Фейк: Польща блокує ввезення українського зерна, щоб отримати від України репарацію за Волинську трагедію
У публікації Politico ніде не йдеться про те, що Польща нібито обмежує імпорт українського зерна з метою шантажу Києва – для отримання репарацій за Волинську трагедію або для підписання так званої «Варшавської унії» (вступ Польщі у війну в обмін на отримання західних областей України – прим. ред. ). У Польщі неодноразово наголошували, що поважають територіальну цілісність та суверенітет України. Насправді вимоги Польщі продовжити тимчасові обмеження на імпорт української агропродовольчої продукції в країну пов’язані зі зловживаннями на польському ринку, що призвело до падіння попиту на місцеву продукцію.
Так звані Z-канали в Telegram, а також деякі користувачі мережі поширюють дезінформацію про те, що Польща нібито обмежує імпорт українського зерна з метою шантажу. У дописах запевняють, що Польща у такий спосіб намагається отримати від України репарацію за Волинську трагедію та схилити Київ до підписання так званої «Варшавської унії».
Деякі користувачі розповсюджують цю інформацію із посиланням на статтю в Politico під назвою «Grain dance: What Poland wants in return for its solidarity with Ukraine». Однак у цій публікації ніде не йдеться про те, що Польща нібито обмежує імпорт української сільськогосподарської продукції з метою отримати репарацію, а тим більше – схилити Україну до підписання так званої «Варшавської унії».
Стаття Politico справді присвячена темі експорту українського зерна через територію Польщі після нещодавньої серії російських ракетних ударів по українських портах та зупинки Чорноморської зернової ініціативи. Уряд Польщі закликає Єврокомісію продовжити тимчасові обмеження на імпорт української агропродовольчої продукції до країни. Термін дії поточних обмежень спливає 15 вересня. Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що перевезення українського зерна через кордон та продаж його місцевим посередникам призводить до падіння попиту на польську продукцію, від чого страждає вся сільськогосподарська галузь Польщі.
Про жоден шантаж України в публікації Politico не йдеться, як втім і про отримання репарацій за Волинську трагедію чи підписання так званої «Варшавської унії». Кремлівський агітпроп регулярно використовує тему Волинської трагедії для розпалювання ворожнечі між українцями й поляками. В інтерв’ю Деловой столице Ян Пекло, колишній Надзвичайний та Повноважний Посол Польщі в Україні, пояснив, що це юридично неможливо, оскільки Волинь у той період була частиною польської держави, а учасники конфлікту з обох боків – громадянами Польщі.
Останні кілька тижнів кремлівський агітпроп активно просуває наратив про створення так званої «Варшавської унії», що є конспірологічною теорією. У пропагандистських публікаціях йдеться про те, що «Варшавська унія» – «це неофіційний план втягування Польщі у військовий конфлікт в Україні з метою передачі їй контролю над певними областями України», разом з цим Україна нібито буде готова вдатися до цього «сценарію» у разі «критичного розвитку подій». Цю версію активно просувають у мережі проросійські анонімні акаунти та маргінальні видання.
Журналісти StopFake неодноразово спростовували схожу дезінформацію у своїх матеріалах: «Фейк: Польща починає «м’яку окупацію» восьми областей Західної та Центральної України», «Фейк: На польському телебаченні використали карту Польщі, що включає територію сусідніх областей України», «Фейк: У Польщі назвали Західну Україну «колонією Варшави», – The Conversation».