Фотофейк: Після артобстрілу у Нікополі восьмирічний хлопчик Марк вже «не боїться вмерти»
Світлина хлопчика у розірваній сорочці зі сльозами на очах вперше з’явилася в мережі ще у 2012 році і не має відношення до України. Вона була на обкладинці іспанської версії роману «Забута людина» Крістіни Маккенна у 2013 році. Пізніше почала використовуватись у релігійних постах та публікаціях про війну в Україні, не маючи до неї відношення.
У соцмережах активно поширюється фото восьмирічного хлопчика Марка, який нібито пережив артобстріл у Нікополі. На Фейсбуці це фото супроводжується історією про те, що дитина заявила, як «не боїться вмерти, а раєм на Землі вважає Україну без війни». StopFake проаналізував публікації із цією світлиною, щоб перевірити справжнє походження цього фото.
Як виявилося, вперше ця світлина з’явилася в мережі у 2012 році. Про це свідчить пошук фото через інструмент TinEye. Далі у 2015 році вона також публікувалася на соціальному фото-сервісі Pinterest. Паралельно у 2013 році фото було використане на обкладинці іспанської редакції роману «Забута людина» ірландської письменниці Крістіни Маккенна. Тож фото, насправді, не має відношення до України.
Джерело: TinEye Джерело: Bing, Amazon
Фотографію пізніше можна було побачити у соцмережах, де вона регулярно з’являється щонайменше з 2019 року у різних релігійних постах із закликом молитися за спасіння дітей.
Джерело: facebook/Uniendonos De Corazon, facebook/Orthodox_wisdom
Повномасштабне російське вторгнення в Україну дало новий поштовх для поширення фото у мережі. Так, на Фейсбуці воно починає з’являтися вже у травні 2022 року разом з віршем «Подивися в очі, кате…», написаним користувачкою Фейсбук. Вона використала фото хлопчика для своєї поезії, яку присвятила українським дітям-сиротам. Інші користувачі поширили пост і стали публікувати на своїх сторінках її вірш разом із фото хлопчика.
Джерело: facebook/Віолетта Кравченко
З вересня на Фейсбуці починають з’являтися публікації, в яких розповідають історію восьмирічного Марка, що перебував у Нікополі під час російського артобстрілу. Цей пост зазвичай супроводжувався фотографією молодої жінки, біля якої сидить мала дитина. Фото датоване 18 липня 2022 року. Його походження залишається невідомим.
Вже у грудні 2022 року на Фейсбуці історію про восьмирічного Марка починають публікувати з фото того самого хлопчика у рваній сорочці. Вірогідно, деякі юзери почали їх постити разом для більшої емоційності, створивши масовий фейк. Таким чином, світлина, яку інтернет-юзери роками використовували у своїх постах, стала ототожнюватися з історією про Марка з Нікополя, що з’явилася у вересні в українському сегменті соцмереж.
Тим не менш, у кінці грудня в Офісі Генерального прокурора повідомили, що від російської збройної агресії в Україні загинули 450 дітей. Кількість поранених становить 837 осіб.
Внаслідок російських ракетних атак на міста України українські діти продовжують гинути під завалами та під час вибухів. Так, 14 грудня внаслідок ворожих обстрілів Херсона загинув 8-річний хлопчик. У Кривому Розі 17 грудня рятувальники дістали з-під завалів зруйнованого російською ракетою будинку тіло 1,5-річної дитини.
StopFake вже викривав випадок маніпуляцій зі світлинами у соцмережах. Наприклад, нещодавно користувачі соцмереж стверджували, що воїну ЗСУ у полоні вирізали на спині «свастику».