Росія відчайдушно втягує Україну в ізраїльську війну: дайджест пропаганди за 10 жовтня 2023 року

Про «мукачівську зброю в ХАМАС»

Російська пропаганда продовжує використовувати війну між Ізраїлем та ХАМАС у власних інтересах. У цих інтересах – поява у терористів озброєння з України, отриманого від західних партнерів. Мовляв, ще до узгодження «чорноморської зернової угоди» торгові судна вивезли частину зброї з України на продаж через Ліван. А звідти та потрапила до Палестини.

10 жовтня на Z-ресурсах розганялася так звана «мукачівська історія». Мовляв, «після оприлюднення інформації в західних ЗМІ про український слід палестинської зброї, у Мукачеві почалися масові чистки. Затримано чиновників, військових і навіть дипломатів. Назріває дипломатичний скандал».   

НАСПРАВДІ, СБУ та НАБУ офіційно підтвердили проведення обшуків у Мукачівській міській раді. Але відбувалося це у справі про передання у приватну власність частини центрального спорткомплексу міста. І жодного відношення до ХАМАС це не має.

Ба більше, в жодному із «західних ЗМІ» немає нічого про «мукачівський слід палестинської зброї». А про те, що все це «фабрикації та брехня», заявили в самому ЦАХАЛ, на який посилаються ті самі вигадані росіянами «західні ЗМІ».

Отже, російська брехня про українську зброю в ХАМАС не спрацювала.

США не обиратимуть між Ізраїлем та Україною

Інший вектор пропаганди у світлі подій в Секторі Газа – анонсування припинення західної (насамперед, американської) допомоги Україні – через необхідність підтримки Ізраїлю. Мовляв, «болівар не винесе двох».

Цей наратив активно розганяється як у РФ, так і в самих США.

НАСПРАВДІ, «США матимуть змогу підтримати зброєю і Україну, і Ізраїль», – заявили у Пентагоні.

Це стало своєрідною відповіддю і деяким американським політикам, бізнесменам та медійним персонам, які також поширюють російські наративи в США, в тому числі про необхідність вибору між Ізраїлем і Україною.

Звісно, необхідне додаткове фінансування з боку Конгресу. Американські сенатори від обох (!) провідних партій, які виступають за подальшу підтримку України, заявляють про намір у найкоротший термін домогтися ухвалення річного пакета допомоги Києву в розмірі від $50 млрд до $100 млрд.

Про це пише Wall Street Journal, зазначаючи, що пакет, який обговорюється, набагато перевищує обсяг допомоги, запитаний у серпні президентом Джо Байденом, і розрахований до президентських виборів у США у листопаді 2024 року.

«Багато сенаторів, які виступають за продовження фінансової та військової допомоги Києву, вважають, що прийняття великого пакета стане для інших країн НАТО потужним сигналом того, що хаос у Палаті представників не вплине на довгострокову відданість США своїм зобов’язанням щодо України. Прихильники надання допомоги також вважають, що було б легше заручитися підтримкою одного великого пакета для України, ніж кількох менших за обсягом трансферів», – пише видання.

Водночас не припиняється і допомога Європи. Німецький збройовий концерн Rheinmetall отримав замовлення на виготовлення 100 тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм для ЗСУ. Згідно з прес-релізом компанії, також буде вироблено й певну кількість осколково-фугасних снарядів DM121. Концерн повідомляє, що «десятки тисяч» снарядів будуть надані ЗСУ до кінця цього року, а повністю замовлення планується виконати вже наступного.

Антиізраїльський вибух на кремлівській ботофермі

Загальна інформаційна картина, яку пропаганда малює навколо ізраїльської операції «Залізні мечі» в Секторі Газа, все та сама: зловтіха, глузування і антиукраїнські фейки.

Офіційний Кремль тримає нейтралітет, але його «фабрика тролів» (а Інтернет все більше перемагає в РФ телевізор), працює на повну. Кремлеботи, крім того, що підхопили вже згаданий наратив, що «Київ постачає зброю ХАМАСу», висміюють ЦАХАЛ і пишуть, що Зеленський у цьому конфлікті підтримав «фашистів». (Київ, нагадаємо, офіційно підтримав Ізраїль).

«Америка не зможе спонсорувати і Україну, і Ізраїль однаково» – це головний на сьогодні наратив у російській соцмережі VK, – пише «Агентство». Так само і в X (раніше Twitter).

Тролі просувають тезу, що тепер гроші та зброя НАТО підуть Ізраїлю, тому допомога Києву помітно ослабне. 

НАСПРАВДІ, репліки зі словом «Україна» вийшли на перше місце серед 4000 коментарів, залишених ботами з 7 жовтня в основних спільнотах VK, де було виявлено активність фейкових акаунтів та де згадуються слова «Ізраїль», «ХАМАС», «Палестина».

Кремлеботи залишають лайливі коментарі під постами ЗМІ про прапори Ізраїлю на вулицях Києва: наприклад: «Зеленський сам фашист, тож і вітати для нього фашистів це нормально».

Один із тролів пише, що «Київ підтримує Ізраїль, бо Зеленський таким чином просить пощади за те, що продав ХАМАСу зброю».

Цей вибух на кремлівській ботофермі дуже продуманий і організований. «Тролі навмисно просувають суперечливі послання, щоб заплутати аудиторію і навіяти їй, що правди не існує, і щоб люди перестали вникати у суть проблеми. У них немає завдання бути послідовними, а часто навпаки: що більше плутанини, то краще», – пояснюють фахівці з моніторингу та блокування подібних бот-акаунтів.

Кремль перевірив свої позиції в ООН

І наостанок про спробу повернутися до Ради ООН із прав людини країни, де цих прав не існує. Йдеться, звісно, про Росію. Нагадаємо, її вигнали з Ради на початку квітня минулого року після «Бучанської різанини». І ось 10 жовтня стало відомо, що спроба РФ стала невдалою.

НАСПРАВДІ, навіть, варіантів не було. Під час таємного голосування в Генасамблеї ООН Росія набрала найменше голосів серед кандидатів від Східної Європи (регіон повинні представляти дві держави). За РФ віддали голоси 83 країни зі 191 (за необхідного мінімуму в 97). Для порівняння: Болгарію підтримали 160 членів, Албанію – 123.

Багато хто ставив собі питання: «Навіщо це було потрібно Росії, яка офіційно оголосила про свій вихід з багатьох правозахисних організацій?».

Бі-Бі-Сі з посиланням на документи, що потрапили в її розпорядження, писала, що вибори до Ради ООН з прав людини Москва розглядала як перевірку своїх позицій на міжнародній арені. У документі, що розповсюджувався російською делегацією в штаб-квартирі ООН, стверджувалося, що Москва обіцяє знайти «адекватні рішення з питань прав людини».

Але головне: «Росія збирається докласти зусиль для того, щоб не допустити перетворення Ради на інструмент, який обслуговує політичну волю однієї групи країн» (мається на увазі так званий «колективний Захід» – Ред.). 

Росія активно агітувала за своє переобрання серед представників найбідніших країн в ООН, пропонуючи їм «продовольство та зброю в обмін на голоси».

Як бачимо, не спрацювало. Права людини і головне з них – право на життя – зброєю, грошима й жалюгідними зерновими подачками не купиш.

Директор Human Rights Watch при ООН Луї Шарбонно підбив невтішні підсумки цієї спроби: «Держави-члени ООН дали потужний сигнал керівництву Росії про те, що їй, відповідальній за незліченні воєнні злочини та злочини проти людяності, в Раді з прав людини не місце».

Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерело