані голосування, а також спроби проголошення нових «народних республік» чи «приєднання» до Росії вважатимуться нелегітимними. Крім того, держсекретар США Ентоні Блінкен підкреслив, що рішення Кремля провести псевдореферендуми – це «не ознака сили, а навпаки, ознака слабкості. Це ознака провалу Росії», – наголосив Блінкен.