Маніпуляція: В Україні «заборонили» святкувати День перемоги

  • Автор допису:

Україна провела офіційні заходи, щоб вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні, але не 9 травня, як у Росії, а 8 травня – як решта європейських країн. Українці також могли приносити квіти до меморіалів 9 травня, їм цього ніхто не забороняв. Внесок України у перемогу над нацизмом у Другій світовій війні значний – близько 7 мільйонів мобілізованих українців до Червоної армії, тисячі вихідців з України воювали у складі армій Польщі, США, Канади, інших країн, мільйони загиблих серед військових та цивільного населення, матеріальні втрати у розмірі понад 45% від шкоди всього СРСР. Президент Володимир Зеленський наголошує, що Україна ніколи не забуде внесок українського народу в перемогу над нацизмом і не дасть стерти роль українців у цій перемозі.

Кремлівські ЗМІ бурхливо відреагували на перенесення в Україні святкування перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні – з 9 на 8 травня, день, коли цю подію відзначають і в інших країнах. Агітпроп представив це як заборону святкування Дня перемоги, спотворення історії, і навіть як скасування «Великої Вітчизняної війни, а, відповідно, і пам’яті про неї». Крім того, Кремль заявив, що все одно «для багатьох українців 9 травня залишиться священною датою».

«Незважаючи на всю русофобію, День перемоги не скасував свого часу навіть екс-Президент України Петро Порошенко. Зеленський пішов далі й у гонитві за Євросоюзом і «європейськими цінностями» перетнув останню «червону лінію», – пише Царьград.

Скриншот – tsargrad.tv Скриншот – kp.ru

Реакція російських ЗМІ на такі дії України очікувана, оскільки протягом дев’яти років війни росії в Україні тема святкування 9 Травня займала окреме місце, нарівні з «правами російськомовного населення». В 2014 році ЗМІ також поширювали фейки про те, що в Україні почали «забороняти святкування Дня перемоги». Чим більше віддалялася Україна від риторики та наративів Кремля про «Велику Вітчизняну війну», тим агресивнішою ставала реакція росії. Цього разу встановлення святкування Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 8 травня, а 9 травня — Дня Європи, призвело до звинувачень у «зраді» історії, заяви, що таким чином Україна підтверджує, що воювала на боці гітлерівської коаліції, і що українці «не зіграли ніякої ролі» у перемозі над нацистами у 1945 році.

Насправді ж святкування перемоги над нацистською Німеччиною було перенесено в Україні з 9 на 8 травня — на ту дату, коли й інші західні країни відзначають День перемоги над нацистами в Європі. День перемоги в Європі означає офіційне прийняття союзниками беззастережної капітуляції збройних сил Німеччини та офіційне закінчення Другої світової війни у Європі на Східному фронті.

Заява про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини набула чинності о 23:01 8 травня 1945 року, і цей день Франція, Велика Британія і США визначили як «День Перемоги в Європі». Президент Володимир Зеленський також зазначив у своїй промові до 8 травня, що «саме 8 травня 1945 року набрав чинності акт про беззастережну капітуляцію вермахту. Саме 8 травня світ вшановує пам’ять усіх, чиї життя були забрані війною. Це чиста історія без ідеологічних домішок. І це історія нашого народу, наших союзників, усього вільного світу».

Також Президент України окремо наголосив: «Ми ніколи не забудемо внесок українського народу у перемогу над нацизмом. І нікому не дамо стерти роль українців у цій перемозі, наших людей того покоління, про яке зберігаємо пам’ять майже в кожній нашій родині. Ми не дозволимо присвоїти спільну перемогу народів антигітлерівської коаліції і не дамо брехати, що перемога могла відбутися і без участі будь-якої країни чи народу». Таким чином Володимир Зеленський відреагував на пропагандистські наративи Кремля, спрямовані на те, щоб спотворити історію Другої світової війни та показати Україну «країною, яка підтримує нацистську ідеологію».

Українці зробили значний внесок у перемогу над нацизмом у Другій світовій війні – загальна кількість мобілізованих до Червоної армії становила близько 7 мільйонів, кожен другий із них загинув, а кожен другий із тих, хто вижив, повернувся інвалідом. Окрім Червоної армії, вихідці з України воювали в арміях Польщі (120 тисяч), США (80 тисяч), Канади (45 тисяч), Франції (5 тисяч) тощо. Було зруйновано 700 українських міст і 28 тисяч сіл, вивезено 550 промислових підприємств, безліч історичних цінностей. Україна внаслідок Другої світової війни зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45% від шкоди, завданої  всьому СРСР. Отже, наративи Кремля про Другу світову війну, яку росія могла б виграти без українців та союзників, – нахабна брехня.

Скриншот – uinp.gov.ua Скриншот – uinp.gov.ua Скриншот – uinp.gov.ua

Як і решта європейських країн, Україна провела офіційні заходи щодо вшанування загиблих у Другій світовій війні 8 травня. 9 травня деякі кияни все ж прийшли до Меморіалу вічної слави, щоб покласти квіти, їм ніхто не забороняв цього робити, як про це розповідав агітпроп. Більше того, один із ветеранів, які прийшли до Меморіалу, так прокоментував російсько-українську війну: «Та навіщо про цю війну говорити? Цього Путіна треба повісити й кінчати. Хіба це війна? Це геноцид».

https://www.youtube.com/embed/l6j0AOcW1eI

Варто зазначити, що за роки війни з росією ставлення українців до Дня перемоги як свята, яке варто відзначати саме 9 травня, значно змінилося. За даними Київського міжнародного інституту соціології, якщо у 2010 році День перемоги 9 травня був одним із найважливіших свят для 58% українців, то у 2023 році залишилося лише 13%

Скриншот – kiis.com.ua

StopFake неодноразово писав про схожі фейки, присвячені 9 Травня, в матеріалах: «Фейк: Порошенко затвердив бандерівський прапор як символ 9 Травня», «Маніпуляція: Багато українців не схвалюють заборону георгіївської стрічки», «Влада, що «стирає» пам’ять про війну: як російські ЗМІ розповіли про 9 Травня в Україні», «Відречення від пам’яті»: три наративи агітпропу про 9 Травня в Україні» та низці інших.

Джерело