Фейк: Український військовий зарізав дружину та дітей через батут, розфарбований у кольори російського прапора
Пресслужба Головного управління Національної поліції у Тернопільській області в коментарі для StopFake повідомила, що у Тернополі та в області такої події не було. Аналіз скриншоту новини, нібито опублікованої на сайті ТСН, вказує на те, що це підробка.
Деякі російські ЗМІ, а також користувачі мережі поширюють «новину» про те, що український військовий із контузією, повернувшись додому до родини в Тернополі, нібито зарізав дружину та двох маленьких дітей. Причиною вбивства, як йдеться в публікаціях, начебто став дитячий батут, розфарбований у кольори російського прапора. Такі публікації супроводжуються скриншотом із цією «новиною», нібито опублікованою 7 грудня на сайті відомої новинної програми ТСН.
За інформацією зі скриншоту, новину під назвою «Зарізав дружину та двох дітей за надувний батут. Що відомо про вбивство сім’ї у Тернополі» було опубліковано редактором сайту Оксаною Зінченко 7 грудня о 10:14. Також ця «новина» була проілюстрована фотографією того самого батута, який нібито спричинив убивство. На фото можна побачити водяний знак «Національна поліція», який свідчить про те, що ця фотографія мала бути оприлюднена пресслужбою Національної поліції.
Проте на сайті ТСН такої новини немає. Ба більше, жодне з українських ЗМІ не повідомляло про таку подію. Журналісти StopFake звернулися до пресслужби Головного управління Національної поліції у Тернопільській області, де нам повідомили, що такої чи схожої події останнім часом у місті не було, відповідно вони не публікували фотографію закривавленого батута.
Скриншот цієї новини, нібито опублікованої на сайті ТСН, є підробкою. Проаналізувавши публікації редактора сайту Оксани Зінченко ми знайшли допис, який також було опублікували 7 грудня о 10:14. Найімовірніше, саме ця публікація і зазнала зміни. В оригінальній публікації йдеться зовсім не про вбивство у Тернополі, а про те, як російські військові вкотре обстріляли Запорізьку область.
Про те, що саме ця публікація була змінена, свідчить спільна для двох новин (реальної та вигаданої) інформація – ім’я редактора, час публікації матеріалу та кількість фотографій у матеріалі (у колажі StopFake виділено червоним – прим. ред).
Неузгодженість рубрик на фальшивому скриншоті (виділено синім) також свідчить про те, що перед нами підробка. У верхній частині скриншота можна помітити, що рубрика, в якій нібито було надруковано цю «новину», – «Війна», проте нижче значиться зовсім інша рубрика – «Україна». На сайті ТСН ці два записи мають співпадати – що видно у цій публікації (виділено жовтим).
Щодо батута, то це популярна серія батутів китайського виробника Intex – його без проблем можна придбати як в Україні, так і в Росії. В інтернеті можна знайти безліч фото та відео з ним.
Раніше російські ЗМІ з посиланням на Der Spiegel поширювали неправдиву інформацію про те, що ЗСУ нібито «застрелили кількох мирних жителів» під час спроби збити іранські дрони.