Фейк: У Польщі назвали Західну Україну «колонією Варшави», – The Conversation
У статті на сайті The Conversation немає жодних згадок про те, що у Польщі нібито називають Західну Україну «колонією Варшави».
Низка російських ресурсів пише про те, що поляки нібито називають Західну Україну колонією Варшави. Такий висновок агітпроп зробив із матеріалу, опублікованого на сайті The Conversation. Поширюючи вже популярний для російської дезінформації наратив, РІА «Новости» додають, що «у службі зовнішньої розвідки Росії неодноразово попереджали про загарбницькі наміри Польщі щодо України».
Джерелом такого заголовка в російських ЗМІ стала стаття «Війна в Україні: Польща спочатку прийняла біженців із відкритими обіймами, але опитування показує, що стосунки стають все більш напруженими», опублікована на сайті The Conversation. У всьому тексті статті немає згадок про те, що у Польщі нібито називають Західну Україну «колонією Варшави». Це чергова вигадка російської пропаганди, щоб підтвердити поширений наратив про нібито бажання Польщі анексувати західні області України. У самій статті розповідається про стосунки між українцями та поляками, які, за словами автора, сповнені напругою через складне спільне минуле. Зокрема, ґрунтуючись на матеріалах іншої статті – за 2014 рік, автор робить висновки про те, що «багато поляків досі називають ці регіони (області України, що межують з Польщею — прим.ред.) «Креси» — «східні околиці Польщі».
«Отже, хоча поляки вважають своїх українських сусідів «братами» — які мають слов’янську спадщину та багатовікову спільну історію, — таке ставлення часто супроводжується сумішшю ностальгії та дещо неоколоніального ставлення», — пише автор матеріалу в The Conversation. Варто зазначити, що у статті за 2014 рік, на яку посилається автор, було проведено якісне дослідження – опитано 30 поляків, які мешкають у Варшаві. Але й у цьому дослідженні також не йдеться про те, що «Західна Україна вважається колонією Варшави».
У статті, присвяченій аналізу польської ідентичності через лінзу постколоніалізму, розповідається про таке: «Втрачені східні території у просторіччі називалися «східними околицями», і згодом виник ностальгічний та ідеалізуючий дискурс, заснований на міфологіях «втраченої батьківщини», створених під час розділів ( 2007). Однак історично ці східні території ніколи не вважалися етнічно польськими за чисельністю населення».
Отже, російський агітпроп просто додумав фразу про «колонію Варшави», а в самій статті The Conversation автор робить висновки про «неоколоніальне ставлення» поляків до українців на основі опитування 30 поляків із Варшави у 2014 році. Хоча й у статті за 2014 рік, на яку він посилається, такого твердження також немає.
Раніше StopFake спростовував інші фейки російської пропаганди, спрямовані на те, щоб погіршити відносини між Польщею та Україною, а також створити негативний образ українських біженців. Про це можна прочитати в матеріалах: «Маніпуляція: У Польщі виявили зростання захворюваності на ВІЛ «після напливу біженців з України» , «Фейк: Українських біженців силоміць виселили із квартири в Кракові» , «Відеофейк: На польському телебаченні пройшли «запеклі дебати між біженкою з України та місцевим радикалом».