Маніпуляція: Українці «провалили контрнаступ», бо не змогли освоїти західні танки – The Telegraph
Пропагандисти суттєво спотворили публікацію у The Telegraph. Навпаки – автор статті вважає, що у подібних твердженнях немає здорового глузду. У публікації The Telegraph йдеться про те, що для успішного просування українським військовим потрібні не лише західні танки, а й повне панування у повітрі, новітні військові технології та повна свобода дій, у тому числі й на території ворога. Автор The Telegraph закликає Захід не знижувати інтенсивність надання Україні військової допомоги, більше того – надати Україні в потрібній кількості сучасну західну високоточну зброю (ATACMS, винищувачі F-16, спільні боєприпаси протидії класу «повітря-земля» тощо).
Деякі російські ЗМІ, а також користувачі мережі з посиланням на публікацію The Telegraph пишуть про те, що Вашингтон нібито розкритикував Збройні Сили України за «неправильне використання» техніки НАТО. У публікаціях йдеться про те, що, на думку експертів і військових США, за допомогою іноземної військової техніки Україна мала здійснити «бліцкриг», але українські військові «роблять щось не так», незважаючи на західну підготовку.
«У США вважають, що за допомогою НАТОвських танків українці могли здійснити бліцкриг, але вони, мабуть, погано навчаються. Якби замість них були західні офіцери, вони впоралися б набагато краще», – нібито сказано в публікації The Telegraph.
Насправді повідомлення, що поширюється російськими ЗМІ, є черговою маніпуляцією – пропагандисти суттєво спотворили зміст публікації в The Telegraph, вирвавши деякі заяви із загального контексту.
Йдеться про публікацію в The Telegraph із назвою «Ukraine’s counter-offensive has failed for now – the West needs a new plan» Льюїса Пейджа (Lewis Page) від 12 листопада 2023 року. Автор статті розмірковує про те, чому український контрнаступ не виправдав очікувань деяких західних аналітиків і з якими труднощами стикаються українські військові під час наступальних операцій.
Автор публікації пише, що багато західних коментаторів, зокрема, і колишні військові, раніше висловлювали думку, що західні танки при правильному використанні дадуть змогу здійснити бліцкриг і покласти край війні за лічені тижні. Проте ці прогнози не справдилися. Пейдж пише, що цим аналітикам не залишається нічого іншого, як визнати, що вони були неправі (чого вони зазвичай не роблять), або ж продовжувати наполегливо стверджувати: мовляв, західні танки здатні змінити перебіг війни, але українська армія використовує їх неправильно. Деякі з цих аналітиків взагалі вважають, що західні офіцери використовували б бронетанкову дивізію краще, ніж це роблять українці.
Проте автор публікації Льюїс Пейдж із великою іронією ставиться до подібних заяв. «Навіть якщо хтось щиро вірить у бронетанкову війну, все одно важко уявити, щоб західний генерал справді досяг більшого успіху, ніж Залужний та його колеги», – пише автор. Пейдж звертає увагу на те, що для бліцкригу спочатку потрібно прорвати лінію оборони противника, а це складне завдання навіть для добре укомплектованої армії.
Більше того, Пейдж вважає, що в подібних висловлюваннях немає здорового глузду. «Нам слід припинити прислухатися до аргументів про те, що українці воюють неправильно. Так, західні танкові армії легко перемогли армії, оснащені радянським озброєнням, в Іраку та Кувейті, але це сталося не тому, що у них були західні танки та західні офіцери: вони перемогли, бо мали повне панування у повітрі й, таким чином, могли використовувати високоточну ударну зброю у будь-якій точці театру бойових дій», – пише Пейдж.
Автор The Telegraph відсилає також до військової історії. Він пише, що в 1940 році під час нападу на Францію німецької армії вдалося успішно провести бліцкриг – німецький генерал Гайнц Гудеріан обійшов сильно укріплену лінію Мажино через Люксембург і Бельгію. Такий сценарій неможливий в Україні – зараз лінія фронту становить близько 1500 кілометрів. Серед проблем, які уповільнюють рух української армії, автор публікації називає заборону використання західної зброї на території Росії, повільне ухвалення рішень про постачання озброєння та прострочені терміни постачання.
«Грубо кажучи, ніякої української військової невдачі тут не було. Ми на Заході змусили їх боротися зі зв’язаними за спиною руками. Той факт, що вони взагалі досягли якогось прогресу, вражає», – підсумовує Пейдж.
Автор також закликає не скорочувати фінансову та військову підтримку України. «Поки українці воюють, загроза Володимира Путіна для всіх інших значно зменшується. Західні країни витрачають невеликий відсоток наших звичайних оборонних бюджетів на допомогу Україні, щоб більше чи менше убезпечитися від росії», – йдеться в публікації. Крім цього, Пейдж вважає, що «виходом із глухого кута» є надання Україні західної високоточної зброї – повноцінної версії ATACMS (з унітарною боєголовкою, а не з касетними суббоєприпасами), винищувачів F-16, спільних боєприпасів протидії класу «повітря-земля» (JASSM) тощо.
Раніше журналісти StopFake спростовували неправдиву інформацію про те, що аналітики видання The Guardian нібито вважають, що Путін вже переміг у війні в Україні.