Маніпуляція: В Україні різко зріс рівень бідності «через ЄС»
В Україні справді зріс рівень бідності населення – до цього призвела російська агресія проти України, руйнація окупантами енергетичної та цивільної інфраструктури країни, вбивства та поранення цивільних осіб.
«Відмова від Мінських угод призвела Україну до різкого підвищення рівня бідності серед населення», – таку дезінформацію поширюють російські ЗМІ. Посилаючись на дані колишнього прем’єра України Миколи Азарова, який втік до росії, прокремлівські медіа написали, що понад сім мільйонів українців опинилися за межею злиднів — і «винен» у цьому нібито Європейський Союз.
«Україна була потрібна Євросоюзу не як рівноправний член чи конкурент європейським підприємствам, а виключно як сировинний ринок і ринок збуту… Ось до чого призвела відмова від Мінських угод», – цитують російські ЗМІ Азарова.
Експрем’єр Микола Азаров, який свого часу втік до росії, не може вважатися достовірним джерелом інформації – в Україні щодо нього ведеться кримінальне розслідування. Азаров підозрюється у сприянні російській агресії проти України, скоєнні державної зради за попередньою змовою групи осіб і переховується від правосуддя в росії.
Крім того, заявляючи про «зростання злиднів в Україні через ЄС», Азаров маніпулює даними Світового банку, повністю спотворивши їх річний звіт про вплив російської агресії на українську економіку. В документі Світового банку, опублікованому 23 березня 2023 року, немає жодної згадки про якийсь «катастрофічний вплив ЄС на економіку України». Навпаки, у звіті аналізуються негативні наслідки широкомасштабного вторгнення росії в Україну та описуються заходи, яких вживають країни Європейського Союзу та інших партнерів України для стабілізації державної економіки.
У звіті Світового банку підкреслюється, що розв’язана росією війна проти України відкинула економіку країни на 15 років назад. Окупаційні війська знищили в Україні сотні підприємств, вбили і поранили тисячі українців, які втратили працездатність, що «призвело до значних втрат робочих місць і доходів у приватному секторі, втрати купівельної спроможності та втрати активів серед українців», – йдеться у документі (сторінка 21 звіту).
Світовий банк наголошує, що через війну 7,1 мільйона українців опинилися за межею бідності, а рівень бідності за рік широкомасштабного вторгнення росії в Україну збільшився з 5,5 до 24,1%. Географічно райони, що стикнулися з найбільшими соціальними, енергетичними, транспортними та сільськогосподарськими проблемами, – це Донецька, Харківська, Луганська і Херсонська області України. Тобто ті області, які перебували під тимчасовою російською окупацією і були зруйновані та пограбовані російською армією (сторінка 21 звіту).
За оцінкою Світового банку, росія завдала збитків Україні на 411 мільярд доларів США – саме така сума, на думку фахівців банку, буде потрібна Україні на відновлення. Найбільші потреби у відновленні спостерігаються у транспортному (22%) та житловому (17%) секторах, енергетиці (11%), секторі соціального захисту та засобів до існування (10%), ліквідації вибухонебезпечних предметів (9%) і сільському господарстві (7%) ). За висновками аналітиків, лише витрати на ліквідацію наслідків від руйнування росією будівель і цивільної інфраструктури України становлять понад 135 мільярдів доларів США.