Маніпуляція: Замість підключення ТЕС Київ імпортує «супердорогу електроенергію»
Протягом літа Україна справді імпортувала досить дорогу електроенергію з низки країн, зокрема Польщі, Румунії, Словаччини та Молдови. «Укренерго» довелося звернутися за допомогою до сусідніх країн через рекордне споживання електроенергії протягом червня, липня і серпня. Влітку енергоблоки багатьох атомних і теплових електростанцій було введено у ремонтні роботи, тому держава не могла повністю покрити попит на електроенергію шляхом її генерації. Проте на такий серйозний крок «Укренерго» вже відреагувала НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Російські медіа поширюють маніпуляцію про «змову» «Укренерго» та ДТЕК щодо закупівлі електроенергії з ЄС за високими цінами замість використання ресурсів власних ТЕС:
«Оператор мереж увійшов у змову з приватною компанією ДТЕК Ріната Ахметова і замість введення в роботу блоків ТЕС імпортував дорогу електроенергію з Польщі та Румунії», – цитують росЗМІ допис у Telegram-каналі експрем’єра України Миколи Азарова.
Також Микола Азаров у своєму Telegram-каналі заявив, що Україна планує імпортувати електроенергію протягом усього опалювального сезону:
«Україна готується до проходження опалювального сезону за рахунок імпорту електроенергії і вже не розраховує, що ситуацію врятують АЕС і ТЕС», – пише експолітик.
Скриншот – РИА Новости Скриншот – Telegram-канал Миколи Азарова
Чому насправді влітку відбувався аварійний імпорт дорогої електроенергії з ЄС?
Протягом літа цього року проводились масштабні ремонтні роботи на українських АЕС та ТЕС. Про можливість виникнення дефіциту електроенергії в НЕК «Укренерго» українців попереджали ще у травні, про що, зокрема, повідомляло ВВС.
Станом на 13 серпня частину енергетичної інфраструктури було відновлено, проте до повного відновлення ще далеко:
«Готуємось до зими. Розуміємо високу ймовірність того, що росіяни продовжать масштабні атаки на енергосистему. По АЕС: відремонтовано 5 атомних блоків, ще 4 у ремонті. По ТЕС: відремонтовано 62% енергоблоків від запланованих. По ТЕЦ: відремонтовано 70%. По ГЕС: відремонтовано та перебувають у ремонті 32 агрегати. “Укренерго” майже на 80% відремонтувало магістральні мережі», – написав на своїй сторінці у Facebook прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Так, багато об’єктів української енергетичної інфраструктури влітку перебували у стані ремонту. Також зараз найбільшу атомну електростанцію України та Європи – Запорізьку АЕС – контролюють російські окупаційні війська, тому вона не може належним чином забезпечувати генерацію електроенергії для української енергосистеми.
Аварійний імпорт електроенергії з ЄС є доволі контраверсійним кроком, проте в «Укренерго» його необхідність пояснили так:
«Обсягів імпорту, який зараз надходить в українську енергосистему з Європи та формується в рамках функціонування ринку електроенергії, не вистачає для покриття різниці між збільшеним споживанням та обмеженими можливостями виробітку на електростанціях».
«Тривають масштабні ремонти на багатьох ТЕС, а також у планових ремонтах – частина атомних енергоблоків. Це суттєво обмежує можливість забезпечувати зростання споживання, особливо у вечірні години», — зазначає Суспільне, посилаючись на повідомлення «Укренерго».
Рішення «Укренерго» про необхідність аварійного імпорту електроенергії також не залишилося поза увагою НКРЕКП:
«НКРЕКП офіційним листом від 01.09.2023 №9313/22.2.1/7-23 звернулась до НЕК «Укренерго» з проханням невідкладно надати інформацію стосовно причин, які стали умовою для отримання аварійної допомоги з метою балансування Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України протягом липня-серпня 2023 року», – йдеться на офіційному сайті регулятора.
НКРЕКП також підготувала механізм запровадження спеціальних обов’язків під час імпорту електроенергії, повідомляє Бізнес Цензор. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок та балансуючий ринок». Проєкт передбачає покладання спеціальних обов’язків на імпортера та оператора системи передачі електроенергії. Отже, проєкт насамперед спрямовано на забезпечення балансової надійності постачання електроенергії та запобігання виникненню дефіциту.
Крім того, з метою запобігання дефіциту електроенергії під час опалювального сезону «Енергоатом» скоротив терміни ремонту енергоблоків, — зазначає Суспільне з посиланням на слова президента «Енергоатома» Петра Котіна.
«Українські атомники працюють на межі можливостей і роблять все, аби взимку атомні станції видавали максимальну кількість електроенергії та забезпечили нею українців. Ця робота проводиться нон-стоп, щоб під’єднати енергоблоки до мережі якнайшвидше», – каже Котін.
Тобто в Україні роблять все, щоб уникнути відключення електроенергії під час опалювального сезону, а також запобігти дефіциту електроенергії в системі. Відповідно, висновок Миколи Азарова про те, що Україна остаточно вирішила покладатися на імпорт електроенергії з ЄС протягом опалювального сезону 2023-2024 років, є безпідставним. Найбільшою загрозою для енергетичної системи та інфраструктури України залишаються обстріли з боку держави-агресора.