Фейк: Визнання в Європарламенті Росії спонсором тероризму «не має ніяких наслідків»
На сьогодні в ЄС дійсно немає правової бази, яка дає змогу вводити серйозні обмежувальні заходи проти країни, визнаної спонсором тероризму. Проте суть резолюції Європарламенту – створити таку міжнародну юридичну базу.
Російські медіа поширюють дезінформацію про те, що ухвалена 23 листопада Європейським парламентом резолюція про визнання Росії державою – спонсором тероризму нібито не має «ніяких наслідків» для Росії. Звинувачуючи Європарламент у «політичній заангажованості», прокремлівські медіа також заявили, що резолюція ЄП нібито «сприяє розпалюванню конфліктних ситуацій і гуманітарних криз у всьому світі», а також покликана «легалізувати пограбування Росії».
«Європарламент перетворився вже на якийсь рудимент, який нічого не вирішує, а тільки розпалює ворожнечу між країнами», – цитують медіа російських «експертів».
Російський наратив про «розпалювання Європейським парламентом війни між країнами» – стійка дезінформація. Саме Росія систематично порушує норми міжнародного права, розпалює війни на території суверенних держав, вчиняє злочини проти мирного населення.
Європейський парламент 23 листопада проголосував за резолюцію, в якій Росію оголошено державою – спонсором тероризму за широкомасштабне вторгнення окупантів на територію України. В документі наголошується, що Росія використовує терористичні методи ведення війни проти України, серед яких навмисні напади та звірства, вчинені російськими військами по відношенню до мирних українців, руйнування цивільної інфраструктури, енергетичного сектору, бомбардування лікарень, шкіл і укриттів. Все це розцінюється як кричуще порушення гуманітарного права і є військовими злочинами, які Росія вчиняє в Україні.
Російська інформація про те, що резолюція Європарламенту нібито «юридично нікчемна» і «абсолютно не загрожує» Росії – це маніпуляція. Прийнятий документ наразі дійсно має рекомендаційний характер для виконання, оскільки Європейський Союз ще не створив правової бази для його підтримки. Проте суть резолюції – саме у створенні такої міжнародної юридичної основи. Документ ухвалили 494 голосами («проти» – 58).
Згідно з документом, депутати Європарламенту закликали держави, що є членами Євросоюзу, створити у своїх країнах належну правову базу та розглянути можливість включення Росії до списку країн – спонсорів тероризму. Це спричинить низку суттєвих обмежувальних заходів проти Росії й матиме серйозні обмежувальні наслідки для відносин ЄС із Росією, йдеться у документі. Ця резолюція – важливий крок Європейського Союзу на шляху до «підготовки підґрунтя для притягнення президента Путіна та його уряду до відповідальності перед міжнародним трибуналом», – сказано у пресрелізі Європарламенту.
Окремі європейські уряди вже розпочали роботу зі створення правової бази для повноцінного визнання Росії терористом – для повноцінного притягнення російської влади до відповідальності за скоєння воєнних злочинів в Україні. Резолюцію про визнання Росії державою – спонсором тероризму ухвалили парламенти Латвії, Литви, Польщі, Естонії, Чехії, а також сама Україна. Першим міжнародним органом, який визнав Росію спонсором тероризму, стала Парламентська асамблея Ради Європи – 13 жовтня ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій оголосила російський режим терористичним. 21 листопада визнала Росію державою – спонсором тероризму Парламентська асамблея НАТО, орган закликав держави створити спеціальний Міжнародний трибунал для розслідування російської агресії в Україні.
Російський наратив про те, що міжнародні інстанції приймають такі резолюції нібито для «законного пограбування Росії», також є фейком. Команда StopFake спростувала цю тезу в матеріалі «Фейк: Генасамблея ООН «узаконила пограбування Росії».