В Одесі за участі представників Консультативної місії ЄС відбувся семінар із кризової комунікації

Днями під егідою Консультативної місії ЄС відбувся семінар із кризової комунікації для фахівців по роботі із ЗМІ та зв’язків з громадськістю силових відомств і правоохоронних органів. Під час семінару розглядалися аспекти кризових комунікацій та шляхи покращення міжвідомчої співпраці й координації.

Голова регіонального представництва КМЕС в Одесі Георг Гунтельберг, а також експерти КМЕС зі стратегічних комунікацій Хассе Резенбро, Олексій Сищук і Євгенія Коротка спільно з учасниками тренінгу детально обговорили методику прогнозування кризи, ключові принципи кризових комунікацій, ролі та обов’язки суб’єктів.

Іноземні фахівці ділилися тим, як долають кризові ситуації комунікаційники в європейських країнах й водночас з цікавістю дізнавалися про досвід українських прессекретарів та речників в сьогоднішніх умовах надзвичайних кризових ситуацій.

Широкомасштабне вторгнення, терористичні дії ворога, знищення інфраструктури, підрив дамби електостанції, використання лазерної та хімічної зброї, захоплення атомних електростанцій, масштабні кібератаки – це все кризові ситуації, які потребували і потребують оперативного та вчасного реагування для їх подолання.

Швидка реакція на такі надзвичайні події відповідних відомств, ліквідація їх наслідків – це основне та першочергове завдання на шляху до подолання криз та збереження життів людей. У критичних ситуаціях громадськість повинна знати, що відбувається та як діяти, аби не піддаватись паніці та убезпечити себе та інших людей.

Крім того, в умовах гібридної війни вкрай важливим є оперативне реагування та спростування фейків, які ворог намагається вкинути, аби посіяти паніку серед населення.

Під час практичних занять у складі різних груп учасники моделювали різні критичні ситуації та відпрацьовували певні алгоритми дій.

Варто зазначити, що такі заходи покращують міжвідомчу комунікацію й сприяють відкритості та прозорості відомств, структур та державних органів. Адже окрім зовнішньої комунікації, важливе значення має і внутрішня, яка сприяє подоланню кризи.

Державна прикордонна служба України – прозора організація, яка відкрита для взаємодії та діалогу з громадськістю, експертною спільнотою, а також із усіма зацікавленими сторонами.

Джерело