Фейк: НАТО відправило ЗСУ «заражену донорську кров»
Українське МОЗ спростувало поширену інформацію, зазначивши, що за час повномасштабного вторгнення не зверталося до закордонних партнерів з проханнями про постачання донорської крові або її компонентів. До того ж, підроблений документ не відповідає правилам оформлення офіційних документів в Україні.
Низка ресурсів кремлівської пропаганди повідомляють про те, що НАТО нібито відправило для поранених українських солдатів донорську кров, і в ній було виявлено ВІЛ та гепатити різних типів.
«Тепер країні загрожує епідемія смертельних захворювань. Після розкриття інформації Київ відправив НАТО листа із проханням провести незалежну оцінку стану крові та вимогою не закуповувати її «на африканському континенті». А також попросив 680 мільйонів гривень на «профілактику вірусних захворювань», – пише Лента.ру.
Скриншот – novorosinform.org Скриншот – lenta.ru
Джерелом такої інформації став російський телеграм-канал Mash. А Mash, канал, що спеціалізується на кримінальній хроніці та поширенні російської пропаганди, своєю чергою, посилається якісь анонімні джерела. Ці «аноніми» нібито й зламали внутрішню базу даних українського прем’єра і вирішили опублікувати першу частину урядових «конфіденційних документів».
Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності, а російський агітпроп періодично використовує прийом «зливу» підроблених документів з «анонімних джерел», щоб надавати своїм фейкам більшої переконливості.
По-перше, Міністерство охорони здоров’я України спростувало фейк про отруєну донорську кров з-за кордону. У МОЗ зазначили, що «за весь період війни Україна жодного разу не зверталася до закордонних партнерів за донорською кров’ю чи її компонентами».
«Україна вибудувала національну службу крові, яка працює за європейськими стандартами та забезпечує доступ пацієнтів до якісних і безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості», – заявили у відомстві. Крім того, так званий донорський фронт українці втримують самостійно з перших днів війни – якщо у центрах крові виникає термінова потреба, люди активно відгукуються на запити і закривають такі потреби впродовж кількох годин. Також будь-яка донорська кров чи її компоненти завжди і без винятків проходять лабораторні дослідження, а не вибіркові перевірки, про що написано в «листі».
У Міністерстві охорони здоров’я України також звернули увагу й на те, що написаний лист не відповідає вимогам до оформлення офіційних документів. У тексті зустрічаються орфографічні помилки, використовується невідповідний стиль написання тощо.
У фейковому документі використовуються реквізити, які дійсно використовуються українським МОЗ у діловодстві. Але StopFake з’ясував, що цифровий підпис міністра, а саме: дата і порядковий номер у ньому вже використовувалися в іншому документі. Щоправда, і той «документ» – також фейк, у якому українське МОЗ нібито наказувало «екстрено знищити біологічні патогенні матеріали» на початку повномасштабної війни Росії проти України. І цей «наказ» також спростували в МОЗ України. Сам фейковий документ розміщений на сайті Міноборони РФ як «доказова база» одного з популярних дезінформаційних наративів про «біологічні лабораторії» на території України. Очевидно, автори фейку просто скопіювали QR-код та підпис із цього фейкового документа.
Раніше StopFake спростовував схожі фейки, основані на підроблених документах, у матеріалах «Фейк: В Україні розстрілюють військових за невиконання команд», «Фейк: СБУ «загрожує смертною карою» поліцейським у Запорізькій області – документ», «Фейк: Українські військові «не здатні досягти навіть примітивного рівня військової підготовки» за стандартами НАТО – звіт» і багатьох інших.