Фейк: Курячі яйця подорожчали через відсутність кормів на птахофабриках – усе зерно вивезли до Європи
За даними Антимонопольного комітету України, ціни на ринку кормів цього сезону залишаються досить низькими. Більше того, головні складові кормів для курей значно подешевшали порівняно з минулим роком. На сьогодні в Україні спостерігається надлишок зерна через раніше заблоковані Росією морські порти України. Комітет оголосив початок розслідування причин збільшення цін на яйця.
Російські ЗМІ й деякі користувачі мережі поширили інформацію про те, що зростання цін на курячі яйця нібито спричинене відсутністю кормів на птахофабриках, оскільки після часткової деблокади трьох портів Україна нібито «вивезла все зерно до Європи».
Справді, за даними Антимонопольного комітету України (АМКУ) від 20 жовтня 2022 року, приріст вартості яєць у вересні 2022 року порівняно з червнем 2022 року становив близько 54%. Однак заява про те, що подорожчання яєць пов’язане з розблокуванням українських портів, є неправдою. Пояснюємо, чому.
До основних чинників, що зумовили активний приріст цін на яйця, належать сезонність, поголів’я птахів, збільшення витрат на корми, енергоносії, оплату праці, ветеринарні препарати та інші витрати.
Фінансово-економічний аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин у коментарі для видання Фокус звертає увагу на те, що ціни на яйця мають яскраво виражену сезонність, оскільки значна частка виробництва яєць (близько 50%) припадає на домогосподарства. Тобто в міру скорочення світлового дня та зниження температури в Україні пропозиція від господарств населення зменшується, а ціна на яйця починають зростати.
Крім того, через війну в Україні суттєво скоротилося поголів’я курей-несучок. Зокрема, спостерігається зменшення промислового виробництва яєць через окупацію частини територій України, яке, за підрахунками науковців Інституту аграрної економіки, досягло 25-30%.
«У 2021 році на території Херсонської, Донецької, Луганської, Харківської та Запорізької областей сумарно було зосереджено 17% промислового виробництва яєць, – розповідає для Фокуса Світлана Литвин. – Зокрема, у Херсонській області знаходиться одна з найбільших птахофабрик України «Чорнобаївська птахофабрика», проте зараз виробництво яєць на цих потужностях або призупинено, або скорочено через окупацію та складнощі ведення господарської діяльності на прифронтовій території».
Також, зі слів Світлани Литвин, на ціни вплинуло порушення технологічного ланцюжка вирощування птахів. Через початок бойових дій деякі підприємства в умовах невизначеності частково призупинили інкубаційні процеси для отримання молодих птахів. Через це поголів’я курей-несучок тимчасово скоротилося, і як наслідок – обсяги виробництва яєць зменшились.
Економічний експерт Борис Кушнірук у коментарі для 24 каналу заявив, що іще одним об’єктивним чинником зростання цін на яйця є подорожчання газу та електроенергії. Птахи потребують певного строгого температурного режиму, інакше вони не нестимуться або витрачатимуть набагато більше кормів на забезпечення себе теплом. Тому очевидно, що зростання цін на електроенергію та газ дуже позначилося на ціні виробництва.
Щодо ж цін на корми, то в АМКУ вважають, що цей чинник не міг суттєво вплинути на зростання цін на яйця. За даними їхніх експертів, цього сезону ціни на ринку кормів залишаються досить низькими і спостерігається лише незначне коливання вартості (+/-10%) у різних регіонах України. У відомстві зазначають, що через блокування морських портів України спостерігається великий надлишок зерна, тому головні складові кормів для курей значно подешевшали порівняно з минулим роком.
Проте в Антимонопольному комітеті наразі не бачать об’єктивних причин для подорожчання яєць одразу на 54% за три місяці, навіть з огляду на тяжкі економічні наслідки війни. В АМКУ зазначають, що зростання загального індексу споживчих цін та індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць. У зв’язку з цим Комітет оголосив про початок розслідування причин збільшення цін на яйця, в ході якого має намір провести широкий аналіз усіх чинників впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання й уже направив їм вимоги про надання всієї інформації.
StopFake неодноразово спростовував кремлівську дезінформацію щодо українського експорту сільськогосподарської продукції. Раніше агітпроп поширював неправдиву інформацію про те, що Зеленський нібито вивозить зерновий держрезерв до Польщі, а Захід «планує влаштувати в Україні черговий Голодомор».