Фейк: Україна постачала Азербайджану фосфорні боєприпаси
Починаючи з осені 2020 року, звинувачення на адресу України у нібито продажу Азербайджану забороненої зброї залишаються безпідставними та поширюються без доказів. Україна є підписантом Конвенції про заборону хімічної зброї, до якої належить і фосфорна. У 1990-ті роки було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні від СРСР, що було зафіксовано міжнародними спостерігачами.
У мережі поширюється інформація про те, що Україна нібито постачала Азербайджану заборонені боєприпаси з білим фосфором під час вірмено-азербайджанської війни восени 2020 року. Про це начебто заявив голова комітету із закордонних справ Сенату Конгресу США Роберт Менендес.
16 листопада, виступаючи на слуханнях щодо розгляду політики США на Кавказі, Роберт Менендес дійсно звинуватив Азербайджан у порушенні гуманітарного права, зокрема у застосуванні боєприпасів, що містять білий фосфор, під час вірмено-азербайджанської війни восени 2020 року. «На жаль, (ці боєприпаси були – прим.ред.) поставлені Україною», – заявив політик. На що Філіп Рікер, старший радник з переговорів на Кавказі Державного департаменту США, відповів, що йому нічого не відомо про такі звіти.
Під час свого виступу Роберт Менендес так і не вказав, про який саме «звіт» йдеться, як і не надав інших доказів того, що Україна дійсно передавала заборонену зброю Азербайджану. Політик лише додав, що тоді, восени 2020 року, ця інформація «висвітлювалася широко» у ЗМІ.
Справді, на початку листопада 2020 року російські ЗМІ з подачі російського кінорежисера вірменського походження Саріка Андреасяна поширили інформацію про те, що Україна нібито постачає Азербайджану фосфорні бомби, якими потім бомбардують Нагірний Карабах. 1 листопада 2020 року Сарік Андреасян написав у Instagram про те, що президент України Володимир Зеленський нібито винен у смерті вірменських дітей у Карабаху через «постачання Азербайджану фосфорних бомб». Цю інформацію категорично спростував президент України, заявивши, що Андреасян став «жертвою російської пропаганди, яка роками вкидає брехню про Україну».
«Україна ніколи і нікуди не постачала жодних фосфорних бомб. Взагалі. Особливо в місця, де вже гаряче і де вже багато гарячих голів, які хочуть там щось геополітично вирішувати», – написав Володимир Зеленський.
Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань, коментуючи звинувачення Саріка Андреасяна звернув увагу, що це не вперше, коли у російських медіа поширюється інформація про використання чи продаж Україною забороненої зброї третім країнам. Раніше російська пропаганда безпідставно звинуватила Україну в тому, що вона використовує фосфорні бомби на Донбасі, а також постачала їх до Сирії. Ця інформація була спростована і визнана неправдивою, зокрема й міжнародними організаціями. Михайло Самусь у коментарі для Радіо Свобода зазначив, що «вкидання» російської пропаганди про нібито українські поставки забороненої зброї до Азербайджану є частиною інформаційної війни Росії проти України.
1993 року Україна приєдналася, а 1998 року ратифікувала міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї, до якої належить і фосфорна. Тоді ж було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні у спадок від СРСР, що й зафіксували міжнародні спостерігачі. Дотримання конвенції жорстко контролюється Організацією із заборони хімічної зброї, яка здійснює інспекції військово-промислових об’єктів країн-підписантів.
Також слід зазначити, що Україна не надавала жодної військової допомоги Азербайджану під час війни, проте українська влада залишалася «прихильною до територіальної цілісності Азербайджану», про що заявляв міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Донині звинувачення у тому, що Україна нібито продає третім країнам заборонену зброю, залишаються безпідставними та поширюються без доказів. У лютому 2022 року CivilNetCheck, вірменська ініціатива з боротьби проти фейкових новин щодо Вірменії, перевірила ці повідомлення і не знайшла жодних свідчень, які підтверджують факт продажу Україною фосфорних бомб будь-якій зі сторін конфлікту. Вони звернули увагу на те, що Сарік Андреасян, роблячи таку заяву, не навів ані фактів, ані її джерел.
Михайло Самусь також звертає увагу на те, що у відкритих звітах є вся інформація про зброю, що експортується Україною. Зокрема, журналісти StopFake ознайомилися з базою даних SIPRI Arms Transfers, згідно з якою в період з 1993 по 2013 рік Україна постачала Азербайджану різні види звичайних озброєнь, зокрема танки, реактивні системи залпового вогню, бронетранспортери, протитанкові ракети, міномети, винищувачі. Останню поставку було здійснено у 2013 році.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що ЗСУ нібито використовують фосфорні бомби проти російських військових.