Фейк: Житловий будинок у Дніпрі «став жертвою Збройних Сил України»

  • Автор допису:

Як заявляють у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ, в багатоповерховий житловий будинок у Дніпрі по вулиці Набережна Перемоги влучила російська ракета Х-22, випущена з району Курської області близько 15:30 14 січня 2023 року. Версія про те, що українська ППО нібито збила з курсу російську ракету, яка спочатку цілилася в об’єкт енергетичної інфраструктури, є безпідставною. Справа в тім, що наразі у ЗСУ відсутні вогневі засоби, здатні збивати такий тип ракет. Також початково цей тип ракет було розроблено в СРСР для знищення великих морських цілей. Застосування ракет Х-22 по наземним цілям відоме своєю низькою точністю. 

14 січня, під час чергової масованої російської атаки по території України, одна з російських ракет поцілила у житловий будинку в Дніпрі. Внаслідок удару обрушилися два під’їзди 9-поверхового будинку, в якому мешкало понад 1100 осіб. Наразі відомо принаймні про 36 загиблих і понад 75 поранених. Пошуково-рятувальні роботи продовжуються – ще 35 людей вважаються зниклими безвісти.

У намаганні приховати воєнні злочини Російської Федерації кремлівська пропаганда блискавично відреагувала на трагедію, поширивши відразу декілька версій події – від «української ракети ППО» до «закладеної у підвалі будинку вибухівки». 

Колаж StopFake (tsargrad.tv, gazeta.ru)

Так, Руслан Осташко, ведучий пропагандистського ток-шоу «Время покажет» на «Первом канале», у своєму Telegram-каналі поширив інформацію про те, що житловий будинок у Дніпрі нібито підірвали співробітники Служби безпеки України «заради «картинки» у західних ЗМІ» – на це, на думку пропагандиста, вказують свідчення місцевих жителів. «Це будинок за адресою Набережна Перемоги, 118, підірвали знизу. Там прильоту не було. Будинок склався, як під час вибуху газу», – йдеться у дезінформаційній публікації. 

Скриншот – t.me/OstashkoNews

Однак від версії із «закладеною СБУ вибухівкою» пропагандисти невдовзі відмовилися – після того, як очевидці почали публікувати в мережі відео ракетного удару по житловому будинку. Паралельно пропагандисти та їхні агенти впливу взялися активно поширювати одразу дві версії, згідно з якими в першому випадку до житлового будинку нібито потрапила українська ракета протиповітряної оборони, спровокувавши вторинну детонацію, найімовірніше вибуху газу, а в другому – українська ракета ППО нібито підбила російську ракету, чим збила її з наміченого курсу. Втім, усі ці версії кремлівської пропаганди не витримують критики – пояснюємо, чому. 

Після кожної атаки на об’єкти цивільної інфраструктури російські пропагандисти звинувачують у цьому нібито «невдалі пуски українських ракет ППО». Як і в попередніх випадках, ця версія не має жодних підстав. Раніше StopFake у своїх матеріалах «Фейк: Україна прикриває свої «невдалі пуски ППО» вигадкою про російські «ударні С-300 » та « Фейк: Житловий будинок у Києві на Лобановського був зруйнований українською зенітною ракетою» докладно пояснював, що зенітні ракети ППО не призначені для ураження наземних цілей, їх використовують виключно для повітряних. Кожна ракета запрограмована на самоліквідацію у разі,  якщо вона не досягла цілі. Ракета також має систему запобігання падінню на землю. Якщо щось і може впасти на землю, то це розгінний блок ракети. Отже, вкрай малоймовірно, що українська ракета ППО могла влучити у житловий будинок і стати причиною таких руйнувань. 

Також нагадаємо, що Росія має модернізовані зенітно-ракетні комплекси С-300 (і С-400), здатні завдавати ударів по наземних цілях. Військові аналітики зазначають, що ці ракети системи «земля-земля» часто не влучають у цілі, що призводить до жертв серед цивільного населення. 14 січня Росія з території Білорусі вперше здійснила обстріл Києва цією зброєю. До цього Херсон, Харків, Миколаїв та інші прифронтові міста зазнавали регулярних російських обстрілів із ЗРК С-300 (або С-400). Україна не має цієї модернізації С-300.

Крім того, раніше в коментарі для ВВС науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Ян Вільямс стверджував, що «він не бачив жодних доказів того, що українські системи дали осічку під час нещодавніх атак» або були розміщені у житлових кварталах міст. 

Командування Повітряних сил Збройних Сил України повідомило, що з п’яти бомбардувальників Ту-22м3 ПКС РФ по території України було випущено п’ять крилатих ракет Х-22. Пуски здійснювалися з Курської області та з акваторії Азовського моря. Одна з ракет Х-22, випущена в районі Курської області близько 15:30 14 січня 2023 і влучила у багатоповерхівку в Дніпрі (вул. Набережна Перемоги, 118).

«Радіолокаційними засобами виявлено приблизне місце запуску, висота, швидкість польоту. Жодних сумнівів, що це була саме ракета Х-22, – немає», – йдеться у повідомленні.

Те, що житловий будинок справді був уражений ракетним ударом, підтверджує також відео очевидця, опубліковане 16 січня в Telegram-каналі Днепр ОПЕРАТИВНЫЙ|ВОЙНА.  На відео чітко видно, як ракета падає на житловий масив, після чого видно великий вибух та чутно детонацію. Зйомка, ймовірно, велася на перетині вул. Космічної та вул. Набережна перемоги. На це вказують будинки, що потрапили на відео, за адресою вулиця Космічна, 3 та проспект Героїв, 1. 

Скриншот – twitter.com Колаж StopFake

Кремлівські пропагандисти активно почали поширювати інформацію про те, що ціллю російської ракети були виключно об’єкти енергетичної інфраструктури, а українська ракета ППО нібито підбила російську ракету, відкинувши її з наміченого курсу. Пізніше пропагандисти взялися поширювати слова позаштатного радника Офісу президента Олексія Арестовича, який нібито погодився з тим, що вибух у будинку стався через роботу української ППО – російську ракету, що летіла над Дніпром, збили, і вона вибухнула під час падіння на під’їзд житлового будинку. Ці слова масово розтиражували російські пропагандисти, стверджуючи, що Україна сама визнала провину у смерті цивільних осіб. Проте слова Олексія Арестовича не є офіційною позицією України щодо цього питання. Ба більше, наступного дня Арестович заявив, що це може бути лише однією з багатьох версій, «яку ще потрібно перевіряти».

Колаж StopFake (vesti.ru, riafan.ru)

Командування Повітряних сил ЗСУ повністю спростовує версію, ніби українська ракета ППО якимось чином могла підбити і змінити курс російської ракети Х-22. Справа в тому, що у ЗСУ немає вогневих засобів, здатних збивати цей тип ракет. 

«З початку воєнної агресії Росії по території України було випущено понад 210 ракет цього типу. Жодна  –  не збита засобами протиповітряної оборони, – йдеться у повідомленні, – Лише зенітні ракетні комплекси, які в перспективі можуть бути надані Україні західними партнерами (йдеться про такі системи, як Patriot PAC-3 або SAMP-T), здатні перехоплювати дані повітряні цілі».

Також спікер Командування Повітряних сил Збройних сил України полковник Юрій Ігнат заявив, що повідомлення про нібито збиті раніше російські надзвукові ракети Х-22 були помилковими – через швидку подачу інформації інший тип ракет прийняли за цей.

«Я вже пів року фактично про це кажу, що ми не можемо збивати ракети Х-22. Це надзвукова ракета, швидкість – 4000 км на годину у польоті. Немає у нас засобів, здатних перехопити цю ракету в повітрі. Але й ми не без гріха: у деяких інформаційних повідомленнях таке проскакувало, що хтось десь збив, приймали, можливо, іншу ракету за цю. Таке буває. Декілька повідомлень було, ще й пропаганда підхопила», – заявив Ігнат під час телемарафону «Єдині новини» 15 січня. 

OSINT-аналітик, що спеціалізується на протиповітряній обороні, Der Gepardkommandant підтверджує слова командування ЗСУ про те, що Україна наразі не має зброї, здатної збивати ракети типу Х-22. Аналітик додав, що модернізовані Patriot PAC-3 у разі передачі Україні могли б ефективно битися з російськими балістичними ракетами. 

Аналітики української інформаційно-консалтингової компанії Defense Express також підтверджують, що жоден із зенітних ракетних комплексів, які є у ЗСУ, не має можливості знищувати балістичні цілі. Основна проблема у знищенні балістичних цілей полягає в тому, що для цього необхідно мати спеціальні ракети – кінетичні перехоплювачі. Вони врізаються в балістичну ракету на шалених зустрічних швидкостях, – пояснюють аналітики, – і за рахунок енергії зіткнення знищують балістичну ракету, а головне – її бойову частину ще у повітрі.

У Defense Express пишуть, що ракета Х-22 знаходиться посередині між двома видами цілей (аеродинамічні – літаки, гелікоптери, крилаті ракети; і балістичні – ракети, що летять по балістичній траєкторії, – прим. ред.), але значно ближче до балістичної. Свій маршовий політ вона здійснює на висоті до 22,5 км на швидкості 3,5-4 махи (до 4900 км/год). На відстані приблизно 60 км від району цілі вона переходить у піке з кутом до 60 градусів, в районі цілі швидкість становить 2 махи (2500 км/год). Термінальну ділянку вона проходить менш як за одну хвилину. Таким чином, ураження двигуна цієї ракети уламками від зенітної ракети ППО нічого не змінить – він уже не працює, як і паливна система. Ураження системи управління у разі удару по місту – також. Збільшення похибки навіть на кілька кілометрів суттєвої різниці не становить. Аналітики пояснюють, що спочатку цей тип ракет було створено в СРСР для знищення авіаносних груп ядерним вибухом. Отже, ракета має інерційну навігаційну систему на основі гіроскопа та примітивного радара, відомого своєю низькою точністю. Тільки близько половини пострілів влучає у межах 600 метрів від точки націлювання. 

Скриншот – defence-ua.com

У Командуванні Повітряних сил ЗСУ звертають увагу, що при застосуванні на великих відстанях ракети Х-22 можуть відхилятися від цілі на сотні метрів. З огляду на це мер Дніпра Борис Філатов припустив, що російські військові могли цілитися у ТЕС на Дніпрі, але влучили у житловий будинок. 

«Це Х-22. Я вважаю, що вони намагалися поцілити у Придніпровську теплостанцію. Але як росіяни стріляють, ми всі знаємо. Так звана «високоточна» зброя. І тому вони влучили у житловий будинок», – сказав Філатов.

Колаж – StopFake

Політичний аналітик Олександр Кочетков нагадав, що такий самий випадок стався 27 червня 2022 року в Кременчуці, коли ракета Х-22 знищила торговий центр «Амстор». 

«Зважаючи на все, ця ракета була спрямована на Придніпровську ТЕЦ, але перенацілилася на житловий будинок – теж великий радіоконтрастний об’єкт… Використання ракети Х 22 по наземним, а не морським цілям, тим більше поблизу житлової забудови, повністю суперечить самій ідеї її створення. Тому є незаперечним цинічним жорстоким воєнним злочином», – пише аналітик.

За інформацією голови територіальної оборони міста Дніпро Геннадія Корбана, яку він опублікував у своєму Telegram,  обстріл житлової багатоповерхівки найімовірніше здійснив 52-й гвардійський важкий бомбардувальний авіаційний полк, що базується у місті Шайківка. OSINT-спільнота Molfar провела власне розслідування подій у Дніпрі з метою встановлення виконавців обстрілу. Їм вдалося ідентифікувати всіх причетних, зокрема й командирів екіпажів, льотчиків, технічних співробітників, штабних працівників. 

Міжнародна спільнота засудила чергову атаку проти мирних жителів України. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо назвав російський ракетний удар по житловому будинку в Дніпрі «мерзенним та огидним». Президент Литви Гітанас Науседа заявив у Twitter, що Росія – терористична держава, і для неї прийде час відповідальності за скоєні злочини.

 

Джерело