Святий ВИЗНАВЕЦЬ ПАВЛО

  • Автор допису:

Св. патріярх Павло походив з македонського міста Солуня. Він був довгий час писарем царгородського патріярха Олександра, який згодом висвятив його на диякона. Коли св. Олександер умирав, то висказав своє бажання, щоб диякона Павла вибрали на його наступника. Незабаром він був справді вибраний на патріярха і висвячений на єпископа кількома католицькими єпископами, які в тому часі були в Царгороді.

Цьому виборові сильно спротивилися єретики аріяни, які почали поширювати між народом злобні наклепи про приватне життя патріярха, а також робити закид, що його вибір на патріярха був неважний. Тодішній цісар Констанцій, який піддержував єретиків, був незадоволений, що патріярха вибрали в часі його неприявности. За намовою аріян, він казав скликати синод аріянських єпископів, які відсудили Павла від патріяршого престолу і засудили на прогнання з краю. Патріярший престіл зайняв аріянський єпископ Євсевій з Нікомидії.

Коли Павло довідався про постанови аріянського синоду, то виїхав з Царгороду на захід, де став гостем цісаря Констанса, Констанцієвого брата, що був прихильний католицькій справі. Згодом прибув патріярх Павло до Риму, де стрінувся зі св. Атанасієм Олександрійським, який через аріян мусів також спитатися на засланні. Коли тодішній Папа Юрій довідався про кривду патріярха Павла й Атанасія, то скликав 341 року синод, що оправдав обох патріярхів і наказав східнім єпископам привернути обом патріярші престоли. Павло зараз вернувся до Царгороду, але патріярший престіл відзискав аж по смерти аріянина Євсевія. Нарід з радістю прийняв свого законного й святого владику. Однак і тоді не міг Павло спокійно вести свою пастирську працю, бо через ворохобню аріян і нехіть цісаря мусів іще двічі покидати свій патріярший престіл та йти на гірку скитальщину. Останнім разом його завезли в кайданах до Месопотамії, опісля до Сирії, а вкінці до Вірменії. Тут його шість діб держали без поживи, а опісля напали на нього аріяни і задушили його єпископським омофором. Сталося це приблизно 351 року.

“ЖИТТЯ СВЯТИХ”, Том ІV-ий, авторства Впр. о. А. Г. Труха, ЧСВВ, позволяється видавати.
Дано в Вінніпегу, Ман., 3-го лютня, 1960.
о. Б. Слобода, ЧСВВ. Протоігумен
Ч. Орд. 28-60.
Дозволяється друкувати.
Торонто, 26-го лютая, 1960.
+Ізидор — Єпископ
Друкарня ОО. Василіян — Торонто, Канада.

6 листопада — День святого визнавця Павла.

#святий_Павло #Павло #календар #Церква #УГКЦ