Фейк: На світлинах західних ЗМІ про ракетний удар по Києву – несправжні «постраждалі»

Кремлівські ЗМІ і цього разу намагалися применшити наслідки масованого ракетного удару по території України 10 жовтня. Пропагандисти знову вирішили використати свій старий прийом – мовляв, фотографії були «постановними», жертви – «рядженими», а кров на них – «штучною». Але свідчення фотографів та журналістів міжнародних видань, які працювали на місці трагедії, а також розповіді постраждалих спростовують чергову російську дезінформацію.

У понеділок, 10 жовтня, рано-вранці, коли люди йшли на роботу, а діти — до школи, РФ завдала масованого удару по різних об’єктах на території України. За даними журналу Forbes, цього дня російська армія запустила 84 крилаті ракети і 24 безпілотні літальні апарати. ППО України вдалося збити 43 ракети та 13 БПЛА. Внаслідок обстрілу загинуло 19 людей, 105 отримало поранення різного ступеня тяжкості.

Журналісти міжнародних ЗМІ вели репортажі безпосередньо з місця подій. Жахливі сцени з Києва потрапили у світові ЗМІ та шокували громадськість. Але прокремлівські пропагандисти цинічно заявили, що фотографії «постановні», а зображені на них жертви – «ряджені»,  «залиті штучною кров’ю».

Скриншот – t.me/Pul_Nomer_3

Про те, що світлини жертв ракетних ударів є «постановними», повідомила у своєму твіті Марія Дубовікова, яка називає себе «відомим незалежним медіаекспертом» та «The Russian». Вона опублікувала зображення закривавленої жінки з перев’язаною головою та коротке відео, на якому постраждала просить її сфотографувати. До фотографії Дубовікова додала такий коментар: «Створення драматичних картинок для західних ЗМІ: — Сфотографуйте мене, Андрію Андрійовичу. Зроблю селфі та відправлю сестрі в Росію».

Скриншот – twitter @politblogme

Твіт Дубовікової зауважив перший заступник постпреду РФ при ООН Дмитро Полянський, який спеціалізується на поширенні антиукраїнських фейків . «Дякую, Маріє, за розкриття процесу створення фейків», – написав російський дипломат.

Скриншот – twitter @Dpol_un

Зазначимо, що адміністрація Твіттера маркує твіти Дубовікової та Полянського як такі,  що порушують його правила, оскільки вони поширюють неправдиву або таку, що вводить в оману, інформацію.

Одне з видань, яке опублікувало фотографію пораненої жінки – Liberation із Франції. Після звинувачень Дубовікової та Полянського у тому, що фотографії були постановними, французькі журналісти провели розслідування, яке довело, що знімки — аніскільки не постановні, а зображені на них люди справді постраждали від російських ракетних ударів.

Скриншот – Liberation

Французьке видання зв’язалося з автором зображення на обкладинці Єфремом Лукацьким, який працює на американське агентство AP. Він підтвердив, що є автором фото та відео, які розповсюджують пропагандисти, та повідомив, що люди на них «були поранені уламками розбитого скла, а уламки були розкидані на сотні метрів навколо». На звинувачення в інсценуванні Лукацький відповів: «Усі жахливі відео та фото жертв російських військ, такі як убиті жінки і діти, тортури тощо, росіянами та їхніми прихильниками видаються за фейки. Чесних джерел немає. Їхня журналістика – не журналістика, а пропаганда».

Журналісти Liberation також зв’язалися з іншими журналістами та фотокореспондентами, які були на місці трагедії, всі вони підтвердили, що ця жінка просто хотіла сфотографувати свої рани і вони були справжніми.

Українське видання  ВГОРОДЕ Киев  знайшло жінку зі світлин і розповіло її історію. 

Скриншот: ВГОРОДЕ Киев

Постраждалу звати Олександра Кисельова. На момент ракетного обстрілу вона була на роботі. Коли залунала повітряна тривога, вона зібралася з колегами до укриття, але дістатися туди не встигла — пролунав вибух і будівлю, в якій знаходився її офіс, було пошкоджено. Жінці вдалося вибратися з-під завалів, вона вийшла на вулицю, але була дезорієнтована та розгублена. Вона стікала кров’ю, заледве стояла на ногах і не знала, що робити. У цей момент її побачив доброволець Олександр, який прибув зі своєю командою на допомогу постраждалим після ракетного обстрілу. Він заспокоїв її, перев’язав та передав медикам швидкої допомоги. 

Фраза «Сфотографуйте мене для моєї сестри в Росії», яку російські пропагандисти подають як «доказ» інсценування події, має дуже просте пояснення. Потерпіла зізналася, що має сестру, яка живе в Росії і яка не хоче усвідомити, що Росія — терористична держава. Кисельова хотіла надіслати сестрі фото, щоб вона могла побачити її рани. Олександра з болем поділилася, що її близька родичка знала, що з нею сталося, але так і не подзвонила їй.

Зазначимо, що в деяких російських виданнях повідомлялося, ніби «інсценування» з «несправжніми жертвами» проходило на вулиці «Володимирська», яка також серйозно постраждала від російської атаки. Але на відео Громадського видно, що це зовсім інший район біля офісного центру Tower 101, який знаходиться поруч із Центральним залізничним вокзалом Києва.

На фото у Telegram-каналі Володимира Зеленського також видно руйнування офісного центру після вибуху.

Фото – t.me/V_Zelenskiy_official

Зазначимо, що 10 жовтня російські ракети вразили низку цивільних об’єктів та 4 ТЕЦ лише в одному Києві. Загинули 6 мирних жителів, а 51 дістали поранення. 

Росія не стала заперечувати атаку на Україну, але описала те, що сталося, як «масований удар високоточною зброєю великої дальності по об’єктах систем військового управління, зв’язку та енергетики України».

Джерело