Між перемир’ям та мобілізацією: російська влада шукає вихід із глухого кута
Наприкінці листопада всією Росією прокотилася хвиля протестів дружин російських мобілізованих із вимогами повернути їхніх чоловіків додому. Жінки здебільшого не ризикують відкрито виступати проти війни, проте вказують на те, що їхні чоловіки перебувають на фронті вже більше року без відпусток та ротацій, і терміни їхнього повернення невідомі, пише Jamestown Foundation.
Жінки намагаються влаштовувати мітинги протесту, домагаються зустрічей із чиновниками, проте, за їхніми словами, отримують у відповідь «самі відписки».
Тим часом у російських ЗМІ стався витік, що віцегубернаторам російських регіонів було доручено уважно стежити за настроями дружин та інших мобілізованих родичів, а перед губернаторами поставили завдання «за всяку ціну» зупинити зовнішній протест. На практиці чиновники забороняють протестні мітинги щодо повернення солдатів з фронту, а натомість намагаються «задобрити» їхніх родичів обіцянками нових пільг на особистих зустрічах.
Очевидно, що російська влада з великою тривогою ставиться до таких хвилювань і вбачає в них серйозну загрозу для себе. Незалежні політичні оглядачі тим часом намагаються зрозуміти, яке рішення в ситуації, що склалася, обере для себе президент РФ Володимир Путін: оголошення нової мобілізації з метою забезпечити ротацію попередніх мобілізованих або ж зниження інтенсивності воєнних дій, що призведе до фактичної «заморозки» війни. Відомий політолог Володимир Пастухов зазначає, що в першому випадку влада ризикує зіткнутися з новою хвилею народного невдоволення, проте припинення війни нестиме для них іще більші ризики. У цьому разі Кремлю доведеться повертатися до регулярного «мирного» порядку денного і вирішувати нагальні проблеми людей без можливості спиратися на «наркотик» військової консолідації суспільства.
Ми вже зазначали раніше, що Путін фактично зробив війну в Україні наріжним каменем свого правління, що вкрай ускладнює для нього можливість її закінчити. З іншого боку, підтримка образу Путіна як лідера, який в умовах воєнного часу здатний «захистити» росіян та забезпечити їм нормальне життя всупереч «зовнішній загрозі», ретельно культивується Кремлем, і його руйнація загрожує владі великими ризиками.
Наклейка на склі автомобіля у Росії. Ілюстративне фото
Навіть прокремлівські соціологи наголошують, що переважна більшість росіян аполітична і намагається максимально дистанціюватися як від влади, так і від війни. У ситуації, коли росіяни воліють не згадувати про справжні причини війни і ставитися до неї як до природного явища, Володимир Путін дійсно починає сприйматися ними не як її призвідник, а як людина, здатна захистити їхнє мирне життя від руйнування.
Водночас можна простежити, що влада витрачає величезні ресурси на підтримку ілюзії колишнього, благополучного та «ситого» життя навіть в умовах санкцій. Зокрема, Кремль вживає заходів для зміцнення курсу рубля хоча б до президентських виборів. Більшою мірою цьому сприяє норма, за якою з 16 жовтня й у наступні пів року низка російських експортерів повинна розміщувати щонайменше 80% валютної виручки у російських банках, а потім продавати щонайменше 90% від цього обсягу на ринку.
Російські ділові журнали переможно рапортують про покращення ділового клімату в країні порівняно з попереднім місяцем і активно рекламують «внутрішній туризм» російськими регіонами. За словами авторів журналу з посиланням на Міністерство економічного розвитку, у зимовому сезоні планується до 30 мільйонів туристичних поїздок російськими регіонами. Регіони, зі свого боку, активно перебудовують свою інфраструктуру, готуючись приймати відпочивальників. Автори статті прогнозують, що «туристичний сектор за підсумками зимового сезону може стати одним із драйверів зростання економіки» (Expert.ru, November 20).
Чималих коштів потребує й покращення демографічної ситуації, яким останнім часом перейнявся Кремль. З одного боку, в країні висуваються нові ініціативи, спрямовані на заборони або обмеження абортів. Однак навіть російські військові аналітики зазначають: неможливо змусити жінок народжувати лише заборонами. Для того, щоб люди хотіли народжувати та виховувати дітей, необхідна не лише матеріальна підтримка, а й стабільність, розвиток країни та впевненість у майбутньому.
Показово, що це розуміють і у Кремлі. Так, на семінарі для представників регіональних виборчкомів і віцегубернаторів із внутрішньої політики представники Адміністрації президента пояснили регіональній владі, що «люди чекають, коли закінчиться СВО (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР), вони втомилися, тому важливо показати, що їхньому звичайному життю ніщо не загрожує, а країна має зрозуміле майбутнє».
Окремі зусилля вкладаються у те, щоб створити ілюзію «колишнього нормального життя» у російської богеми. Журналісти-розслідувачі повідомляють, що замість Tatler, Vogue і GQ, які пішли з Росії, тісно пов’язані з Адміністрацією президента вихідці із прокремлівських молодіжних організацій створили свій «гламурний» журнал «Москвичка». Для роботи в новому журналі редакторам довелося залучати стилістів та фотографів з-за кордону, пропонуючи тим, хто погодиться, «будь-які гроші». «Москвичка» демонструє фотографії дорогих російських вин, салонів краси, бутиків, ресторанів, готелів тощо.
Однак у разі оголошення нової мобілізації на усіх таких проєктах доведеться поставити хрест. Російська економіка знову втратить десятки, а то й сотні тисяч працездатних фахівців, а гроші, спрямовані на розвиток туризму та інших проєктів, не кажучи вже про гламур, швидше за все доведеться перенаправляти на військові потреби. Найімовірніше, що до президентських виборів російська влада намагатиметься балансувати на нинішній межі миру і війни, однак після виборів їм доведеться ухвалити якесь із непопулярних рішень.
Джерело: Ксенія Кириллова, для Крым.Реалии
Статтю передруковано з дозволу Jamestown Foundation