Які права має споживач, використовуючи послугу електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами
Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області нагадує, що згідно п. 27 постанови КМ України від 22.09.2021 №1002 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) дозволяється електронна роздрібна торгівля ліками.
Інтернет став додатковим каналом продажу препаратів суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Звертаємо увагу на те, що електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами та їх доставка кінцевому споживачу здійснюються лише через аптеки та їх структурні підрозділи, які внесені до Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Такий перелік веде Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Проте, під час воєнного стану для гарантування безпеки даних та недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією реєстрів з боку ворога, функціонування деяких реєстрів, які адмініструються державою, зупинено.
При замовленні ліків фармацевт під час приймання та комплектування замовлення зобов’язаний надати відповідну консультацію, поінформувати споживача про показання до застосування препарату, що замовляє споживач, його роздрібну ціну, термін придатності, умови відпуску та зберігання, взаємодію з іншими лікарськими засобами, аналоги в межах однієї міжнародної непатентованої назви лікарського засобу, умови повернення, оплати та доставки.
Сформоване замовлення пакується співробітником аптеки у транспортну упаковку, яка має забезпечувати захист лікарських засобів від зовнішнього впливу та умови зберігання, визначені виробником, під час їх транспортування з можливістю здійснення контролю несанкціонованого відкриття транспортної упаковки.У разі якщо лікарські засоби потребують різних умов зберігання та/або доставки, вони пакуються в різні транспортні упаковки.
Доставка здійснюється співробітником власної служби аптеки або із залученням операторів поштового зв’язку на підставі укладеного договору, який має відповідатиТиповійформі договору про здійснення доставки лікарських засобів.
У разі продажу лікарського засобу та/або надання послуги з його доставки ліцензіат зобов’язаний надавати розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі.
Забороняється електронна роздрібна торгівля та доставка кінцевому споживачу:
- рецептурних ліків (крім відпуску таких лікарських засобів за електронним рецептом у порядку, встановленому МОЗ); лікарських засобів, обіг яких відповідно до закону здійснюється за наявності ліцензії на провадження діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; сильнодіючих, отруйних, радіоактивних лікарських засобів та медичних імунобіологічних препаратів, перелік яких визначається МОЗ.
Замовник має право відмовитисявід доставленого лікарського засобу під час отримання та має право вимагати повернення коштів від ліцензіата, який здійснив продаж такого лікарського засобу у випадку, якщо:
пошкоджено первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу; минув термін придатності лікарського засобу; уповноваженим органом опублікована заборона реалізації та застосування лікарського засобу; доставлене замовлення не відповідає замовленому за кількістю або складом, найменуванням, дозуванням, формою випуску, ціною.
Споживач має право повернути лікарський засіб співробітнику аптеки, який здійснив доставку, без оплати доставленого лікарського засобу та/або послуг з його доставки та/або вимагати належного виконання замовлення.