Втілювати стандарти ЄС аби збудувати стале майбутнє – висновки Конференції з відновлення України в Лондоні

Втілювати стандарти ЄС аби збудувати стале майбутнє – висновки Конференції з відновлення України в Лондоні

Україна потерпає від війни, тож її відбудова має створити сталу енергоефективну економіку у рамках загальної трансформації. Це складне і надзвичайно важливе завдання як для країни, так і для ЄС.

Нещодавня Конференція з відновлення України в Лондоні прискорила оголошення фінансових зобов’язань з боку національних урядів, ЄС та міжнародних компаній. Ця та інша підтримка необхідна для мирного майбутнього наших громадян у країні із сильною і сучасною економікою.

З міжнародною підтримкою відбудова має потенціал зробити Україну більш стійкою та, як сказав Президент Володимир Зеленський учасникам конференції, стати «двигуном зеленого світового розвитку та безпеки».

Понад 400 світових організацій, бажаючи підвищити інвестиції та закласти основу для відновлення України, зробили обіцянки в Лондоні. Додаткове фінансування в розмірі $1,3 млрд від США та $3 млрд від Великої Британії були підтримані обіцянкою ЄС у розмірі €50 млрд протягом чотирьох років через новий фінансовий механізм.

У березні, у перші роковини повномасштабної війни, Світовий банк оцінив вартість відновлення у $411 млрд, і ця цифра неминуче зростатиме з продовженням агресії росії. Лише недавнє руйнування Каховської ГЕС додасть кілька мільярдів доларів до загальної суми. Таким чином, хоча обіцяне фінансування становить лише частку загальних потреб для відновлення, це крок у правильному напрямку.

Мрія збудувати краще майбутнє

Як заявила Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн делегатам, «Мрія про чисту, зелену, більш сучасну Україну буде тривати. Наша відповідальність – допомогти їм її здійснити».

Ця мрія і бажання українців – побудувати краще майбутнє. Модернізація всієї нашої інфраструктури з використанням принципів циркулярної економіки та передових технологій. Тож міжнародне фінансування повинно надаватися за умови, що стандарти сталого розвитку ЄС стануть основою для відбудови. Якщо нам доведеться відновлювати ціле місто або район, поточні національні будівельні стандарти не відповідають цілям Європейського зеленого курсу та широкому застосуванню відновлюваних джерел енергії й інноваційних цифрових рішень.

З гіркого досвіду війни ми розуміємо, що децентралізована та стійка енергетична система може допомогти гарантувати нашу майбутню безпеку. Це можливість стало стимулювати економіку та розвивати нові виробничі галузі, які відкривають експортні можливості та приносять користь Україні, регіону та ЄС.

Попереду надзвичайно багато роботи. Її початком має стати ухвалення законодавства, яке зобов’язує до нульового рівня викидів у будівництві, та політик сталих закупівель разом з цілим комплексом інших заходів. З часом ми навіть можемо перевиконати наші цілі, ставши натхненням для стратегій інших країн з досягнення нульових викидів.

Для керування цим процесом необхідно поважати принципи правової держави, забезпечувати прозорість і, що найважливіше, надавати підтримку всім громадам, незалежно від їхніх умов та наявних ресурсів, щоб вони могли збільшити потенціал і забезпечити важливе фінансування для відновлення.

Потреба підтримувати громади

На конференції в Лондоні щодо відновлення України, окрім загальних обговорень про важливість участі громадськості, ще не було оголошено про фінансову підтримку для громад. Необхідно, щоб у найближчому майбутньому були оприлюднені детальніші плани щодо підвищення їхньої спроможності готувати та впроваджувати проєкти, а також плани запуску навчальних програм для підвищення кваліфікації спеціалістів, які би відбудовували міста за новими стандартами.

Підтримка громад може набувати різних форм, але важливе значення матиме інтеграція нових цифрових систем, щоб українці могли допомагати управляти проєктами відновлення та взаємодіяти з Міжнародними фінансовими установами.

Пряма взаємодія, планування та реалізація проєктів між міжнародними партнерами та українськими містами або регіонами повинна стати невід’ємною частиною зусиль з відновлення шляхом так званого «регіонального підходу до будівництва кращого майбутнього», як це презентував Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Вже є приклади, які свідчать про нагальність відновлення і необхідність робити це за вищими екологічними стандартами. На лондонській конференції виступав Юрій Бова, мер Тростянця, який розташований усього в 35 км від російського кордону, де мешкали 20 000 людей. Ворожі війська пограбували та обстріляли місто, пошкодивши та знищивши більшість його інфраструктури, включаючи електромережу.

Після виходу росіян, після 31-денної окупації, виникла гостра потреба розпочати відновлення, щоб уникнути гуманітарної кризи. Мер Бова говорив про відновлення економіки, стале відновлення та свою візію «європейської» України, яка базується на зелених політиках і стандартах. Він також зазначив, що нині відбудовано вже 60% пошкоджених об’єктів у місті, що свідчить про те, що активне відновлення триває уже сьогодні.

Подальші кроки

Міжнародні бізнеси показали, що вони готові вкладатися в Україну, однак їм потрібні чіткі орієнтири. Найкращим способом привернути інвестиції має стати впровадження європейських стандартів, щоб полегшити виробництво як для національного ринку, так і для експорту. Зараз необхідно, щоб Міністерство економіки України та Міністерство відновлення погодили національні політики, щоб перетворити це на реальність.

Наступним етапом буде конференція з відновлення 2024 року в Берліні, де лідери повинні зосередитися на децентралізованих проєктах та підтримці громад в рамках відновлення. Інклюзивність тут ключова, тому ми повинні почути думки вразливих спільнот, які відновлюються після травм війни, нарівні з громадськими організаціями, готовими надати підтримку у будь-якій формі.

У нас є можливість для повноцінного зеленого відновлення, не тільки в промисловому та енергетичному секторах, але й з урахуванням всестороннього підходу з урахуванням Європейського зеленого курсу, цілей Паризької угоди, а також збереження біорізноманіття.

Якщо нам вдасться досягти цього, ми забезпечимо майбутнє, якого прагнуть українці й українки та потребує як Україна, так і її європейські сусіди.

Джерело: Екодія

Джерело