Фейк: глава НБУ придбав Rolls-Royce

  • Автор допису:

Автомобіль, про який йдеться, скоріше за все належить українському бізнесмену і депутату Вінницької обласної ради. На це також опосередковано вказує місце реєстрації авто — місто Могилів-Подільський Вінницької області. Купівля авто Rolls-Royce GHOST з номерами КВ0001ОІ відбулася 8 лютого 2022 року, тобто передувала призначенню Андрія Пишного на посаду очільника НБУ (яку він обійняв у жовтні 2022 року) і повномасштабній війні Росії проти України. 

Призначення Андрія Пишного на посаду голови правління НБУ не залишилося непоміченим російськими пропагандистами. З огляду на те, що очільник НБУ є ключовою фігурою у розбудові відносин з міжнародними партнерами, які надають фінансову допомогу Україні, вибір цілком зрозумілий.

21 березня в одному з телеграм-каналів з’явилося повідомлення, що голова НБУ Андрій Пишний нібито «придбав новий Rolls-Royce». Публікація містила фото чоловіка, знятого зі спини, що стояв поряд з автівкою, припаркованою біля будівлі НБУ у Києві. Твердження про те, що авто належить голові НБУ було бездоказовим і навмисно вводило в оману. 

Скриншот – t.me/dubinskypro

Це повідомлення в той же день підхопили російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали. Сюжет про «золотий багажник та блатні номери Андрія Пишного» вийшов навіть в ефірі російського телеканалу «Россия 24». Там порахували вартість авто і не забули вказати, що його було придбано за «міжнародні кредити на війну». 

Це повідомлення також підхопили і деякі прокремлівські коментатори на Заході, які поширюють антиукраїнські наративи. «Подивіться. Голова українського Нацбанку купив собі новий Rolls-Royce. Продовжуйте жертвувати Україні… часи такі важкі», – написав у Твіттер Девід Венс, ультра правий блогер з США. Цей пост зібрав майже 3 мільйони переглядів. 

Насправді автомобіль, про який йдеться, скоріше за все належить українському бізнесмену і депутату Вінницької обласної ради Геннадію Вацаку. Публікації про згадку подібного Rolls-Royce у автопарку Вацака присутні у виданнях «Топ Жир» і «Твоя машина». На це також опосередковано вказує місце реєстрації авто — місто Могилів-Подільський Вінницької області. 

До того ж, згідно з українськими реєстрами, купівля авто Rolls-Royce GHOST з номерами КВ0001ОІ відбулася 8 лютого 2022 року, тобто передувала призначенню Андрія Пишного на посаду очільника НБУ (яку він обійняв у жовтні 2022 року) і повномасштабній війні Росії проти України. 

Офіційне спростування приналежності авто до Андрія Пишного НБУ публікувало на своїй Фейсбук-сторінці. Додатково, у коментарі для StopFake в НБУ вказали, що авто дійсно бачили біля будівлі банку за таких обставин: «Власник заїхав в урядовий квартал, припаркував самовільно свій автомобіль біля банку і відійшов до магазину, пив каву. На зауваження охорони реагував відмовками, що невдовзі піде». 

Не дивлячись на спростування цього фейку, за декілька тижнів в телеграм-каналах знов з’являється згадка про «Rolls-Royce керівника НБУ» на відео Андрій Пишний нібито «мчить у супроводі кортежу». НБУ повідомило StopFake, що в той час, коли було знято це відео,  Голова Нацбанку перебував у відрядженні до Вашингтону для участі у зборах МВФ та Світового банку

Звинувачення Голови НБУ у нібито зв’язках з РФ є ще одним наративом, який злагоджено поширюють прокремлівські інфоресурси. Для цього в хід йдуть і публікації у закордонних виданнях. Портал EU Reporter 10 квітня в розділі «Opinion« оприлюднив статтю «A Russian trace is likely to undermine the head of the Ukrainian Central Bank Andriy Pyshnyy’s future» («Російський слід може підірвати майбутнє голови НБУ Андрія Пишного»). У статті Андрія Пишного звинувачують у зв’язках з оточенням екс-президента РФ Дмитра Медведєва. «Дуже незручно, що державний банк, незважаючи на прямий зв’язок свого очільника з екс-президентом Росії, взявся за масштабну реструктуризацію боргів на дуже підозрілих умовах», — пише EU Reporter. 

The New York Times згадував EU Reporter як видання, яке надавало інформаційну підтримку у просуванні інтересів китайської компанії Huawei на Заході. Politico також писало про непрозоре лобіювання EU Reporter інтересів різних сторін: «Брюссельське інформаційне агентство EU Reporter поєднує корпоративні прес-релізи, оригінальні новини та платний контент, що унеможливлює визначення, хто стоїть за висвітленням новин». 

Останні місяці фактчекери StopFake фіксують спроби російських ЗМІ і телеграм-каналів скомпрометувати роботу НБУ. Ціль очевидна — у разі успіху це дало б змогу послабити міжнародну підтримку України та спровокувати панічні настрої на фінансових ринках. НБУ є також однією з інституцій, яка здійснює санкційний тиск на російський бізнес в Україні. Для цього використовують як українську, так і міжнародну аудиторії. Створення «спіралі недовіри» до НБУ дасть Кремлю змогу впевненіше просувати наративи про «корупцію в українській владі» і «розкрадання міжнародної допомоги».

Джерело