Фейк: Українські біженки народжують дітей «на продаж у спецбункерах Швейцарії»
У Швейцарії заборонено сурогатне материнство. На відео, яке супроводжує такі «новини», було показано бомбосховище в Києві, обладнане для потреб однієї з компаній, що пропонує послуги сурогатного материнства в Україні. Наразі у країні дозволено цю репродуктивну технологію за умови дотримання низки вимог.
Російські новинні ресурси поширюють інформацію про те, що біженки з України нібито «займаються народженням дітей на продаж у спецбункерах Швейцарії».
«Дітей купують як товар іноземці, а швейцарська компанія заробляє на цьому мільярди», – пише агітпроп.
Джерелом появи такої новини став американський подкаст Redacted, який веде подружня пара Клейтон та Наталі Морріс. Клейтон Морріс був телеведучим на Fox News Channel, а також займався інвестуванням у нерухомість, де був звинувачений в аферах з інвесторами та шахрайських продажах. Після багатьох колективних судових позовів Морріси переїхали до Португалії, де також почали вести свій подкаст. Навіть поверховий аналіз вмісту подкасту Redacted свідчить, що ведучі поширюють конспірологічні теорії (наприклад, про «наркотик адренохром»), недостовірну інформацію про вакцинації та про те, як США «окупують планету» тощо. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в контенті подкасту з’явилися і передачі, присвячені Україні, але які транслюють наративи російської пропаганди (наприклад, про те, що війну розв’язав Захід, а Росія та Китай прагнуть миру — прим.ред.).
Так, під час чергового подкасту ведучі розповіли неймовірну історію про те, як українки народжують дітей на продаж у спецбункерах Швейцарії. Такі заяви супроводжуються відеорядом — зйомкою бомбосховища, де розміщено дитячі ліжечка та перебувають діти, медичний персонал.
StopFake за допомогою пошуку зображень виявив, що в подкасті було використано відео української фірми BioTexCom, яка пропонує послуги сурогатного материнства (і яка отримала безліч звинувачень у підробці документів, шахрайстві та навіть торгівлі дітьми — прим.ред.). Справді, з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну компанія обладнала окреме бомбосховище для немовлят та матерів. Це бомбосховища і було показано на відео. Про жодні «швейцарські спецбункери» не йдеться. До того ж у Швейцарії сурогатне материнство заборонено.
Наразі сурогатне материнство легалізоване в Україні, і компанії, які надають такі послуги, продовжують працювати і під час воєнного стану в країні. Передбачено низку умов для проведення процедури сурогатного материнства — так, сурогатна мама не повинна мати безпосереднього генетичного зв’язку з дитиною, повинна мати своїх дітей, отримати дозвіл чоловіка тощо. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в парламенті розглядали пропозицію заборонити іноземцям користуватися послугами сурогатного материнства на період дії воєнного стану та трьох років після його завершення. Але цей законопроєкт було відхилено та знято з розгляду. Також правозахисники постійно порушують питання недостатнього захисту прав сурогатних матерів в Україні і говорять про необхідність чіткішого законодавства та жорсткого контролю цієї сфери.
Варто зазначити, що в Росії сурогатне материнство також дозволено, але наприкінці 2022 року влада заборонила іноземцям користуватися послугами російських сурогатних матерів. Заборона не поширюється на сім’ї, в яких іноземець — один із подружжя.
Раніше StopFake писав про схожий наратив у матеріалі «Фейк: В Україні відроджується работоргівля».