Фейк: Українські біженці в Німеччині побили чоловіка, переплутавши прапор Словенії з російським
Видання Euronews не публікувало у себе в соцмережах ролика про те, що українські біженці нібито побили словенця через помилку з прапором. Скриншот відео, що поширюється в мережі, найімовірніше, був сфабрикований. Зловмисники навмисно використовували логотип відомого європейського медіа та його дизайн із пропагандистською метою. Більше того, журналістам StopFake не вдалося знайти жодного факту, що підтверджував би вірогідність цієї історії.
Деякі користувачі мережі масово поширюють інформацію про те, що українські біженці в Німеччині нібито побили словенця через те, що він тримав прапор Словенії. Українці нібито переплутали цей прапор із російським, адже він також складається із пропорційних смуг білого, синього та червоного кольорів.
Скриншот – twitter.com/dana916
Цю ж історію можна зустріти і в іншій варіації, яка також поширюється в соцмережах: німець словенського походження вивісив прапор Словенії біля свого будинку. Відео з прапором потрапило в мережу, після чого українці, вирішивши, що це російський прапор, нібито побили чоловіка, після чого той опинився у лікарні. Це повідомлення поширюється в парі зі скриншотом відео, на якому написано, що «нападники переплутали прапор Словенії та Росії». У правому верхньому куті зображення можна побачити логотип відомого європейського інформаційного телеканалу Euronews.
Насправді це – черговий фейк російської пропаганди. Журналістам StopFake не вдалося знайти жодного факту, що підтверджував би справжність цієї історії. Більше того, у відкритих джерелах та німецьких ЗМІ взагалі немає жодного згадування про такий конфлікт.
StopFake зауважив, що таке повідомлення поширювали тільки пропагандистські ресурси та російські Telegram-канали. Як вдалося з’ясувати, першими цю «історію» опублікувало одразу кілька проросійських Telegram-каналів, таких як «Zanoza», «Шейх Тамир», «Яков Кедми», увечері 26 серпня. Усі їхні публікації супроводжує скриншот відео, дизайн та стилістика якого має велику подібність до відеороликів, які Euronews публікують у себе в соцмережах. Проте журналістам StopFake не вдалося знайти жодного схожого відеоролика ні на сайті Euronews, ні на їхніх офіційних сторінках у Twitter, Facebook та Instagram. Цей скриншот, найімовірніше було сфабриковано. Зловмисники навмисно використали логотип відомого європейського медіа та його дизайн у пропагандистських цілях.
В англомовному сегменті мережі це повідомлення почало масово поширюватися після того, як відомий прокремлівський пропагандист Сімеон Бойков, відоміший під своїм онлайн-ніком «Австралійський козак» («Aussie Cossack»), 27 серпня опублікував його у себе в Telegram. У своїй публікації «Австралійський козак» також не вказав джерело цієї інформації, а для ілюстрації використав фотографію чоловіка з прапором Словенії з популярного онлайн-провайдера стокових фотографій DreamsTime.com. Раніше австралійські ЗМІ повідомляли, що Бойко переховується у консульстві Росії після того, як у грудні 2022 року суд Сіднея видав ордер на його арешт. Чоловіка звинувачують у нападі на проукраїнського протестувальника.
Кремлівський агітпроп регулярно поширює дезінформацію з метою дискредитації українців, які рятуються від війни за кордоном. Раніше StopFake вже спростовував схожі повідомлення у матеріалах «Фейк: Українські біженці спалили будинок німців при спробі спалити російський прапор», «Фейк: Українські біженці влаштували сутичку на дорозі в Італії», «Фейк: Українські біженці пограбували квартиру літньої жінки у Польщі – відео».