Фейк: Польща хоче взяти під контроль енергетичну інфраструктуру України
Заяви про нібито захоплення Польщею енергетичної інфраструктури України з метою подальшої окупації західних областей країни є нічим іншим, як черговою дезінформацією російського агітпропу. Насправді йдеться про відновлення лінії електропередач «Хмельницька АЕС – Жешув», за допомогою якої в майбутньому Україна зможе експортувати надлишок електроенергії до Європи – до 1,2 ГВт. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, за рахунок експорту електроенергії до Європи Україна зможе отримувати понад 70 мільярдів гривень на рік.
Російські ЗМІ розповсюджують дезінформацію про те, що Польща нібито планує взяти під контроль енергетичну інфраструктуру західних областей України. З цією метою начебто почалися роботи з відновлення єдиної енергосистеми між Польщею та Україною на ділянці Жешув – Хмельницький.
«Поляки давно мають плани на всі ресурси тих територій України, які вони хочуть приєднати. Щодо енергосистеми, то вони можуть взяти її як компенсацію», – пишуть деякі російські «медіа».
Однак про будь-який контроль Польщі над енергетичною інфраструктурою України не йдеться. Це – чергова маніпуляція кремлівського агітпропу у спробах підірвати дружні українсько-польські відносини. Пояснюємо, чому.
Повітряна лінія «Хмельницька АЕС – Жешув» – лінія електропередачі надвисокої напруги 750 кіловольт між Україною та Польщею, яка була введена в експлуатацію у 1985 році для забезпечення роботи енергосистеми «Мир». 1992 року, після розпаду СРСР та від’єднання Польщі від енергосистеми «Мир», лінію «Хмельницька АЕС – Жешув» вивели з експлуатації та тривалий час не використовували. Перші плани відновлення цієї лінії було озвучено задовго до російської агресії проти України, ще в 2010 році. У березні 2015 року держкомпанія «Енергоатом», оператор усіх діючих атомних електростанцій України, та польська компанія Polenergia International повідомили про намір співпрацювати щодо відновлення лінії «Хмельницька АЕС – Жешув» у рамках проєкту «Енергоміст Україна-ЄС». У рамках цього проєкту Україна отримала б можливість експортувати електроенергію до Європи, для чого планували вивести з енергосистеми України один із енергоблоків Хмельницької АЕС та ввести його до енергосистеми Європи. Проєкт викликав інтерес з обох боків: Польща була зацікавлена у придбанні української електроенергії як альтернативи вугільній тепловій генерації, яка обкладалася значними квотами на спалювання вугілля. Україна ж у свою чергу могла використати наявні потужності АЕС без обмежень та отримати додаткові кошти на добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.
З 2017 року Україна втілює проєкт із повної інтеграції української енергосистеми до енергосистеми Європи ENTSO-E з активною експлуатацією лінії «Хмельницька АЕС – Жешув». 16 березня 2022 року уряд України заявив, що українська енергосистема працює синхронно з європейською континентальною мережею ENTSO-E і тепер є частиною європейського енергетичного простору. З 30 березня було відновлено експорт електроенергії з України до Польщі в обмеженому режимі (спеціальною лінією для окремого регіону), а у травні – до Молдови. Наразі робота з відновлення лінії «Хмельницька АЕС – Жешув» триває.
Польський аналітик із центру Forum Energii Мацей Заневич у коментарі для Gazeta Prawna зазначив, що запуск лінії «Хмельницька АЕС – Жешув» збільшить потужність польсько-українського з’єднання з нинішніх 210 МВт до більш ніж 1,2 ГВт, і за необхідності також за її допомогою можна буде транспортувати українську електроенергію далі на захід. Крім цього аналітик зазначив, що через падіння внутрішнього попиту, спричиненого війною, до масштабних російських ударів по українській енергетичній інфраструктурі Україна мала значний надлишок виробничих потужностей. Також українська електроенергія є більш ніж утричі дешевшою за польську.
Експерт з енергетики Павло Понцилюш заявив, що для Польщі, коли після 2025 року країна почне серйозно відчувати брак енергії через закриття деяких вугільних блоків, імпорт енергії з України «стане необхідністю та дивовижною можливістю».
Україна неодноразово заявляла, що готова нарощувати експорт електроенергії. Його потенціал, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, становить до 2,5 ГВт, а то й більше. У такому разі держава зможе отримувати понад 70 млрд. грн. на рік.
Саме Росія, а не Польща становить загрозу енергетичній безпеці України. На цей час українська енергетична інфраструктура зазнає величезних втрат через масовані російські атаки. 19 жовтня радник міністра з питань енергетики Олександр Харченко заявив, що близько 40% енергетичної інфраструктури України серйозно пошкоджено. 27 жовтня, після чергових атак, заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко розповів, що у Києві, Київській, Житомирській, Черкаській та Чернігівській областях виникла надзвичайна ситуація з енергопостачанням.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що Польща нібито розпочала «приховану мобілізацію» – для захоплення західних областей України.