Маніпуляція: Директора української сільської школи судитимуть «за підручники»
Йдеться про звинувачення в колабораційній діяльності, відкриту підтримку дій РФ проти України та проведення агітаційних заходів.
«Тюремний термін за дитячі книжки?» — іронізують так звані Z-каналы в Telegram, розповідаючи чергову зворушливу історію про «репресії» в Україні. Так, за версією російських ЗМІ, в Україні мають намір дати тюремний термін за те, що директор однієї зі шкіл на Харківщині під час російської окупації запропонував навчатися за російськими підручниками.
«А ось викладав би за підручниками, в яких українці існували до динозаврів, був би цілий і здоровий», — іронізує агітпроп.
Насправді йдеться про звинувачення у серйозному злочині — колабораціонізмі — що і в самій Російській Федерації карається позбавленням волі або великим штрафом (стаття 275 КК РФ про державну зраду, карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до двадцяти років зі штрафом у розмірі до п’ятисот тисяч рублів або у розмірі заробітної плати чи іншого доходу засудженого за період до трьох років або без такого та з обмеженням волі на строк до двох років – прим.ред.). Проте коли йдеться про Україну, російський агітпроп намагається показати, що такі покарання є безпідставними або що на звільнених територіях карають за якісь незначні провини людей, які нібито підтримували Росію.
Але й в Україні перехід на бік ворога під час війни є злочином. Так, ще в листопаді департамент стратегічних розслідувань Нацполіції України повідомив, що на Харківщині було затримано двох педагогів-колаборантів. Маючи проросійські погляди, вони відкрито підтримували дії Росії проти України і з перших днів окупації почали співпрацювати з ворогом.
«Один із фігурантів – директор навчального закладу організував викладання освітнього процесу за програмою Росії та отримав від окупаційної влади «підручники російського зразка». З метою поширення пропагандистської антиукраїнської політики наказав знищити всю українську літературу та підручники. Його колега – «спеціалістка» в управлінні освіти селищної ради – проводила агітаційну роботу серед працівників навчальних закладів і місцевих жителів, а на російських каналах розповідала, як «з нетерпінням чекала на прихід Росії з 2014 року», – повідомляють в поліції.
За ці дії «директорові школи» повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 111-1 Кримінального кодексу України, а «спеціалістці» – за ч. 6 ст. 111-1 Кримінального кодексу України. За колабораційну діяльність чоловікові може загрожувати до трьох років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від десяти до п’ятнадцяти років, а жінці – до дванадцяти років позбавлення волі.
Відповідно до Кримінального кодексу України, колаборант — це той, хто співпрацює або очолює незаконно створені органи і робить усе, щоб підірвати суверенітет держави, тоді як виконання державною службовцем чи посадовою особою на тимчасово окупованій території своїх посадових обов’язків у межах та способах, передбачених Конституцією та законами України, не підпадає під поняття колаборації. Серед колабораційних дій, за які передбачена кримінальна відповідальність, визначається і пропаганда в навчальних закладах для сприяння збройній агресії проти України, а також запровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальних закладах.
Раніше StopFake спростовував подібний фейк у матеріалі «Маніпуляція: Чоловікові в Одесі дали 15 років колонії за вивішування прапора Росії».