Хто з російських воєнних злочинців уже отримав судові вироки⚖️ Відповідальність і покарання російських…
- Автор допису: Український інститут національної пам'яті
Відповідальність і покарання російських злочинців за агресію та воєнні злочини проти українців мають бути невіддільною складовою перемоги над рашизмом.
За даними Офісу Генерального прокурора, на 17 березня 2023 року правоохоронці зафіксували понад 72 тисячі воєнних злочинів, скоєних російськими військовими.
Україна разом із партнерами продовжує працювати над створенням Спеціального трибуналу, спираючись на досвід Нюрнберзького і Токійського трибуналів, на яких судили нацистських та японських воєнних злочинців часів Другої світової війни.
Водночас Україна використовує наявні судові механізми для притягнення винних до відповідальності – й міжнародні, як от Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, й усередині країни.
За даними представника Офісу Генерального прокурора Миколи Говорухи, які він оприлюднив під час круглого столу в Military Media Center, на 17 березня 2023 року:
◾️українські прокурори передали до суду обвинувальні акти щодо 105 осіб,
◾️29 із них отримали вирок суду,
◾️щонайменше 10 вироків суду військовим РФ оголосили особисто,
◾️присуджені терміни увʼязнення – від 8,5 до 15 років позбавлення волі.
Засуджені обстрілювали цивільну інфраструктуру, мародерили, вбивали, катували та викрадали людей, скоювали сексуальне насильство тощо.
З відкритих джерел можна ідентифікувати, що вироки отримали не лише військовослужбовці російської армії, а й найманці з приватної військової компанії «Редут».
◾️Першим вирок за воєнний злочин – убивство цивільного отримав 21-річний сержант Вадим Шишимарін. Відбулося це 23 травня, через 3 місяці після широкомасштабного вторгнення. Шишимаріна засудили до довічного увʼязнення, згодом апеляційний суд помʼякшив покарання до 15 років за ґратами. Вадим Шишимарін убив цивільного українця 28 лютого в селі Чупахівка Сумської області.
◾️За сексуальне насильство та побиття цивільних бійці 80 танкового батальйону з Челябінської області Руслан Кулієв та Андрій Чудін засуджені до 12 й 10 років позбавлення волі. На початку березня 2022 року вони зайняли будинок родини на Чернігівщині, в якому мешкала бабуся з онуком та неповнолітньою внучкою. Всі троє стали жертвами насилля з боку окупантів.
◾️Четверо російських військових отримали вироки суду за обстріли цивільної інфраструктури. Зокрема, екіпаж реактивної системи залпового вогню «Град» – Олександр Бобикін та Олександр Іванов обстрілювали Харківщину. 31 травня суд визнав військовослужбовців винними та присудив по 11,5 років ув’язнення. У листопаді Іванова обміняли.
Михайло Куліков, оператор-навідник танка, вистрілив осколково-фугасним снарядом по житловій багатоповерхівці у Чернігові наприкінці лютого 2022 року. Кулікова 8 серпня засудили до 10 років позбавлення волі. Його командира Леоніда Щьоткіна, який віддав наказ стріляти по будинку, обміняли в травні, а згодом заочно оголосили підозру.
2 березня 2023 року військового льотчика, який рік тому бомбардував цивільну інфраструктуру Харкова, засудили до 12 років позбавлення волі. Водночас засудженого льотчика включили до обмінного фонду.
◾️За пограбування і залякування цивільних, катування і незаконне утримання Сергій Захаров, Микола Філатов, Сергій Штайнер, Баясхалан Шультумов, Павло Анагаєв, Анвар Ірісханов, Олексій Оконніков, Шолбан Куулар, Іван Ооржак, Шактар-оол, Кежік-оол та Чаян Чинан отримали терміни увʼязнення від 8,5 до 12 років. Окупанти вчинили злочини, за які їх засуджено, на Київщині та Чернігівщині.
Частину вироків суд виніс заочно на основі наявних свідчень та ідентифікації злочинців.
◾️Також наприкінці грудня 2022 року заочно вироки у 9 та 10 років позбавлення волі отримали українці з Криму, колишні співробітники СБУ, що перейшли на бік ворога, – Андрій Тішенін та Артур Шамбазов. У 2015 році вони викрали та катували активіста Олександра Костенка, якого змушували зізнатися у побитті беркутівця на Майдані в Києві. Згодом Костенко був незаконно засуджений та увʼязнений в Росії на 4 роки.