Фейк: ЗРК «Patriot» не здатні збити російську ракету «Кинжал»
Військові аналітики вважають, що російська ракета «Кинжал» не є «гіперзвуковою» зброєю, як це стверджують у Москві, й цілком може бути уражена системою «Patriot». 9 травня прес-секретар Міністерства оборони США Патрік Райдер підтвердив, що українські військові за допомогою американської системи ППО «Patriot» збили російську гіперзвукову балістичну ракету Х-47 «Кинжал».
Після того, як 10 травня військовий кореспондент Bild Пауль Ронцхаймер опублікував кадри збитої в Україні російської ракети комплексу «Кинжал», представники Міноборони Росії, а за ними і так звані «Z-військкори» заявили про те, що ця інформація є «вкиданням» і «спробою видати бажане за дійсне». Раніше ракети комплексу “Кинжал” позиціонувалися Кремлем як «непереможна гіперзвукова зброя», проти якої нібито немає протидії.
Першим про те, що Збройним Силам України вдалося збити російську ракету Х-47 «Кинжал», повідомило аналітичне видання Defense Express, що спеціалізується на огляді військової техніки та озброєнь, 5 травня. Як сказано в його публікації, російська «гіперзвукова» ракета була уражена поблизу Києва вночі 4 травня.
Аналітики Defense Express проаналізували отримані зі своїх джерел фотографії збитої ракети і дійшли висновку, що уламки ракети з фото ідентичні уламкам ракети, ідентифікованої як «Кинжал», що впала у вересні 2022 року в Ставропольському краї РФ.
«Альтернатива у вигляді Х-22 має іншу носову частину з овальними переходами. Також зафіксований на фото обтічник збитої ракети відрізняється від балістичної ракети ОТРК «Іскандер», який «товщий». На одному з фото – носовий обтічник, максимально схожий на використовуваний саме в ракеті Х-47 «Кинжал» зі складною формою різких переходів діаметра… На уламку видно, що він отримав ураження із пробиттям, що дає змогу оцінити товщину матеріалу, який необхідний для того, щоб витримати високу температуру під час розгону до гіперзвукової швидкості. А також вказує на те, що перехоплення було досить ефективним зі знищенням бойової частини ще в повітрі», – пояснюють аналітики Defense Express.
Цю інформацію підтвердив військовий експерт Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) Густав Грессель у своєму Twitter.
6 травня командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук підтвердив, що під час нічної атаки 4 травня Україна вперше збила ракету «Кинжал» отриманою від союзників системою «Patriot», здатною перехоплювати такі загрози, як винищувачі та балістичні ракети. У своїй публікації ПС ЗСУ звернули увагу на те, що військове керівництво ухвалило рішення не оприлюднити інформацію про збиття Х-47 «Кинжал» системою «Patriot» відразу – ймовірно, для перевірки даних.
«Не планували ми одразу повідомляти і суспільству, і ворогу про те, що збито «Кинжал»… Нехай думають, нехай шукають, куди подівся їхній «Кинжал». Таке рішення було ухвалено вищим керівництвом», – цитує слова спікера Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната видання ВПС. Підтвердити новину ПС ЗСУ вирішили лише після того, як вона з’явилася в інших джерелах.
Успіх роботи української системи протиповітряної оборони підтвердили також у Міністерстві оборони США. 9 травня прессекретар відомства Патрік Райдер заявив, що українські військові за допомогою американської системи ППО «Patriot» збили російську гіперзвукову балістичну ракету Х-47 «Кинжал».
«Я можу підтвердити, що вони збили російську ракету за допомогою системи протиракетної оборони Patriot. Як ви знаєте, ця система є частиною ширшого спектру засобів протиповітряної оборони, які Сполучені Штати та міжнародне співтовариство надали Україні», – сказав він.
Після того як 10 травня мер Києва Віталій Кличко у сюжеті Bild продемонструав уламки, зокрема, носового обтічника зі слідами ураження ракети російського комплексу «Кинжал», кремлівські так звані «військкори» заявили про те, що на продемонстрованих кадрах зовсім не ракета «Кинжал», а частина радянської бетонобійної авіаційної бомби БЕТАБ-500ШП.
Більшість військових експертів не сумніваються у можливості системи «Patriot» протистояти російській ракеті «Кинжал». Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко вважає, що подібність продемонстрованих уламків із БЕТАБ-500ШП насправді вказує на те, що при виготовленні «Кинджалів» росія використовує концепцію «проникаючого типу», ідентичну старій радянській бетонобійній бомбі. «Зрозуміло, що в контексті цього факту ні про яку близькість «Кинджала» до гіперзвукової ракети не може бути й мови, адже від гіперзвукової зброї у неї лише швидкість», – пише Коваленко.
Томас Карако, старший науковий співробітник Програми міжнародної безпеки і директор проєкту протиракетної оборони в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), вважає, що російська ракета «Кинжал» не є «гіперзвуковою» зброєю, як це стверджують у Москві, й цілком може бути уражена системою «Patriot». «Кинжал», як і багато аеробалістичних ракет, здатний до гіперзвукового польоту, іноді зі швидкістю, наближеною до швидкості так званої «гіперзвукової зброї», і також може досягати певної маневреності. Однак, зі слів аналітика, цей тип російських ракет не має здатності до стійкого гіперзвукового польоту впродовж більшої частини польоту.
Скриншот – businessinsider.com
Це також підтверджують аналітики Defense Express. «Кинжал» є гіперзвуковим лише у фантазіях рашистів. Бо хоча він і розганяється до гіперзвукових швидкостей за допомогою прискорювача, але може підтримувати таку швидкість постійно. Вже на термінальній ділянці, тобто під час атаки, він заходить на мету балістичної траєкторії і має хоч і високу, але не гіперзвукову швидкість», – пояснюють у Defense Express. Отже, як балістична ракета «Кинжал» все ще технічно знаходиться в межах можливостей «Patriot.
Опитані ВВС аналітики звертають увагу на те, що система ППО «Patriot» за допомогою ракети-перехоплювача PAC-3 здатна збивати балістичні цілі, що летять на гіперзвуковій швидкості. Таким чином, теоретично «Patriot» міг би вразити і «Кинжал» – адже на останній частині траєкторії польоту він також знижується до цілі. Раніше New York Times з посиланням на документи з недавнього витоку інформації повідомляв, що Україна отримала саме останню версію ракет PAC 3.
У коментарі для The New York Times Ян Вільямс, заступник директора проєкту протиракетної оборони в CSIS, також підтвердив, що за певних умов – напрямок ракети, її маневрування – «Patriot» цілком може збивати ракети типу «Кинжал».
Разом з цим деякі аналітики заявляють, що, оскільки внутрішня конструкція «Кинджала» ніколи не демонструвалася, потрібні додаткові дані для точної ідентифікації уламків.
Раніше міністр оборони росії Володимир Шойгу заявив, що жодна ракета у світі не може перехопити російський «Кинжал». Кремлівська пропаганда і раніше поширювала дезінформацію про свою «чудо-зброю». Детальніше про це читайте у матеріалах: «Фейк: Байден визнав, що боїться російських ракет «Кинжал» і «Фейк: Росія ударом «Кинжала» знищила секретний бункер НАТО під Львовом».