Фейк: ЗСУ застосували заборонену хімічну зброю – відео
Ці звинувачення абсолютно безпідставні. На відео, яке поширюється в мережі, можна побачити застосування дозволених боєприпасів – гранати Ф-1 та осколкового боєприпасу ВОГ. Україна є учасницею Конвенції про заборону хімічної зброї. У 1990-х роках було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні у спадок від СРСР, що було зафіксовано міжнародними спостерігачами.
6 лютого російські ЗМІ з посиланням на заяву «чиновників» так званої «Донецької народної республіки» поширили інформацію про те, що Збройні Сили України на соледарському та бахмутському напрямках нібито застосували хімічну зброю. «У деяких бійців спостерігається нудота, блювання, сильне запаморочення», – заявив радник так званого «тимчасово виконуючого обов’язки голови ДНР» Ян Гагін. Він наголосив, що це нібито «не перші факти використання українською стороною хімічної зброї».
«Таке, загалом, було по всій лінії фронту, коли з промислових коптерів зі спеціальних ємностей розпорошували речовини, які викликали нудоту, ядуху та кашель», – заявив у коментарі ТАСС Гагін.
Напередодні цієї заяви так звані Z-канали в Telegram і деякі користувачі Twitter і Facebook поширювали фрагмент відео, на якому видно, як російський солдат після скидання гранати із дрона гарячково намагається вибратися з водного каналу, а потім тоне. «На жахливих кадрах видно, як бійці ЗС РФ намагаються сховатися від українського БПЛА у воді, але все марно. Після скидання боєприпасу в них починаються судомні конвульсії, після чого вони тонуть», – сказано у публікаціях.
Більше того, пропагандисти стверджують, що ЗСУ раніше нібито «засвітили» на відео ті самі боєприпаси. Йдеться про відеоролик, який командир окремої тактичної групи аеророзвідки «Птахи Мадяра») (рус. – «Птицы Мадяра») ЗСУ Роберт Бровді (позивний «Мадьяр») опублікував у себе в Telegram. У ньому «Мадьяр» показує арсенал боєприпасів та дронів, які їхня група застосовує проти окупантів.
Однак звинувачення у нібито застосуванні ЗСУ хімічної зброї абсолютно безпідставні. Більше того, на жодному з відеороликів, які як доказ поширюють російські ЗМІ, немає забороненої гуманітарним правом зброї.
Почнемо з відео, на якому нібито зафіксовано застосування ЗСУ хімічної зброї. На відео видно зйомку із дрона: кілька російських військових борсаються в каналі, після чого на них падає боєприпас, найімовірніше, після цієї атаки один із військових помер, інший якийсь час намагався вибратися з води, доки не потонув. Пропагандисти стверджують, що ці військові нібито були атаковані гранатою з якоюсь хімічною речовиною, що спричинила задуху та дезорієнтацію солдатів. У мережі можна знайти повну версію цього відео – на ньому чітко видно, що російських солдатів насправді атакували двічі. Найімовірніше, перша граната, яка не потрапила на відео, що поширюється в мережі, посікла осколками солдатів, чим викликала їх дезорієнтацію в воді. Удар другим боєприпасом із синім хвостовиком спричинив смерть обох військових.
До того ж боєприпаси на відео не є забороненою зброєю. На відео можна помітити застосування гранати Ф-1 та осколкового боєприпасу ВОГ. Більше того, самі ж так звані «військові кореспонденти» розкритикували версію пропагандистів про застосування хімічної зброї. Михайло Звінчук, більше відомий під псевдонімом «Рибар», написав у своєму Telegram, що «ролик справді важкий», «проте про хімічну зброю в цьому випадку не йдеться». «Військкор» підтвердив, що бійці померли, найімовірніше, від отриманих осколкових поранень. Крім цього, такі боєприпаси просто не змогли б створити смертельну чи небезпечну концентрацію бойової отруйної речовини на відкритій місцевості.
На другому відео, де нібито «засвітилися» українські дрони із хімічними боєприпасами, також немає забороненої зброї. Насправді окрема тактична група аеророзвідки «Птахи Мадяра» використовує дозволені снаряди ВОГ (гранатометний постріл) – вони у поєднанні з дроном FPV утворюють дрон-камікадзе.
Британське агентство новин Reuters також звернуло увагу на повідомлення в російських ЗМІ. Журналістам видання не вдалося виявити переконливих доказів застосування ЗСУ хімічної зброї. У коментарі Reuters у Генштабі ЗСУ заявили, що Україна дотримується законів війни – ЗСУ «ніколи і ніде не застосовували хімічну зброю».
Нагадаємо, що 1993 року Україна приєдналася, а 1998 року ратифікувала міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї. Тоді ж було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні у спадок від СРСР, що й зафіксували міжнародні спостерігачі. Дотримання конвенції суворо контролюється Організацією із заборони хімічної зброї, яка здійснює інспекції військово-промислових об’єктів країн-підписантів.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що під час вірмено-азербайджанської війни восени 2020 року Україна нібито поставляла Азербайджану фосфорні боєприпаси.