Фейк: У США «розкрили долю 30 тисяч найманців, що воюють за Зеленського»

Користувачі соцмереж та російські видання посилаються на маніпулятивне інтерв’ю «американського полковника Дугласа Макгрегора», проте він не говорить про те, що на боці ЗСУ воюють 30 тисяч найманців. Макгрегор говорить зовсім інше – на його думку, теоретичні 10, 20 чи 30 тисяч іноземців у лавах української армії не будуть спроможні змінити ситуацію на фронті.

У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що в США нібито «розкрили долю 30 тисяч найманців, які воюють за Зеленського». «Російська армія знищить 30 тисяч іноземних найманців, які воюють у лавах Збройних сил України у зоні спеціальної операції. Про це заявив екс-радник очільника Пентагону полковник Дуглас Макгрегор», – повідомляє російський сайт РИА Новости з посиланням на інтерв’ю Макгрегора на YouTube каналі Straight Calls with Douglas Macgregor.

Скриншот – facebook.com

Насправді цитоване інтерв’ю «полковника Дугласа Макгрегора» становить собою набір маніпуляцій і вигадок, не підтверджених ніякими офіційними чи достовірними джерелами інформації. Але навіть і в такому разі Макгрегор не говорив про те, що на боці ЗСУ зараз воюють 30 тисяч іноземних найманців. Він наголосив, що, на його думку, теоретичні «10, 20 або 30 тисяч іноземців в українській формі» не зможуть нічого змінити під час цього конфлікту.

Однак усі розмірковування Дугласа Макгрегора про війну в Україні є сміховинними і ґрунтуються, схоже, на якійсь не пов’язаній з реальністю інформацією. По-перше, він вважає, що російська армія атакувала Україну 24 лютого 2022 року «відносно малими силами, мала вказівку не руйнувати майно та уникати необов’язкових жертв». Макгрегор, вочевидь, не мав можливості відвідати Чернігівську, Донецьку, Луганську, Харківську, Запорізьку, Київську область, зокрема Бучу та Ірпінь, щоб на власні очі побачити масштаби того, наскільки російська армія «остерігалася руйнувати майно» та уникала непотрібних жертв. Зокрема, журналісти американського видання New York Times наприкінці 2022 року  опублікували розслідування про вбивства мирних жителів у передмісті Києва – Бучі. За словами журналістів, кількість загиблих лише у цьому невеликому містечку досягла понад 400 осіб. Також існують десятки задокументованих свідчень розстрілу російськими військовими цивільних автомобілів. Відтак слова Макгрегора про мінімізацію жертв, до чого нібито прагнули російські військові, звучать як цинічне знущання і повне заперечення багаторазово доведених фактів.

Іще одним фейком американського полковника є твердження про те, що росія напала на Україну нібито через те, що не збиралася «терпіти присутність НАТО біля своїх кордонів». По-перше, Україна не є членом НАТО і не має статусу попереднього членства в Альянсі. Більше того, на 24 лютого 2022 року питання про швидкий вступ України до НАТО взагалі не стояло і не обговорювалося. Крім цього, РФ уже має кордон із країнами-членами НАТО: Латвією, Естонією, Литвою, Польщею, Норвегією на своїх західних кордонах. Однак це ніколи не було причиною нападу на жодну з цих держав. Більше того, після вторгнення в Україну Швеція і Фінляндія  заявили про те, що мають намір стати членами НАТО у найближчій перспективі. При цьому Путін підкреслив, що вступ цих країн до Альянсу не створює безпосередньої загрози росії. Нагадаємо, що загальна  протяжність кордону РФ із Фінляндією становить 1271,8 км. Дуглас Макгрегор не пояснює, чому саме мало реалістичний (станом на 24 лютого 2022 року) вступ України до НАТО став приводом до повномасштабної війни, тоді як членство інших своїх сусідів в Альянсі росію мало непокоїть.

Макгрегор також резюмує, що від самого початку повномасштабної війни Україна лише програє і «не отримує ніяких перемог». Що трапилося з російською армією на півночі України у лютому-березні минулого року, а також у Харківській області та на правобережній Херсонщині, «полковник» делікатно замовчує. Більше того, він говорить про те, що Україна «втрачає непропорційно багато військових порівняно з РФ». Втрати української армії нібито становлять 1900 осіб за день, а загальна кількість загиблих уже досягла 190 тисяч. «Україна втрачає величезну кількість військових, а росія – ні», – говорить Макгрегор. Немає ніяких доказів того, що цифри, які цитує американський полковник, достовірні. Однак численні підтверджені дані свідчать про те, що російська армія втрачає безліч військових щодня, при цьому втрати української сторони в рази менші за російські. Так,  за даними британської розвідки, втрати російської армії за останні тижні стали більшими, ніж будь-коли з початку вторгнення 24 лютого. «У середньому за останній тиждень кількість загиблих російських військових щодня становила 824 особи. Це в чотири рази перевищує показник червня та липня 2022 року», – повідомляє BBC.

Також Макгрегор заявляє, що зараз «навколо України зосереджено 700 тисяч російських військових, 550 тисяч із яких готові до вторгнення, – і це буде зачистка». Саме в цьому контексті коментатор підсумовує, що ніяка кількість зброї чи теоретичні 10, 20, 30 тисяч іноземців у лавах ЗСУ «вже нічого не змінять». Однак ніде в офіційних джерелах немає інформації про 700 тисяч російських військових на кордонах з Україною. Звідки Макгрегор черпає свої відомості та висновки – залишається загадкою. Проте він не говорить про те, що зараз у лавах ЗСУ воюють 30 тисяч «найманців», як про це пишуть російські ЗМІ та користувачі соціальних мереж. І тим більше, американський полковник не міг розповісти про долю тих, кого не існує.

Дуглас Макгрегор є прихильником експрезидента США Дональда Трампа. 2020 року Трамп запропонував кандидатуру Макгрегора на посаду посла в Німеччині, але Сенат заблокував це рішення. Макгрегор регулярно виступає на телеканалі Fox News та у російських державних ЗМІ. Його називають членом «путінського крила» і соратником Путіна. В одному зі своїх виступів на початку березня 2022 року Макгрегор заявив, що припинення вогню в Україні вже близько, оскільки українські сили «розбито вщент», і в цьому немає ніяких сумнівів.

StopFake продовжує спростовувати схожі фейки про війну Росії проти України у матеріалах «Фейк: Американські конгресмени виступили за передачу частини України росії – The Washington Post», «Фейк: Румунія і Молдова будують шосе для «перекидання сил НАТО до Одеси»», «Фейк: В Україні рекламують інвалідні візки як спосіб уникнути мобілізації».

Джерело