​​14 травня втретє відзначаємо День памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

​​14 травня втретє відзначаємо День памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Ця памʼятна дата вшановує тих, хто проявив людяність у дуже нелюдяний час і протягнув руку допомоги приреченим на смерть, незважаючи на ризик для свого життя і життя рідних.

Ми часто зауважуємо, що багато злочинів і жахіть Другої світової війни стали реальністю в сучасній Україні. Але також бачимо надзвичайні приклади людяності й самопожертви заради інших. Це зближує нас із тими, хто схоже чинив у роки Другої світової війни, ризикуючи життям, щоб урятувати іншу людину. Це показує, що не тільки зло здатне відтворюватися, добро – не менш стійке.

Україна займає четверте місце у світі за кількістю людей, нагороджених званням «Праведник народів світу». Понад 2600 українців отримали це звання, яке Держава Ізраїль із 1953 року надає тим, хто в окупованій нацистами Європі рятував євреїв від знищення.

На відміну від частини європейських країн, нацистський окупаційний режим в Україні жорсткіше карав тих, кого звинуватили у допомозі євреєм. Тим, хто переховував євреїв, загрожував розстріл, подекуди всією родиною. За підрахунками дослідника Якова Гоніґсмана, тільки у Львівський області в 1943 році нацисти стратили понад 100 українців за надання притулку євреям. Але наші співвітчизники все одно рятували тих, кого нацизм прирік на тотальне винищення.

Після Другої світової війни Радянський Союз замовчував Голокост, тож документувати, а тим паче надавати розголосу історіям порятунку євреїв було складно. Крім того, у переліку праведників, який веде ізраїльський Національний меморіал Катастрофи та Героїзму Яд Вашем, зазначається громадянство, а не національність. Тож перші жителі України, яких визнали «Праведниками народів світу» в 1960-х та на початку 1970-х років, були внесені до переліку як громадяни Польщі чи Радянського Союзу. Першою, хто отримав це звання саме як українка, була Олена Вітер – монахиня греко-католицької церкви, яка належала до Організації українських націоналістів. Вона переховувала єврейських дітей у львівському сиротинці, яким опікувалася.

По-справжньому пошук та фіксація історій українців-рятівників розпочалися зі здобуттям незалежності. Рік тому, незадовго до російського повномасштабного вторгнення, Держава Ізраїль нагородила ще сімох українців званням «Праведник народів світу».

Дізнатися конкретні історії порятунку можна на сайті проєкту «Українці-рятівники. Марафон історій».

#Українці_рятівники

​​14 травня втретє відзначаємо День памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Джерело