Маніпуляція: Україна довела європейську оборону до жахливого стану – Foreign Affairs

Автори публікації у Foreign Affairs не робили таких заяв. У статті йдеться про те, що рік війни Росії проти України, попри очікування, не став «трансформаційним моментом для європейської безпеки». Навпаки – він показав, що європейські країни «подвоюють свою залежність від США і не в змозі координувати свої дії щодо вирішення глибоких структурних проблем європейської оборони».

Деякі російські ЗМІ, а також проросійські канали в Telegram з посиланням на публікацію у Foreign Affairs поширили інформацію про те, що Україна нібито «довела оборону країн Євросоюзу до жахливого стану».

Скриншот – military.pravda.ru

Теза про те, що військова допомога Україні нібито суттєво виснажила або «довела до жахливого стану» обороноздатність європейських країн, є одним із популярних наративів кремлівської пропаганди на тлі заяв про підготовку контрнаступу України в 2023 році. У цьому випадку пропагандисти використали для маніпуляцій публікацію в Foreign Affairs оглядачів Макса Брегмана і Софії Беш під назвою «Why European Defense Still Depends on America» від 7 березня 2023 року.

У публікації Foreign Affairs зовсім не сказано, що Україна нібито «довела до жахливого стану» обороноздатність ЄС. Насправді автори публікації пишуть про те, що воєнна агресія Росії проти України виявила вже наявні проблеми в обороні європейських країн і ці проблеми все ще залишаються не вирішеними навіть після року війни.

Серед нагальних проблем в обороноздатності ЄС автори публікації наголошують на недофінансуванні військової галузі протягом останніх 20 років; неготовності системи до оборонних дій на території ЄС; відсутності спільного оборонного ринку для задоволення потреб європейської безпеки; нескоординованості членів ЄС щодо поставлених цілей в оборонній сфері; залежності збройних сил країн ЄС від США у вирішенні основних військових завдань тощо. Автори публікації вважають: попри надію на те, що російське вторгнення в Україну стане трансформаційним моментом для європейської безпеки, на жаль, останній рік показав, як європейські країни «подвоюють свою залежність від США і не в змозі координувати свої дії».

«Замість того, щоб активізувати зусилля щодо вирішення глибоких структурних проблем європейської оборони, війна лише посилила їх. Європейські сили перебувають у гіршому стані, ніж вважалося раніше, а запаси зброї неминуче вичерпалися – щоб підтримати Україну. Прагнучи переозброїтися, Європа виявляє, що її оборонна промисловість не відповідає поставленій меті. Зусилля щодо координації європейських закупівель не працюють, оскільки всі країни йдуть своїм шляхом, що посилює загальну дисфункцію. Сполучені Штати продемонстрували свою незамінність для європейської безпеки і підтвердили залежність Європи від Вашингтона», – сказано в публікації.

Саме цей фрагмент публікації, найімовірніше, і став приводом для маніпуляцій. Насправді у публікації йдеться про те, що країни ЄС прагнуть швидко поповнити свої арсенали та замінити обладнання, відправлене до України, системами, які вони можуть легко купити у виробників за межами Європи – переважно у США. Кінцевим результатом є те, що всі європейські збройні сили використовують різне обладнання, а це значно ускладнює їхню спільну роботу. Цей чинник, разом із недофінансованістю галузі та нескоординованістю закупівель між країнами ЄС, істотно поглиблює залежність Євросоюзу в оборонній сфері від США та НАТО в цілому. Автори публікації вважають, що «схильність НАТО відстоювати власну силу та єдність, як правило, маскує застарілість європейських збройних сил».

На звершення автори пропонують країнам ЄС не лише збільшити свій оборонний бюджет, скоординувати оборонне планування та інтеграцію між НАТО і ЄС, а й зосередитися на запуску власної оборонно-промислової бази, що зменшить залежність країн Євросоюзу від США. «Поки європейці не будуть діяти, думати і витрачати колективно, континент ніколи не переросте своєї надмірної залежності від Вашингтона», – резюмують автори публікації.

Раніше StopFake спростовував дезінформацію про те, що у ЗСУ нібито немає техніки для створення повноцінних підрозділів.

Джерело