Фейк: Росія «рятує світ від ядерної катастрофи»
Саме з повномасштабним вторгненням Росії в Україну в світі знову заговорили про ризик ядерної катастрофи, а українські атомні електростанції, де до війни не було аварій і проблем із забезпеченням безпеки, стикаються з неймовірними викликами, щоб ці ж аварії не допустити. Європейська група регуляторів ядерної безпеки (ENSREG) засудила військові напади РФ на атомні електростанції та українську електромережу, які значно підвищили ризик серйозних радіологічних наслідків, вплив яких не обмежиться Україною. А у МАГАТЕ закликали Росію негайно залишити територію ЗАЕС, щоб Україна могла відновити повний контроль над станцією для забезпечення її безпечної та надійної експлуатації.
Російські ЗМІ, цитуючи чергового кремлівського «експерта», заявляють про те, що «Росія рятує всіх від ядерної катастрофи, захищаючи станцію (ЗАЕС – прим. ред.) і утримуючи контроль над нею».
Більше того, за словами цього ж речника Володимира Кузнєцова, «Запорізька АЕС, коли її звільнили, перебувала в дуже занедбаному стані». «Якщо наші війська звідти підуть, ядерне лихо стане неминучим», – вважає він.
Як би не намагалася Росія переконати цивілізований світ у тому, що, окупувавши території України, вона забезпечує там «порядок» і «безпеку», факт залишається фактом – саме з повномасштабним вторгненням Росії в Україну у світі знову заговорили про ризик ядерної катастрофи, а українські атомні електростанції, де до війни не було аварій та проблем із забезпеченням безпеки, стикаються з неймовірними викликами, всіляко намагаючись ці аварії не допустити.
Показовим кейсом є ситуація на Чорнобильській АЕС, яка впродовж місяця була окупована російськими військами навесні 2022 року. Окупанти тримали у заручниках весь цивільний персонал станції, технікою піднімали забруднений верхній шар ґрунту на території ЧАЕС, розміщували важку воєнну техніку неподалік, під питанням була й безпека захисного саркофагу над четвертим енергоблоком.
У Держагентстві України з управління зоною відчуження повідомили, що «близько 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських і руйнівних дій. Вони (окупанти – прим. ред.) вивезли унікальну радіологічну лабораторію, взяли в полон захисників ЧАЕС і примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнього живлення, необхідного для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Вони спотворили вулиці Чорнобиля, залишили вибухові снаряди та небезпечні пастки, пограбували офіси підприємств та автомобілі для перевезення РАВ».
До вторгнення Росії з боку Білорусі ситуація на ЧАЕС була контрольованою. В МАГАТЕ підтверджували, що під час перебування на станції російських окупантів там підвищувався рівень радіації.
У вересні Росія обстріляла промзону Південноукраїнської АЕС у Миколаївській області, ракета впала за 300 метрів від ядерних реакторів. Тоді гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі наголосив, що цей вибух чітко демонструє «потенційну небезпеку і для інших ядерних об’єктів у країні».
На сьогодні увага всього світу сконцентрована на Запорізькій атомній електростанції, яка з 4 березня 2022 року перебуває під окупацією РФ. У серпні гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі констатував, що ЗАЕС повністю вийшла з-під контролю агентства, а принципи ядерної безпеки на станції порушені. На території самої станції армія РФ зберігає військову техніку, що підтвердили представники МАГАТЕ, поряд зі станцією ведуться обстріли, що також є серйозним чинником ризику потенційної ядерної катастрофи.
У листопаді 2022 року Європейська група регуляторів ядерної безпеки (ENSREG) провела зустріч за участю Держінспекції ядерного регулювання України та WENRA з метою оцінити ситуацію з ядерною безпекою на українських атомних електростанціях після широкомасштабних атак на українську енергетичну інфраструктуру з боку Росії.
В ENSREG виступили із засудженням військових нападів РФ на атомні електростанції та українську електромережу, які значно підвищили ризик серйозних радіологічних наслідків, вплив яких не обмежиться Україною. Також у групі регуляторів закликали створити захищену зону ядерної безпеки на ЗАЕС за умови, що така зона відповідатиме суверенітету та територіальній цілісності України, і зазначили, що постанова РФ про захоплення ЗАЕС є незаконною, а отже, недійсною та безпідставною. З подібними заявами виступили й у МАГАТЕ. Зокрема, в агентстві закликали Росію «негайно вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької атомної електростанції, щоб уповноважені органи влади України відновили повний контроль над станцією для забезпечення її безпечної та надійної експлуатації».
24 листопада Рафаель Гроссі виступив із заявою після масованої атаки Росії на об’єкти енергоструктури в Україні, назвавши «безпрецедентною» та «раніше неможливою» ситуацію, коли внаслідок російських ракетних ударів усі чотири українські АЕС вперше повністю й одночасно втратили зовнішнє електропостачання.
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що резолюція МАГАТЕ нібито «дала Україні карт-бланш на обстріли» ЗАЕС.