Сальмонельоз – небезпечне інфекційне захворювання!
Захворюваність гострими кишковими інфекціями реєструється протягом усього року, але частіше влітку і на початку осені. Це пояснюється тим, що в теплий період мікроорганізми активно розмножуються. Серед них найбільш актуальним є сальмонельоз епідеміологічна значимість якого визначається високими показниками захворюваності, особливо серед дітей і людей похилого віку, виникненням спалахів та значним розповсюдженням.
Сальмонельоз – це гостре інфекційне захворювання травної системи, що виникає в результаті зараження бактеріями роду Salmonellaі супроводжується сильною інтоксикацією та дегідратацією організму.
Сальмонели стійкі у зовнішньому середовищі:
у м'ясі – до 2-місяців; у замороженому м'ясі – до 6 місяців; на яєчній шкаралупі – 2,5-3 тижні; у молочних продуктах: в сирах – до 1 року, в маслі – до 4 місяців, в кефірі – до 2 місяців, в молоці – до 20 днів. у воді – близько 5 років; у ґрунті – до 18 місяців; у кімнатному пилу – до 3 місяців;
У деяких харчових продуктах бактерії активно розмножуються. При цьому смак і зовнішній вигляд продукту не змінюється.При нагріванні до 70 °С збудники інфекції гинуть через 5–10 хвилин. Проте якщо вони містяться в товщі великого шматка м'яса, то можуть деякий час витримувати й температуру кипіння. Під впливом дезінфікуючих розчинів сальмонели швидко гинуть.
Джерело збудника інфекцій – тварини (велика рогата худоба, свині, свійська водоплавна птиця, кури, рептилії, коти, собаки, домашні гризуни), хворі на сальмонельоз люди або здорові бактеріоносії.
Шляхи зараження (за ступенем небезпеки):
Харчовий(найчастіше через м'ясо і вироби з нього, риба і морепродукти, яйця і вироби з них, молоко і молокопродукти); Через воду(реальну епідеміологічну небезпеку становить вода відкритих водойм, яка інтенсивно забруднюється неочищеними стічними водами тваринницьких ферм, птахоферм, м'ясокомбінатів); Контактно-побутовий(при догляді за хворими, в дитячих садках, стаціонарах, пологових будинках).
Симптоми сальмонельозу та перебіг хвороби.
Потрапляючи до організму людини, сальмонели розмножуються у тонкій кишці. Інкубаційний період (час від зараження до проявів хвороби) триває від декількох годин до 2-3 діб.
Основні прояви хвороби:загальна слабкість, підвищення температури, біль у животі, нудота, блювота та діарея (пронос).
Як запобігти захворюванню?
Рекомендується дотримуватися основних правил:
Ретельно мити руки з милом після контактів з тваринами, приходу з вулиці, до початку приготування їжі, перед їжею, після відвідування туалету. Дотримуватися правил зберігання харчових продуктів. Повинні дотримуватися не тільки терміни зберігання, але правила «товарного сусідства» в холодильнику. Користуватися окремими обробними дошками й ножами для сирого м'яса і риби. Ретельно їх мити та обдавати окропом. Не купувати на стихійних ринках молочну, м'ясну продукцію та яйця, а також звертати увагу на температурний режим зберігання продукції в торгівельній мережі. Дотримуватись технології приготування страв, особливо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів та яєць; Ретельно мити овочі, фрукти та зелень. Використовувати для пиття та приготування їжі тільки безпечну воду; Під час купання у відкритих водоймах (річка, озеро) намагатися не ковтати воду.
Пам'ятайте! Вакцини для специфічної профілактики сальмонельозу поки немає.
У випадку виявлення перших ознак захворювання не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться за медичною допомогою до лікувального закладу.
Бактеріолог Калуського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Оксана Довбенко