Фейк: Українська «біженка скаржиться на життя в Європі та обурена необхідністю заробляти гроші» — відео
Відео, що поширюється в мережі — сатира, а його авторка не є і ніколи не була «українською біженкою в Європі». Дівчина з ролика постійно проживає в Україні і знімає багато сатиричних скетчів на різні теми для TikTok. Однак російська пропаганда використала 48-секундне гумористичне відео для того, щоб вкотре дискредитувати українських біженців.
У соціальних мережах та на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що українська біженка нібито обурена необхідністю заробляти гроші та скаржиться на життя в Європі. При цьому користувачі соцмереж посилаються на відео у TikTok, в якому дівчина українською мовою розповідає про те, що їй потрібні гроші, а не робота. «Ви намагалися працювати, перш ніж пропонувати це іншим? Мені потрібні гроші, а не робота. Я працювала за своє життя два місяці, протягом яких переживала стрес та печію. Я не жартую зараз, мені було дуже важко. Я не можу на цих роботах із мізерними зарплатами», — каже дівчина у своєму ролику. Користувачі російського сегменту соцмереж відразу відреагували: «Нещасну біженку довели. Обіцяли просто гроші, а запропонували роботу. (…) p.s. на трасі М4, місця вистачить вам усім», «Типова така представниця. Хвилинку «співчуття» для цієї бідної української “біженки”», «Справи в українців у Європі зовсім кепські. Біженці скаржаться, що рівень їхнього доходу різко скоротився». Також на деяких скриншотах видно, що цей відеоролик демонстрували в ефірі пропагандистської програми «60 минут».
Насправді авторка цього відео регулярно записує для TikTok сатиричні скетчі на різні теми. Ролик про те, що вона «не хоче працювати, а хоче грошей» також є сатиричним. До того ж авторка відео не є біженкою — вона постійно мешкає в Україні, зокрема й після 24 лютого 2022 року.
Відео з нібито «українською біженкою в Європі», що набуло розголосу, зняла близько тижня тому дівчина під ніком @sonytower у TikTok. Авторку ролика звуть Софія. У своєму профілі вона зазначила: «Життя, гумор, жарти, фізика». На сьогодні Софія має понад 20 тисяч підписників у TikTok, а в її профілі можна побачити дуже багато сатиричних пародій на різні теми.
Автори StopFake написали авторці оригінального відео в особисті повідомлення Instagram із проханням прокоментувати повідомлення з використанням її ролика – назва Instagram-профілю також вказана на сторінці дівчини. Софія спростувала інформацію, яка поширюється російськими ЗМІ та користувачами соцмереж. «У своїх відео я часто жартую, і це був теж сарказм. Я не біженка в Європі, це все неправда, що вони придумали про мене», — написала авторка. Також дівчина наголосила, що раніше навіть знімала відео про те, що ніколи не збиралася залишати Україну, хоча мала багато можливостей для цього, і їй складно зібратися та поїхати навіть у коротку подорож за межі своєї країни. Світлини в Instsgram Софії також красномовно свідчать про те, що вона знаходиться в Україні.
Скриншот – переписка в Instagram
StopFake неодноразово спростовував подібні фейки російських ЗМІ у матеріалах «Фейк: Наплив біженців з України викликав сплеск зростання злочинності в Польщі», «Фейк: Українські біженці спалили 400-річний готель в Англії» , «Фейк: У Німеччині свастику на полі викосили “біженці з України”».